Mleko kozie modyfikowane – czy lepsze od zwykłego mleka modyfikowanego?

Wybór mleka modyfikowanego dla niemowlaka to niełatwa sprawa. Uważam, że każdy świadomy rodzic, który decyduje się na podanie mieszanki, powinien choć trochę poczytać na temat składu mleka modyfikowanego i zastanowić się głębiej przed wyborem tego najbardziej odpowiedniego dla jego dziecka. Oczywiście najlepsze dla maluszka jest zawsze mleko mamy, co do tego nie ma wątpliwości. Jednak są sytuacje, gdy mama z jakichś powodów nie może karmić piersią. Wtedy rodzice stają przed ogromnie ważnym wyborem mleka modyfikowanego – mieszanki, które ma za zadanie dostarczyć dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych i wspierać prawidłowy rozwój maluszka.

Jeszcze kilka lat temu ten wybór nie był tak wielki, ponieważ na rynku były tylko mleka modyfikowane oparte na mleku krowim, które w zasadzie niewiele różniły się od siebie. Dzisiaj natomiast możemy dodatkowo wybierać między mlekiem modyfikowanym krowim, a mlekiem modyfikowanym kozim. Mleko kozie modyfikowane to świetna alternatywa dla mieszanek opartych na mleku krowim, dlaczego? Na to pytanie odpowiadam w dalszej części tego artykułu 🙂

Skład mleka modyfikowanego – na co zwracać uwagę?

Mleka modyfikowane dostępne na naszym rynku mają bardzo zbliżony skład i wartość energetyczną, ponieważ reguluje to Dyrektywa Unii Europejskiej oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia. Możliwe są jednak niewielkie modyfikacje składu mleka dla niemowląt. Producenci zazwyczaj dodają do niego różne substancje, które sprawiają, że mieszanka jest bardziej zbliżona do mleka kobiecego. Są to m.in. probiotyki, prebiotyki, czy wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Mleka modyfikowane różnią się także ze względu na to, czy do ich produkcji wykorzystano mleko pochodzące od krów, czy mleko kozie.

Kontrowersyjne składniki mleka modyfikowanego

W mleku modyfikowanym oprócz składników, które nie powinny budzić naszych wątpliwości takich jak: mleko, laktoza, serwatka, tłuszcze, witaminy, minerały, prebiotyki i probiotyki, często znajdziemy też składniki budzące kontrowersje np. syrop glukozowy, maltodekstrynę, lecytynę sojową, czy olej palmowy. Poniżej pokrótce opiszę, te składniki, których rodzice obawiają się najbardziej.

Syrop glukozowy to tańszy zastępnik cukru, w mlekach modyfikowanych stosuje się go zamiast laktozy (cukru mlecznego). Jest on skoncentrowanym źródłem kalorii, w związku z tym częste i nadmierne spożywanie syropu glukozowego może prowadzić do otyłości i innych chorób. Zawsze odradzam rodzicom kupowanie mieszanek, które w składzie mają syrop glukozowy. Wyjątkiem są tu niemowlęta, które nie mogą spożywać zwykłego mleka modyfikowanego zawierającego białka mleka krowiego.

Maltodekstryna, to biały, słodki proszek, który w mlekach modyfikowanych również dodawany jest zamiast cukru mlecznego (laktozy). Chociaż maltodekstryna została dopuszczona do użycia w produkcji mleka modyfikowanego dla niemowląt i powszechnie uważana jest za bezpieczny dodatek do żywności, niewiele na razie wiemy na temat długotrwałych konsekwencji regularnego spożywania jej przez niemowlęta i małe dzieci.

Lecytyna sojowa, to również dość kontrowersyjny składnik mleka dla niemowląt. Rodzice często boją się tego składnika ze względu na modyfikacje genetyczne soi oraz to, że soja uznawana jest za jeden z produktów, który najczęściej wywołują reakcje alergiczne u dzieci.

Olej palmowy w mleku modyfikowanym też często niepokoi rodziców. Producenci stosują go, ponieważ jest źródłem  kwasu palmitynowego obecnego w mleku matki. Jednak obecne badania pokazują, że występowanie oleju palmowego w mleku modyfikowanym może powodować gorsze przyswajanie tłuszczów i wapnia u niemowląt karmionych taką mieszanką. Wskazuje się również, że dzieci pijące mleko modyfikowane zawierające olej palmowy, często mają problemy z wypróżnianiem (rzadziej robią kupę, a jej konsystencja jest twardsza niż u dzieci pijących mieszankę bez oleju palmowego).

