kaszka do picia na noc

Kaszka do picia na noc?

Zwyczaj podawania niemowlętom kaszki do picia na noc funkcjonuje od wielu pokoleń. Obecnie jednak nie jest to sposób karmienia maluchów rekomendowany przez specjalistów. Zagęszczanie mleka modyfikowanego kaszką może być ryzykowne, szczególnie dla młodszych niemowląt.  Niestety, dodawanie nawet niewielkiej ilości kleiku do butelki może spowodować krótko i długoterminowe problemy.

Kaszka do picia na noc = lepszy sen?

Przespana noc jest tym, o czym marzy większość rodziców niemowląt. Dlatego propozycja podania kaszki do picia na noc (do czego zazwyczaj namawiają babcie), wydaje się bardzo kusząca. Zwłaszcza dla wyczerpanych i niewyspanych młodych rodziców. Według niektórych, kaszka do picia na noc sprzyja lepszemu snu niemowląt — powoduje, że maluch dłużej jest nasycony i nie budzi się tak często, jak po samym mleku.

 

kaszka do picia na noc dla niemowlaka

Kaszka do picia na noc — czy to bezpieczne?

Dodawanie kaszki do wieczornej butelki dziecka jest częstą praktyką rodziców, którzy chcą napełnić brzuszek dziecka w nadziei, że pomoże mu to dłużej spać. Jednak Amerykańska Akademia Pediatrii i inni eksperci w dziedzinie żywienia odradzają tę metodę i uznają ją za nieskuteczną w poprawie snu niemowląt, ale też z kilku innych powodów.

Przekarmianie

Jednym z największych problemów związanych z podawaniem kaszki do picia niemowlętom jest przyrost wagi. Zarówno mleko modyfikowane jak i mleko matki ma określoną ilość kalorii, odpowiednią dla niemowlaka na danym etapie rozwoju. Jeśli dodamy do mleka kaszkę, jego kaloryczność znacznie się podniesie. W związku z tym maluch zamiast odpowiedniej dla niego ilości kalorii i składników odżywczych otrzyma ich więcej. Oznacza to, że podając zdrowemu niemowlakowi kaszkę do picia na noc, przekarmiamy go.

Zadławienie i zachłyśnięcie

Dodawanie kaszki do butelki może również stanowić zagrożenie zadławienia i ryzyko aspiracji gęstego płynu do dróg oddechowych niemowlaka. Taka sytuacja jest szczególnie ryzykowna dla niemowląt, które nie są jeszcze gotowe na rozszerzanie diety. Większość maluchów poniżej 6 miesięcy życia nie posiada jeszcze umiejętności motorycznych, aby bezpiecznie połknąć kaszkę, która jest znacznie gęstsza od samego mleka.

Opóźnienie nauki jedzenia z łyżeczki

Podawanie kaszki do picia z butelki niemowlakowi, który wykazuje oznaki gotowości do rozszerzania diety, może wpłynąć na opóźnienie nauki jedzenia z łyżeczki, czy samodzielnego jedzenia rączkami (BLW). Dlaczego? Kiedy maluch zamiast pokarmu podanego łyżeczką, otrzymuje jedzenie w formie płynnej do ssania z butelki, nie ma okazji, by ćwiczyć naukę jedzenia z łyżeczki, czy rączkami.

Zaparcia u niemowląt

Podanie kaszki do picia na noc może też wpłynąć na konsystencję stolca i powodować zaparcia u niemowlaka. Szczególnie jeśli chodzi o kleik ryżowy dla niemowląt, którego najczęściej używa się do zagęszczenia mleka. Ryż, kleik ryżowy, czy płatki ryżowe przy częstym podawaniu mogą być przyczyną zaparć u maluszków.

 

Może Cię zainteresować: Ryż dla niemowląt

 

kaszka do picia na noc dla niemowląt

Kaszka do picia na noc — kiedy można ją podać?

Jeśli Twój maluch ma refluks, lekarz może zalecić Ci właśnie zagęszczania mleka. W ten sposób mleko będzie niejako cięższe w brzuszku malucha, dzięki temu refluks będzie dawał lżejsze objawy. Jednak do zagęszczenia mleka dla niemowląt z refluksem nie należy dodawać zwykłych kaszek dla niemowląt, czy kleiku ryżowego. Do tego celu służą specjalne preparaty zagęszczające. Taki preparat powinien być podawany jedynie na wskazanie lekarza. Przy okazji warto wspomnieć, że pierwszą metodą zmniejszenia przykrych dolegliwości związanych z refluksem, szczególnie u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, jest proponowanie mniejszych porcji mleka, ale częściej niż zwykle.

Kaszka do picia na noc — podsumowanie

Pomimo tego, co powtarzają babcie, dodanie kaszki do mleka nie zawsze jest skutecznym rozwiązaniem na częste pobudki niemowlaka. Według specjalistów nie jest to też odpowiednia metoda rozszerzania diety zdrowych maluchów. Podawanie kaszki do picia na noc niemowlakowi zwiększa ryzyko zadławienia i zachłyśnięcia u najmłodszych dzieci. Ponadto, karmiąc kaszką z butelki narażamy dziecko na późniejszą nadwagę. Częste picie kaszki z butelki może też powodować zaparcia oraz narażać malucha na nieorganiczny arsen (jeśli używamy do tego celu kleiku ryżowego — więcej na ten temat przeczytasz tutaj: arsen w ryżu).

 

Może Cię zainteresować:  Jaka kaszka dla niemowlaka? Czyli wszystko o kaszach i kaszkach

 

Źródła:

  • Prevalence and Parental Perceived Efficacy of Rice Cereal in Bottles Used as a Natural Sleep Aid for Infants Aged 0-11 Months AAP, 2019, https://publications.aap.org/pediatrics/article/144/2_MeetingAbstract/212/3302/Prevalence-and-Parental-Perceived-Efficacy-of-Rice

 

 Zdrowie

Autor: Natalia Dąbrowska

Cześć, mam na imię Natalia, jestem dietetykiem i pomagam rodzicom podejmować świadome decyzje związane z żywieniem niemowląt. Jestem autorką tego artykułu.