jak podawac dziecku jedzenie w kawalkach

Jak podawać dziecku jedzenie w kawałkach, aby było bezpiecznie?

Podawanie dziecku jedzenia w kawałkach kojarzy nam się zazwyczaj z metodą BLW. A tak naprawdę niezależnie od tego, jaką metodę rozszerzania diety wybierzemy, dziecko prędzej czy później będzie samodzielnie jadło posiłki w większych kawałkach. W dzisiejszym wpisie wyjaśniam jak podawać dziecku jedzenie w kawałkach, aby było to dla niego bezpieczne oraz jakich produktów unikać, aby zapobiec zadławieniu.

Kiedy zacząć podawać dziecku jedzenie w kawałkach?

Jeśli rozszerzacie dietę metodą tradycyjną (papki podawane na łyżeczce), to według aktualnych wytycznych WHO około 9 miesiąca życia dziecka powinniście wprowadzić do menu pokarmy w kawałkach do samodzielnego jedzenia. Powinno to być poprzedzone proponowaniem pokarmów grudkowych, a później drobno posiekanych.

Poniżej w tabeli znajdziesz rekomendowaną kolejność wprowadzania pokarmów o różnej konsystencji do diety dziecka.

 

Moim zdaniem, pokarmy w bezpiecznych kawałkach do samodzielnego jedzenia można wprowadzić znacznie wcześniej. Mówią o tym także polskie zalecenia:

7-12 miesiąc życia – Zwiększona różnorodność rozdrobnionych lub posiekanych pokarmów. Produkty podawane do ręki” 

Ważne jest tylko, aby dziecko stabilnie siedziało w krzesełku lub na kolanach rodzica podczas spożywania posiłku w kawałkach, dzięki temu zmniejsza się ryzyko zadławienia jedzeniem.

 

Jeśli rozszerzacie dietę metodą BLW, miękkie kawałki do samodzielnego jedzenia będą gościć na talerzu Waszego dziecka już od pierwszego posiłku. Co nie oznacza wcale, że stosując tę metodę nie można proponować dziecku jedzenia w formie zmielonej/zmiksowanej. Oczywiście można, należy tylko dostosować formę podania takiego posiłku do umiejętności dziecka np. rzadką zupę można podać w kubeczku do picia lub zastosować metodę na 2 łyżeczki.

Jak podawać dziecku jedzenie w kawałkach?

Najważniejszą zasadą jest proponowanie maluchowi jedzenia w takich kawałkach, które będzie mógł bez trudu i bezpiecznie chwycić rączką i włożyć do buzi.

Tutaj mam dla Ciebie kilka dodatkowych wskazówek:

  • kawałki jedzenia powinny być wielkości Twojego palca, tak aby po chwyceniu małą rączką wystawały poza nią
  • produkty powinny być na tyle miękkie, aby można było je rozgnieść dziąsłami lub językiem o podniebienie, ale nie za miękkie, bo wtedy zamienią się w miazgę już w rączce 🙂
  • jedzenie krój w słupki, nie w plasterki — nimi łatwo się zadławić
  • nie proponuj dziecku produktów twardych i kruchych, które łamiąc się na kawałki mogą spowodować zadławienie np. jabłka w małych kawałkach, wafle ryżowe itp.
  • na początku nie podawaj bardzo małych produktów np. ziaren grochu, kukurydzy, rodzynek itp. – dziecko nie będzie umiało ich chwycić i będzie sfrustrowane.

Jak kroić owoce?

Jeśli jest to możliwe krój owoce w słupki wielkości Twojego palca, możesz tak pokroić np. ananasa, mango, kiwi. Mniejsze owoce np. śliwki, brzoskwinie można kroić w ćwiartki. Małe okrągłe owoce np. winogrona, borówki kroimy wzdłuż na ćwiartki. Owoce takie jak pomarańcza, arbuz melon mogą być podane w półplastrach razem ze skórką. Bananowi warto zostawić kawałek skórki, aby się nie ślizgał w rączce 🙂

 

blw jak kroic owoce

Jak kroić warzywa?