Mleko kozie dla niemowląt — co sprawia, że jest lepsze od mleka krowiego?

Poza sprawdzeniem składu możemy też wybierać między mlekiem modyfikowanym opartym o mleko krowie a mlekiem modyfikowanym powstałym na bazie mleka koziego. Mówi się, ze mleko kozie jest dużo zdrowsze od krowiego, czy to prawda?

Okazuje się, że mleko kozie, ze względu na to, że powstaje trochę inaczej niż mleko krowie, jest bardziej zbliżone do mleka kobiecego i zawiera więcej składników bioaktywnych niż mleko krowie. Dodatkowo kazeina mleka koziego jest bardziej podobna do kazeiny mleka matki, dzięki temu mleko modyfikowane kozie jest łatwiej strawne i zmniejsza ryzyko występowania zaparć, kolek, niestrawności, czy ulewania.

Organiczne mleko kozie modyfikowane Loulouka 2 (mleko następne)

mleko kozie modyfikowane loulouka

 

Dzisiaj chciałam Wam przedstawić nowość na polskim rynku — firmę Loulouka, która jest producentem organicznego mleka modyfikowanego koziego, które ma świetny skład. Nie zawiera syropu glukozowego, maltodekstryny, lecytyny sojowej, czy oleju palmowego. Mleko kozie Loulouka BIO 2 (mleko następne) produkowane jest wyłącznie z ekologicznego pełnego mleka koziego, które pochodzi z małych, alpejskich, ekologicznych gospodarstw, gdzie dba się o zwierzęta i karmi się je wyłącznie naturalnymi paszami.

Skład mleka LOULOUKA Mleko Kozie 2: pełne mleko kozie* (MLEKO), laktoza* (MLEKO), oleje roślinne* (słonecznikowy, rzepakowy), węglan wapnia, cytrynian trisodowy, olej z mikroalg (MLEKO), chlorowodorek magnezu, L-cysteina, wodorotlenek wapnia, witamina C , L-tryptofan, L-tyrozyna, chlorek sodu, mleczan żelaza, witamina E, siarczan cynku, niacynamid, D-pantotenian wapnia, octan retinylu, siarczan miedzi, chlorowodorek tiaminy, chlorowodorek pirydoksyny, kwas foliowy, ryboflawina, siarczan manganu, jodek potasu, witamina K1, selenin sodu, cholekalcyferol, biotyna, cyjanokobalamina.

Rodzinna firma dbająca o środowisko

Loulouka to mała rodzinna firma założona przez założona przez Petera, Christiaana i Michaela. Pomysł na to, by produkować mleko modyfikowane, w tym mleko kozie dla niemowląt, pojawił się w głowie Petera w momencie, kiedy urodziły mu się trojaczki. Peter chciał stworzyć mleko, które wspierałoby rozwój jego maluszków, miało dobry skład, a do tego, aby było na bazie mleka pochodzącego od lokalnych hodowców.

Udało mu się i stworzył firmę, która współpracuje tylko z małymi hodowcami BIO z Alp Austriackich i Szwajcarskich. Dbają oni nie tylko o naturalną dietę zwierząt, ale także o ich dobrostan. Kozy, od których pochodzi mleko, jedzą tylko trawę i siano. Do produkcji używa się tam wyłącznie pełnego mleka pochodzącego z hodowli ekologicznych, które za każdym razem przechodzi ponad 50 kontroli jakości!

Dzięki temu, że mleko produkowane jest w szwajcarskich i austriackich zakładach o wielowiekowej tradycji, gwarantuje to spójność i najwyższą jakość produkcji. Celem zespołu Loulouka jest ochrona i opieka nad wszystkimi zwierzętami zaangażowanymi w dostarczanie mleka do produkcji mieszanki dla niemowląt, a także wspieranie ochrony środowiska.

 

mleko kozie

Co wyróżnia mleko kozie modyfikowane Loulouka 2?

