pierwsza kaszka dla niemowlaka

Pierwsza kaszka dla niemowlaka

Jednym z pierwszych pokarmów, który rodzice zazwyczaj proponują niemowlakowi podczas rozszerzania diety jest kaszka. To dobra decyzja, ponieważ kasze stanowią doskonałe źródło witamin i minerałów, więc mogą być podstawą wielu zdrowych posiłków. Jaka powinna być pierwsza kaszka dla niemowlaka? Na co zwrócić uwagę kupując kaszki dla niemowląt? Czy zwykłe kasze są zdrowsze od tych instant? Na te pytania odpowiadam w poniższym artykule.

Od kiedy pierwsza kaszka dla niemowlaka?

Wprowadzenie pierwszej kaszki zależy głównie od gotowości dziecka do rozszerzania diety. Zwyczaj niemowlęta są gotowe na rozszerzanie diety około 6 miesiąca życia. W tym okresie maluch zwykle wykazuje zainteresowanie jedzeniem, potrafi siedzieć z podparciem utrzymać stabilnie główkę. Oznacza to, że kaszki możesz podawać niemowlakowi od początku rozszerzania diety, gdy zaobserwujesz oznaki gotowości do rozszerzania diety.

Pierwsza kaszka dla niemowlaka — na co zwrócić uwagę?

Kupując kaszki, zwróć szczególną uwagę na ich skład. Choć produkty dla niemowląt nie powinny być dodatkowo słodzone, wiele kaszek dostępnych na rynku zawiera dodatek cukru. Takie kaszki omijaj szerokim łukiem. Kaszka w swoim składzie powinna mieć przede wszystkim zboża, z jakich została wyprodukowana. Kaszki smakowe będą zawierały też sproszkowane owoce i aromaty. Niestety owoców w takich kaszkach jest zazwyczaj  niewiele (kilka procent). Dlatego lepszym rozwiązaniem jest kupienie kaszki naturalnej (bez dodatków smakowych) i dodanie do niej świeżych owoców.

Kaszki dostępne w sklepach możemy podzielić na mleczne i bezmleczne. Kaszki mleczne będą miały zdecydowanie dłuższy skład, ponieważ zawierają mleko modyfikowane. Jeśli karmisz piersią, to Twój maluch nie potrzebuje dodatkowej porcji mleka modyfikowanego. Kaszkę dla niego możesz przygotować na wodzie, napoju roślinnym, czy z dodatkiem mleka krowiego. Maluchy karmione mlekiem modyfikowanym również mogą jeść takie kaszki. Można też do nich dodać mleko modyfikowane, które masz w domu.

Wybierając pierwszą kaszkę dla niemowlaka, warto także zwrócić uwagę na fakt, czy jest to kaszka instant, którą wystarczy zalać ciepłą wodą, czy kaszka, którą trzeba gotować. Ta druga jest produktem znacznie mniej przetworzonym, a co za tym idzie, zawiera więcej wartości odżywczych. Kaszki, które należy kilka minut gotować, to po prostu wysuszone i zmielone ziarna. Dzięki temu, że nie są poddawane innym procesom, zachowują więcej witamin, minerałów i innych składników odżywczych.

Może Cię zainteresować: Kasza do picia na noc?

Kleik ryżowy jako pierwsza kaszka dla niemowlaka?

Reklamy produktów dla niemowląt sugerują nam, że na początek rozszerzania diety niemowlaka najlepsze będą kleiki np. ryżowy lub kukurydziany. Kiedyś, gdy rozszerzanie diety po 4 miesiącu było normą, kleik ryżowy dla niemowlaka był uważany za doskonały pierwszy posiłek. Jego gładka konsystencja, lekkostrawność, przyjemny smak oraz to, że nie jest produktem alergizującym sprawiały, że był popularnym wyborem. W dzisiejszych czasach, kiedy zaleca się rozpoczęcie rozszerzania diety dopiero w okolicach 6 miesiąca, odchodzi się od stosowania kleików na rzecz bardziej wartościowych posiłków. Wprowadzając nowe pokarmy po 6 miesiącu życia, można zaoferować niemowlakowi inne produkty zbożowe, bogatsze w składniki odżywcze. Świetnym wyborem są na przykład kasza gryczana, kasza jaglana, owsianka czy kaszki wielozbożowe.

 

kasza manna dla niemowlaka

Zwykłe kasze vs. kaszki instant

Kasze stanowią doskonałe źródło węglowodanów złożonych, błonnika, białka oraz różnorodnych witamin i minerałów. Kasze mogą różnić się między sobą zarówno pod względem zawartości składników odżywczych, jak i stopnia przetworzenia. Jak w przypadku wszystkich produktów spożywczych, im bardziej kasza jest przetworzona, tym mniejszą wartość odżywczą zachowuje. Najzdrowsze zatem są te kasze, które zostały najmniej poddane procesom oczyszczania i rozdrabniania, czyli proste kasze przeznaczone „dla dorosłych”. Co w takim razie z kaszkami instant?

Kaszki instant stanowią wygodną i szybką opcję uzupełnienia diety dziecka pod warunkiem, że ich skład jest prosty, pozbawiony dodanego cukru i innych zbędnych dodatków. Powstały one, aby usprawnić nasze codzienne życie, eliminując konieczność gotowania czy rozdrabniania, a także wymyślania dodatków smakowych, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kasz. Pamiętaj jednak, że kaszki instant, podczas procesu produkcji, tracą część swojej wartości odżywczej, stąd często wzbogacane są witaminami i minerałami.

Jeśli zależy Ci na tym, aby dziecko spożywało pełnowartościowe posiłki, przygotowuj kasze samodzielnie od podstaw. Jednak jeśli czasami sięgniesz po gotową kaszkę instant ze względu na brak czasu, nie ma w tym niczego złego. Ważne jest, aby włączać różnorodne składniki do diety dziecka i świadomie dbać o zdrową równowagę żywieniową.

Jak ugotować kaszkę dla niemowlaka?

Jeśli szukasz kaszek instant z dobrym składem, na moje stronie znajdziesz ranking kaszek dla niemowląt, w którym przyjrzałam się składom najpopularniejszych kaszek i zaznaczyłam te, po które warto sięgnąć oraz te, które mają kiepski skład. Jeżeli jednak szukasz przepisów na domowe kaszki dla dzieci, to także przygotowałam wiele propozycji, które znajdziesz w zakładce KASZKI.

Zajrzyj również do mojego e-booka, w którym czeka na Ciebie aż 150 przepisów na pyszne posiłki dla Twojego maluszka! 

150 przepisów dla niemowlaka

 

 Pierwsze smaki

Autor: Natalia

Cześć, mam na imię Natalia, jestem dietetykiem i pomagam rodzicom podejmować świadome decyzje związane z żywieniem niemowląt. Jestem autorką tego artykułu.