kawałki jedzenia w kupie niemowlaka

Kawałki jedzenia w kupie niemowlaka

Bycie rodzicem to nie tylko piękny i radosny czas, ale także czasem pełna niezwykłych zaskoczeń i niespodzianek przygoda. Jedną z takich niespodzianek, która może wydawać się nieco dziwna na początku, jest pojawienie się kawałków jedzenia w kupie niemowlaka. Szczególnie szybko może to nas zaskoczyć, gdy stosujemy metodę BLW i od początku podajemy dziecku jedzenie w naturalnej formie. Czy znajdując kawałki jedzenia w kupie niemowlaka trzeba się martwić? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Kawałki jedzenia w kupie niemowlaka — czy to normalne?

Rodzice niemowlaków zaczynających przygodę z BLW (Bobas lubi wybór) często bywają zaskoczeni już po pierwszym posiłku malucha, kiedy zmieniając pieluchę odkrywają w niej kawałki jedzenia. To absolutnie normalne, że w kupie Twojego malucha pojawiają się małe resztki niestrawionego jedzenia. Szczególnie gdy dziecko dopiero zaczyna przyjmować pokarmy stałe w naturalnej formie (nie zblendowane). Warto wiedzieć, że proces przystosowania się układu trawiennego może wymagać pewnego czasu. Do tej pory maluch otrzymywał jedynie mleko, teraz jego organizm musi nauczyć się trawić inne rodzaje pokarmów.

W przypadku dzieci karmionych przecierami sytuacja wygląda troszeczkę inaczej. Na pewno po wprowadzeniu posiłków stałych kolor, konsystencja i częstotliwość kup niemowlaka się zmieniają niezależnie od metody karmienia. Jednak, jeśli maluch je tylko gładko zblendowane posiłki, to nie znajdziemy w jego kupie widocznych niestrawionych resztek. Czy to oznacza, że ich nie ma? Oczywiście, że są. Organizm malucha jedzącego przeciery tak samo powoli musi nauczyć się trawić posiłki inne niż mleko. Resztki zblendowanego posiłku na pewno znajdą się w kupie dziecka, ale przez to, że jedzenie było mocno rozdrobnione, nie dostrzeżemy ich tak łatwo w pieluszce malucha.

 

kawałki jedzenia w kupie dziecka

Kawałki jedzenia w kupie niemowlaka — jak długo będą się pojawiać?

Chociaż natknięcie się na kawałki jedzenia w pieluszce może wydawać się zaskakujące, zapewniam Cię, że to całkowicie normalne zjawisko 🙂. Kiedy dziecko osiąga wiek około 6 miesięcy i jest gotowe na rozszerzanie diety, na początku jego organizm uczy się jedzenia. Sam proces jedzenia i trawienia to dość złożony mechanizm w organizmie. Układ trawienny dziecka potrzebuje średnio 2-3 lat życia, aby nauczyć się wszystkich jego niuansów. Jednak nawet gdy przewód pokarmowy malucha staje się już całkowicie dojrzały, nadal może mu brakować pewnego kluczowego elementu wspierającego jedzenie i trawienie, czyli zębów.

Większość niemowląt zazwyczaj nie ma jeszcze zbyt wielu zębów, gdy zaczynamy wprowadzać pokarmy stałe do ich diety. Zęby pełnią istotną rolę w procesie trawienia, ponieważ pomagają rozbijać jedzenie na mniejsze cząsteczki. Drobniejsze fragmenty jedzenia mogą być łatwiej przetwarzane przez organizm. Nie zapominajmy też, że proces trawienia pokarmu zaczyna się już w jamie ustnej i zachodzi podczas żucia pokarmu i mieszania go ze śliną. Na początku niemowlęta nie przeżuwają dokładnie każde kęsa, często od razu połykają nierozdrobnione kawałki. Bez etapu przeżuwania i rozkładu jedzenia istnieje większe ryzyko, że niektóre kawałki pokarmu przejdą przez układ trawienny dziecka i pojawią się w niezmienionej formie w jego pieluszce. W miarę jak zęby Twojego dziecka zaczną wyrastać, a umiejętność przeżuwania stanie się bardziej rozwinięta, zauważysz prawdopodobnie, że ilość kawałków jedzenia w jego stolcach będzie stopniowo maleć.

 

Może Cię zainteresować: 10 najważniejszych zasad BLW

 

Jakie kawałki jedzenia w kupie niemowlaka znajdziemy najczęściej?

Jeśli dostrzeżesz nietypowe elementy w stolcu swojego dziecka, prawdopodobnie są to resztki jedzenia, które nie zostały w pełni strawione. Niektóre pokarmy, zwłaszcza te bogate w błonnik, mogą stanowić wyzwanie dla układu trawiennego i pozostawić nietknięte fragmenty. Typowe przykłady pokarmów, które mogą pojawić się w pieluszce to:

  • kukurydza,
  • groszek,
  • fasola,
  • rodzynki,
  • zboża pełnoziarniste,
  • banan – pozostawia czarne nitki w kupie dziecka,
  • skórki warzyw i owoców np. pomidora, papryki, winogron.

Błonnik jest istotnym składnikiem zdrowej diety. Dlatego nawet jeśli dostrzeżesz kawałki jedzenia w kupce dziecka, nie warto rezygnować z tych produktów. W miarę jak układ trawienny Twojego malucha się rozwija, z czasem zauważysz, że ilość tych niepoddanych trawieniu fragmentów jedzenia będzie się zmniejszać.

Wsparcie w rozszerzaniu diety metodą BLW

Masz w planach rozszerzanie diety swojego bobasa metodą BLW? Jeśli tak, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Napisałam poradnik BLW, który jest praktycznym wsparciem dla rodziców. Kliknij w obrazek poniżej i sprawdź co znajdziesz w moim e-booku ⬇

 

 

 

 BLW

Autor: Natalia Dąbrowska

Cześć, mam na imię Natalia, jestem dietetykiem i pomagam rodzicom podejmować świadome decyzje związane z żywieniem niemowląt. Jestem autorką tego artykułu.