  • Jest to certyfikowany produkt ekologiczny.
  • Wyprodukowany w Alpach z ekologicznego mleka pełnego, a nie z odtłuszczonego mleka w proszku.
  • Zawiera Omega-3 ALA oraz kwasy tłuszczowe Omega-6.
  • Nie zawiera oleju palmowego, lecytyny sojowej, syropu glukozowego, czy maltodekstryny.
  • Produkowane jest z poszanowaniem zwierząt i środowiska.

Inne ekologiczne produkty marki Loulouka — pyszne musy owocowe z prostym składem

 

Dzięki firmie MlekoLandia.pl miałam możliwość (a raczej moja córka 😉) przetestować kolejną nowość na polskim rynku — musy owocowe i owocowo-jogurtowe Loulouka. Musy wyróżniają się tym, że tak jak mleko, powstają tylko z organicznych składników. Ich konsystencja jest bardzo delikatna, więc mogą być podawane maluszkom już od początku rozszerzania diety, czyli po 6 miesiącu.

 

musy loulouka

 

Kolejnym plusem musów Loulouka jest to, że mają ciekawe połączenia smakowe. Nam najbardziej posmakował mus „Owsiany Blues”, który zawiera: 48% jogurt*, 43% przecier bananowy*, 7% przecier z borówek*, płatki owsiane*, naturalny sok z cytryny*, kwas askorbinowy (* składniki pochodzenia organicznego). Dzięki temu, że mus zawiera jogurt, a także płatki owsiane oraz przeciery z owoców, może być świetną pożywną przekąską dla maluszka.

 

owsianka dla niemowlaka z musem
Owsianka dla niemowlaka

Musy, które w składzie mają same owoce, sprawdzą się świetnie na przykład jako dodatek do kaszki, owsianki, placuszków, czy naleśników oraz wtedy, gdy nie mamy pod ręką świeżych owoców np. w podróży, czy na spacerze.

Podsumowanie

Pamiętaj, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia i zapewnia mu wszystko, co potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie możesz karmić piersią, świadomie wybierz mleko modyfikowane dla swojego maluszka. Szukając produktów dla dziecka, czytaj ich skład. Wybierając mleko modyfikowane, czy inne produkty dla niemowlaka zawsze stawiaj na wysoką jakość.

 

Wpis powstał we współpracy z firmą MlekoLandia.pl , która poprosiła mnie o napisanie merytorycznego artykułu na temat składu i wyboru mleka modyfikowanego.

 

 

10 komentarzy dla “Mleko kozie modyfikowane – czy lepsze od zwykłego mleka modyfikowanego?”

  1. Czy to prawda, że mleko kozie zawiera więcej soli mineralnych niż np. mleko krowie, co może obciążać nerki malucha? Zastanawialismy się kiedyś nad wprowadzeniem mleka koziego do diety syna (jest alergikiem) ale właśnie ta informacja o ilości minerałów nad zniechęciła. Być może w przypadku mleka koziego modyfikowanego jest inaczej, nie wiem..

    1. Tak, to prawda, ale chodzi o zwykłe niemodyfikowane mleko kozie 🙂 Tak samo, jak nie podajemy niemowlętom zwykłego mleka krowiego do picia, nie powinno się też podawać mleka koziego. Natomiast mleka modyfikowane, czy to kozie, czy oparte na mleku krowim, są jak najbardziej bezpieczne dla niemowląt. Skład mleka modyfikowanego jest odpowiednio dostosowany do potrzeb niemowląt. Tutaj pisałam więcej na ten temat: https://rozszerzaniediety.pl/mleko-kozie-dla-niemowlat/

  2. Moje córy piją mm kozie Capri Care 2. O tym mleku dowiedziałam się dzięki Pani stronie. Ma b. dobry skład i dobrze smakuje. Jestem zadowolona. Ofertę mleka Loulouka sprawdziłam, bo dobrze mieć alternatywę. W składzie mleka Loulouka 2 znalazłam maltodekstrynę, czyli składnik kontrowersyjny. Sprawdziłam na stronie mlekolandia.pl i e-melissa.pl.

  3. Rzeczywiście, mleko Loulouka 2 w kartonie 400 g – skład idealny, bez zbędnych dodatków. Mleko Loulouka 2 w puszce 900 g już z matlodekstryną. Może są to dwa różne rodzaje mleka tej marki? Trudno to zauważyć po opakowaniach i można się naciąć. Cena tego dobrego mleka b. wysoka. Zostaję przy Capri Care. Pozdrawiam.

Komentarze zamiknięte.