rozszerzanie diety po 6 miesiącu

Rozszerzanie diety po 6 miesiącu – dlaczego akurat wtedy?

Bardzo często dostaję pytania o to, kiedy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlaka. O tym czemu kiedyś wprowadzano posiłki stałe dużo wcześniej niż teraz, pisałam w artykule Rozszerzanie diety po 4 miesiącu?. Dzisiaj postaram się wyjaśnić, dlaczego rozszerzanie diety po 6 miesiącu jest tak ważne. Oczywiście, jak zwykle pod artykułem znajdziesz wszystkie odnośniki od źródeł, z których korzystałam podczas pisania tego artykułu.

Rozszerzanie diety po 6 miesiącu – dlaczego?

Największe światowe organizacje zajmujące się zdrowiem zalecają wstrzymanie się z podawaniem posiłków stałych niemowlakowi do około 6 miesiąca życia dziecka oraz do momentu, kiedy będzie ono wykazywało oznaki gotowości do rozszerzania diety.

 

Oto kilka argumentów przemawiających za wyłącznym karmieniem mlekiem mamy lub modyfikowanym przez około 6 pierwszych miesięcy życia dziecka:

 • Mleko matki lub mleko modyfikowane początkowe dostarcza odpowiednią ilość energii i składników odżywczych, których potrzebuje dziecko do ukończenia 6 miesiąca życia.
 • Po 6 miesiącu życia u większości dzieci układ pokarmowy jest już gotowy do przyjmowania i radzenia sobie z pokarmami innymi niż mleko.
 • Po 6 miesiącu życia większość dzieci radzi sobie z różnymi konsystencjami posiłków.
 • Jeśli karmisz piersią, dłużej uchronisz dziecko przed chorobami i infekcjami.
 • Wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy zmniejsza ryzyko otyłości w późniejszym wieku.

Gotowość do rozszerzania diety, a zalecenia

Niektóre dzieci, według rodziców, wydają się być wcześniej gotowe na rozszerzanie diety. Często jednak, są to fałszywe oznaki gotowości takie jak:

 • gryzienie piąstek,
 • wkładanie zabawek do buzi,
 • częstsze budzenie się w nocy,
 • większe zapotrzebowanie na mleko.

Te wyżej wymienione zachowania wcale nie świadczą o tym, że organizm dziecka jest gotowy na przyjęcie innych posiłków niż mleko. To po prostu normalne zachowania wynikające z rozwoju dziecka.

 

Jakie zatem są prawdziwe oznaki gotowości do rozszerzania diety?

 • stabilne siedzenie z podparciem lub bez,
 • umiejętność chwytania pokarmu i wkładania go do buzi,
 • brak wypluwania/wypychania jedzenia z ust,
 • próby przeżuwania i połykania jedzenia.

 

Stabilne siedzenie na kolanach rodzica lub w krześle do karmienia zmniejsza ryzyko zakrztuszenia się posiłkiem stałym. Chwytanie i wkładanie do ust kawałków jedzenia świadczy o gotowości dziecka do rozszerzania diety i pozwala na samodzielne jedzenie posiłków (metoda BLW). Jeżeli dziecko ma odruch wymiotny, wypluwa lub wypycha językiem porcję jedzenia lub łyżeczkę, to dla nas ważny sygnał, że nie jest ono jeszcze w pełni gotowe na przeżuwanie oraz połykanie pokarmów stałych. Odruch ten zazwyczaj zanika między 4 a 6 miesiącem życia dziecka.

 

rozszerzanie diety po 6 miesiącu

Co jeśli 4 miesięczne dziecko wykazuje oznaki gotowości do rozszerzania diety?

Nic. Karmimy maluszka mlekiem tak jak dotychczas i czekamy jeszcze trochę, aby dać czas układowi trawiennemu na nabranie dojrzałości (czyli do około 6 miesiąca życia dziecka).

Co jeśli dziecko skończyło 6 miesięcy, a nie wykazuje oznak gotowości do rozszerzania diety?

Dziecko jeszcze nie siedzi stabilnie – skonsultuj się z fizjoterapeutą, który pokaże Ci bezpieczną pozycję do karmienia dziecka. Podawaj przeciery, a nie kawałki jedzenia.

 

Niemowlak wypluwa, zwraca jedzenie, nie przeżuwa, krztusi się – gdy trwa to długo i nie widzisz postępów, skonsultuj się z neurologopedą, który zbada jamę ustną dziecka i sprawdzi, czy problem nie wynika z jakiś nieprawidłowości w jej obrębie. Więcej na ten temat pisałam w artykule Kiedy do neurologopedy?