Warzywa takie jak brokuł czy kalafior podajemy w różyczkach — warto zostawić jak najdłuższą łodyżkę, aby łatwiej było ją chwycić. Gotowaną marchew, cukinię, czy ogórka kroimy w słupki wielkości naszego palca. Okrągłe warzywa takie jak ziemniak, czy pomidor kroimy w ćwiartki.

 

blw jak kroic warzywa

Jakich kawałków nie podawać na początku?

Na samym początku nauki jedzenia nie należy podawać:

  • produktów pokrojonych w plasterki np. banan, ogórek, marchewka
  • drobnych warzyw i owoców w całości np. jagód, groszku, fasolki, rodzynek
  • jabłka pokrojonego w słupki – łatwo kruszy się w buzi
  • jedzenia pokrojonego w kosteczkę – jak na sałatkę
  • orzechów w całości (tylko w formie zmielonej)
  • zielonych liści w całości np. sałata, szpinak

 

blw jak nie kroic pierwszych pokarmow

 

Jabłko – najczęstszy winowajca zadławień

Jabłko wydawałoby się idealnym produktem na początek rozszerzania diety – przynajmniej przy tradycyjnym podejściu. Jednak pokrojone w małe kawałki może być dla dziecka niebezpieczne. Łatwo kruszy się w ustach i przez to jest produktem o wysokim ryzyku zadławienia.

Jak w takim razie podawać dziecku jabłko do samodzielnego jedzenia?

Tutaj kilka moich podpowiedzi:

  • małe jabłko obierz ze skórki i podaj w całości,
  • pokrój w ćwiartki i kilka minut podgotuj na parze, aby zmiękło,
  • zetrzyj na tarce o małych lub dużych oczkach i pozwól dziecku jeść rączkami albo łyżeczką,
  • podaj w formie przecieru/kisielu/koktajlu do wypicia z kubeczka.

Wsparcie w rozszerzaniu diety metodą BLW

Masz w planach rozszerzanie diety swojego bobasa metodą BLW? Jeśli tak, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Napisałam poradnik BLW, który jest praktycznym wsparciem dla rodziców. Kliknij w obrazek poniżej i sprawdź co znajdziesz w moim e-booku ⬇

 

 

 


Źródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2014
  • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD Standardy medyczne Pediatria 1/2016
  • www.who.int/nutrition/topics/complementary_feeding/en
  • G. Rapley, T. Murkett, Bobas lubi wybór, 2019

11 komentarzy dla “Jak podawać dziecku jedzenie w kawałkach, aby było bezpiecznie?”

  1. Dzień dobry czy mogę fragment tekstu wykorzystać w prezentacji – podając źródło i autora. Z góry dziękuję za odpowiedź. Agnieszka Danielewicz

      1. Dzień dobry,
        Jednorazowa konsultacja on line.
        Fragment:
        2 zdjęcia – pokarm do ręki oraz wykaz nie podawaj.

        Pozdrawiam
        Agnieszka Danielewicz

        1. Pani Agnieszko, w takim razie oczywiście zgadzam się na użycie tych materiałów na zasadzie prawa cytatu. Pozdrawiam 🙂

          1. Dziękuję bardzo.

            Wspaniały Blog, dużo cennych wiadomości, podane źródła. Gratuluję Pani.
            Pozdrawiam
            Agnieszka Danielewicz

  2. Gryzienie jest w cenie! Bezpieczeństwo to podstawa. Dzisiejsze dzieci mają niewiele okazji do gryzienia pokarmu, bo ten najczęściej jest rozgotowany i poszatkowany. To niesie konieczność prostowania zębów w przyszłości. Szkoda!
    Najlepiej byłoby znaleźć metodę, gdzie bezpieczeństwo łączy się ze stymulacją rozwoju jamy ustnej poprzez gryzienie.

    1. Zastanawiam się od jakiego wieku można już spokojnie podawać jabłko pokrojone w ósemkę lub na ćwiartki?

      1. Wszystko zależy od tego, jak dziecko sobie radzi z gryzieniem. Myślę, ze 1,5-2 lata, to bezpieczny moment na takie większe kawałki.

  3. Czy zasada podawania jabłka w całości, obranego tylko ze skórki dotyczy też gruszek? Konsystencję mają inną… czy można je pokroić na ćwiartki/słupki, czy lepiej też podać w całości niemowlakowi?

Komentarze zamiknięte.