Kleik ryżowy dla niemowlaka

Kleik ryżowy dla niemowlaka?

Kleik ryżowy kiedyś był uznawany za świetne danie na początek rozszerzania diety. Gładka konsystencja i słodkawy smak sprawiają, że maluchy chętnie go jedzą. Wśród starszych osób pokutuje też przekonanie, że po kleiku podanym z butelki maluchy lepiej śpią w nocy i rzadziej się budzą. Producenci żywności dla niemowląt też przekonują nas, że kleik ryżowy dla niemowlaka to najlepsze co możemy podać naszemu dziecku. Czy to prawda? Czy kleik ryżowy powinien pojawiać się w diecie niemowlaka? A może lepiej wybierać inne kaszki dla niemowląt?

Kleik ryżowy – jak przygotować?

Kleik ryżowy to nic innego jak bardzo rozgotowany ryż. Do jego przygotowania wystarczy biały ryż oraz woda do gotowania. Ryż należy gotować dużo dłużej niż jest to wskazane na opakowaniu. Gotujemy go tak długo, aż będzie się rozpadał i kleił, a danie będzie dość gęste. To dlatego taki posiłek nazywamy kleikiem.

Kleiki ryżowe dla niemowląt (kaszki ryżowe)

Na sklepowych półkach znajdziemy też gotowe kleiki ryżowe dla niemowląt, a także ich wersje smakowe, nazywane kaszkami ryżowymi. Kleiki ryżowe dla niemowląt, to nic innego jak mocno rozdrobniony ryż w postaci mąki ryżowej, zazwyczaj z dodatkiem witamin. Taki kleik, jak inne kaszki instant, wystarczy zalać gorącą wodą i wymieszać. Kleiki ryżowe dostępne w sklepach często mają oznaczenie „od 4 miesiąca”, co jest niezgodne z aktualnymi zaleceniami, które rekomendują wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy. Pamiętaj też, że rozszerzanie diety zaczynamy w momencie, gdy dziecko jest na to gotowe, 4 miesiąc to zdecydowanie za wcześnie!

 

od kiedy kleik ryżowy dla niemowlaka

Kleik ryżowy dla niemowlaka — czy warto podawać?

Niemowlęta mają małe żołądki i zjadają niewielkie porcje jedzenia, dlatego każdy posiłek, który podajemy maluchowi powinien zawierać jak najwięcej substancji odżywczych i być bogaty w żelazo. Przy okazji posiłek dla niemowlaka powinien być też odpowiednio kaloryczny. Przygotowując jedzenie dla niemowląt powinniśmy zatem brać pod uwagę produkty gęste odżywczo oraz składniki będące źródłem żelaza, które jest kluczowe w okresie niemowlęcym. Patrząc pod tym kątem, kleik ryżowy wypada bardzo kiepsko — nie jest ani bardzo odżywczy, ani kaloryczny, ani bogaty w żelazo. Sam kleik ryżowy to niestety małowartościowy posiłek.

Kiedyś, gdy rozszerzanie diety po 4 miesiącu było normą, kleik wydawał się świetnym posiłkiem na początek, ze względu na gładką konsystencję, lekkostrawność, smak oraz to, że rzadko uczula. Obecnie, gdy rozszerzanie diety niemowlaka zaczynamy w okolicach 6 miesiąca, odchodzi się od podawania kleików i kaszek ryżowych, na rzecz bardziej wartościowych posiłków. Rozszerzając dietę po 6 miesiącu możemy maluchowi zaproponować inne produkty zbożowe, które mają więcej substancji odżywczych. Dobrym wyborem będą: kasza gryczana, kasza jaglana, owsianka, czy kaszki wielozbożowe.

 

Kleik ryżowy przepis

Kleik ryżowy dla niemowląt a arsen

Jest jeszcze jeden powód, dla którego powinniśmy zrezygnować z kleików ryżowych dla niemowląt lub bardzo je ograniczyć. Chodzi o nieorganiczny arsen w ryżu. Ryż może zawierać więcej arsenu niż inne zboża, ponieważ w fazie wzrostu szybciej wchłania go z gleby. Ze względu na potencjalne ryzyko kancerogenne nieorganicznego arsenu, zalecane jest, aby spożycie przez maluchy ryżu było tak niskie jak to możliwe. Zalecenia mówią też o tym, aby dzieci do 5 roku życia nie spożywały też napojów ryżowych, ze względu właśnie na arsen. Aby zminimalizować narażenie na nieorganiczny arsen, warto wybierać inne zboża i stosować urozmaiconą dietę.

Kleik ryżowy dla niemowląt — podsumowanie

Jak widzisz, kleik ryżowy to nie najlepszy wybór na posiłek dla niemowlaka. Jest niskokaloryczny, mało odżywczy, nie stanowi źródła żelaza, do tego może zawierać nieorganiczny arsen. Jeśli szukasz kaszek dla niemowląt z dobrym składem, sprawdź mój ranking kaszek. Kleik ryżowy natomiast przyda się przy biegunkach, czy zatruciach pokarmowych, wtedy sprawdzi się także u niemowlaka 😉

 

Może Cię zainteresować: Źródła wapnia w diecie

 

 

 czytam skład

Autor: Natalia

Cześć, mam na imię Natalia, jestem dietetykiem i pomagam rodzicom podejmować świadome decyzje związane z żywieniem niemowląt. Jestem autorką tego artykułu.