 

Dziecko nie jest w ogóle zainteresowane jedzeniem, nie ma apetytu – skonsultuj się z pediatrą. Brak apetytu może wynikać np. z niedoboru żelaza (niemowlęta są grupą najbardziej narażoną na anemię z niedoboru żelaza).

Rozszerzanie diety po 4 miesiącu – kiedy można?

Zalecenie wyłącznego karmienia piersią lub mlekiem modyfikowanym przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka kierowane są do zdrowych, prawidłowo rozwijających się niemowląt.

W niektórych przypadkach korzystne może być wcześniejsze wprowadzenie pokarmów uzupełniających, ale o tym zawsze powinniśmy zadecydować w porozumieniu z lekarzem.

 

Nie ma jednak zaleceń mówiących, że każdemu niemowlakowi należy rozszerzać dietę zaraz po ukończeniu 4 miesiąca życia. W publikacji Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci znajdziemy informacje, że można to zrobić między 17 a 26 tygodniem życia dziecka (wtedy pokarmy stałe nie stanowią już zagrożenia dla życia niemowlaka), jednak nie ma tam rekomendacji, że należy rozszerzać dietę zaraz po ukończeniu przez niemowlę 4 miesiąca. Te same zalecenia informują nas, że dziecko powinno także wykazywać oznaki gotowości do rozszerzania diety oraz że wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy jest najlepsze dla dziecka.

Co moim zdaniem nie jest wskazaniem do wcześniejszego rozszerzania diety:

Zbyt małe przyrosty wagi – to chyba najczęściej padający argument za rozszerzaniem diety po 4 miesiącu. I bardzo nietrafiony 😉 Posiłki stałe na tym etapie w porównaniu z mlekiem mamy, czy mlekiem modyfikowanym nie są aż tak kaloryczne i odżywcze. Także wprowadzenie pierwszej marchewki do diety niemowlaka nie sprawi, że zacznie on szybciej przybierać na wadze.

 

Zbyt duże przyrosty wagi – to też częsty powód, dla którego niektórzy wcześniej zaczynają rozszerzanie diety. Niemowlę karmione na żądanie wypija tyle mleka, ile potrzebuje – samodzielnie potrafi to sobie regulować. Nie należy „odchudzać dziecka” zamieniając karmienie mlekiem na posiłek stały, ani wcześniej rozszerzać diety. Tak jak pisałam wyżej, mleko mamy lub modyfikowane dostarcza odpowiednią ilość kalorii i składników odżywczych, których potrzebuje dziecko do ukończenia 6 miesiąca życia.

 

Chęć uchronienia przed alergiami pokarmowymi – najnowsze badania pokazują, że wcześniejsze rozszerzanie diety i wprowadzanie produktów potencjalnie alergizujących do diety dziecka przed 6 miesiącem życia, nie chroni przed późniejszą alergią, a wręcz przeciwnie, zwiększa ryzyko alergii i infekcji.

 

Nauczenie dziecka nowych smaków – dziecko już w okresie prenatalnym poznaje różne smaki, dzięki temu, że przenikają one do wód płodowych. Także podczas karmienia piersią mleko często zmienia swój skład i smak. Dlatego wczesne rozszerzanie diety tylko ze względu na chęć nauczenia dziecka nowych smaków, nie ma większego sensu.

Twoje dziecko jest już gotowe na rozszerzanie diety?

Sprawdź mój pakiet poradników o żywieniu niemowląt Rozszerzanie diety w 6 krokach + Jadłospis na pierwsze 30 dni rozszerzania diety.

Dzięki nim bezpiecznie, bez stresu i z przyjemnością przejdziecie przez etap poznawania pierwszych smaków,  ?

 

 

Źródła:

 • WHO, Infant and young child feeding, 2018, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding
 • CDC Organization, Foods and Drinks for 6 to 24 Month Olds 2018, https://www.cdc.gov/nutrition/InfantandToddlerNutrition/foods-and-drinks/index.html
 • NHS, Your baby’s first solid foods, 2019, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/solid-foods-weaning/
 • UNICEF, FROM THE FIRST HOUR OF LIFE Making the case for improved infant and young child feeding everywhere, 2016
 • APP, Infant Food and Feeding, https://www.aap.org/en-us/advocacy-and-policy/aap-health-initiatives/HALF-Implementation-Guide/Age-Specific-Content/Pages/Infant-Food-and-Feeding.aspx?fbclid=IwAR2Btc4PmXgagbUwbwsH5-cui6f3kWMN0Dm37-2JEFRnPMayW48jfoTHc-M
 • Is baby ready for solid foods? (What do the experts say?) https://kellymom.com/ages/older-infant/delay-solids/
 • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2014
 • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD Standardy medyczne Pediatria 1/2016

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *