BLW A ZADŁAWIENIE

BLW a zadławienie i zakrztuszenie

To, czego rodzice obawiają się najbardziej

Zakrztuszenie lub zadławienie to największe obawy rodziców rozważających rozszerzanie diety metodą BLW. Dla przypomnienia: krztuszenie to odruch wymiotny lub uporczywy kaszel na skutek podrażnienia dróg oddechowych np. kawałkami pokarmu. Dławienie natomiast, to stan nagłego zagrożenia życia, który spowodowany jest dostaniem się ciała obcego (kawałka jedzenia) do dróg oddechowych i częściowym lub całkowitym zatkaniem ich.


Badania pokazały, że BLW NIE ZWIĘKSZA RYZYKA ZAKRZTUSZENIA w porównaniu do karmienia przecierami

 


BLW a zadławienie i zakrztuszenie – jak zmniejszyć ryzyko?

Zakrztuszenia jedzeniem zdarzają się niezależnie od metody rozszerzania diety. Czy dajesz dziecku przecier, czy kawałki, jest ryzyko, że jedzenie wpadnie nie tam gdzie trzeba. Ale to ryzyko można bardzo łatwo zminimalizować.

Dbając o odpowiednią formę jedzenia oraz o bezpieczne warunki w jakich dziecko przebywa podczas posiłku, zmniejszasz ryzyko wystąpienia zakrztuszenia.

Ponadto, posiadając umiejętność udzielenia pierwszej pomocy oraz wiedzę, jakie produkty są potencjalnie niebezpieczne, zyskujesz większą pewność siebie. Wiesz, że w razie czego będziesz potrafiła odpowiednio zareagować.

Obecność rodzica

Najlepsza i najbardziej banalna rzecz jaką możesz zrobić, aby zapewnić Twojemu dziecku bezpieczeństwo podczas posiłku, to przebywanie z nim przez cały czas kiedy je. Nie zostawiaj malucha nawet na chwilę. Kto wie co akurat wtedy zrobi, albo co w tym momencie przyjdzie mu do głowy? Nawet jeśli się nie zakrztusi, to mogę wymyślić setkę innych czarnych scenariuszy. Począwszy od wypadnięcia z krzesełka do karmienia, poprzez włożenie sobie kawałków jedzenia do nosa lub widelca w oko 🙂

Pierwsza pomoc

Kolejną ważną rzeczą jest udział rodziców w kursie pierwszej pomocy. Najlepiej zapisać się na takie szkolenie jeszcze przed porodem. W wielu miastach organizowane są bezpłatne warsztaty, wystarczy poszukać. Z tego co wiem, również niektóre szkoły rodzenia proponują kurs pierwszej pomocy dla niemowląt w ramach prowadzony zajęć.

Jeśli nie masz możliwości wzięcia udziału w kursie pierwszej pomocy, obejrzyj film instruktażowy, na przykład ten:

 


6 zasad zmniejszających ryzyko zakrztuszenia:

1. przed podaniem jedzenia dziecku, sprawdź, czy produkty są na tyle miękkie, aby można było je rozetrzeć językiem o podniebienie

2. unikaj kawałków, które kruszą się w jamie ustnej

3. podawaj kawałki co najmniej tak długie, jak pięść Twojego dziecka

4. podczas posiłku dziecko MUSI siedzieć wyprostowane ( w krzesełku do karmienia lub na kolanach rodzica; nie powinno odchylać się do tyłu, do przodu ani na boki) 

5. nie wkładaj dziecku jedzenia do ust, niech samo kontroluje tempo i ilość jedzenia w buzi

6. nie pospieszaj jedzącego dziecka


Produkty mogące spowodować zakrztuszenie bądź zadławienie

 

WYSOKIE RYZYKO ZADŁAWIENIA
BLW a zadławienie i zakrztuszenie – infografika

 


Źródło:

  • Bobas lubi wybór, T. Murkett G. Rapley, 2011
  • Baby-Led-Weaning (BLW) from maternal perspective: Polish experience, B.Poniedziałek, N.Paszkowiak, P.Rzymski, 2018
  • Baby-led weaning, babycentre, https://www.babycentre.co.uk/a1007100/baby-led-weaning
  • Baby-led weaning doesn’t increase choking risk, study finds, By Susan Scutti, CNN, 2016
  • A Baby-Led Approach to Eating Solids and Risk of Choking, Louise J. FangupoAnne-Louise M. HeathSheila M. WilliamsLiz W. Erickson WilliamsBrittany J. MorisonElizabeth A. FlemingBarry J. TaylorBenjamin J. WheelerRachael W. Taylor, 2016

4 komentarzy dla “BLW a zadławienie i zakrztuszenie”

  1. w Warszawie w szpitalu świętej rodziny organizowane są darmowe kursy pierwszej pomocy, byłam i szczerze polecam 🙂

    1. Chodzi o to, aby dziecko mogło łatwo je chwycić. Maluszki chwytają przedmioty całą dłonią, więc jeśli podasz małe kawałeczki, to ciężko będzie dziecku je złapać i potem włożyć do buzi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *