parówki dla dzieci

Parówki dla dzieci?

Dzisiaj przyjrzymy się parówkom. Często pytacie o parówki dla dzieci z dobrym składem. Zaczniemy oczywiście od tego, czy dzieci w ogóle powinny jeść tego typu produkty. Wyjaśnimy sobie, czy parówki dla dzieci są lepsze od tych zwykłych oraz od kiedy dziecko może jeść parówki? A jeśli potrzebujesz informacji także o wędlinach z dobrym składem, znajdziesz je w moim artykule: Wędliny bez konserwantów.

Dlaczego dzieci kochają parówki?

Długo zastanawiałam się, czy napisać ten artykuł. Parówki to bardzo kontrowersyjny temat w środowisku rodziców 😉 Jednak z moich obserwacji wynika, że większość dzieci prędzej czy później sięga po parówki. Dlatego myślę, że lepiej wiedzieć jakie produkty wybierać, a jakie omijać w sklepie szerokim łukiem.

Dzieci uwielbiają parówki. Dlaczego? Ponieważ są smaczne, miękkie, dobrze zmielone (nie widać co jest w środku) i można nimi szybko zaspokoić głód. A rodzice lubią podawać dzieciom parówki, bo jest to tania i szybka przekąska, a w dodatku lubiana przez dzieci, więc nie ma ryzyka, że dziecko odmówi posiłku.

Parówki goszczą w naszych domach, dzieci często dostają je na śniadanie w przedszkolach i żłobkach. Dlatego warto przyjrzeć się ich składom i poznać kilka istotnych faktów o parówkach.

 

parówki dla dzieci od kiedy

Parówki dla niemowlaka?

Często dostaję pytania o to, jakie parówki polecam dla 6/7/8-miesięcznego dziecka. Nie polecam parówek dla niemowląt. Tak samo jak wędliny, parówki to nie jest produkt odpowiedni dla dzieci w okresie rozszerzania diety. Nawet jeśli sami na co dzień jecie parówki, warto wstrzymać się z podaniem ich maluchowi. Dlaczego? Ponieważ jest to produkt wysoko przetworzony, tłusty, solony, wędzony, często z dodatkiem konserwantów i wzmacniaczy smaku. Nie mamy też pewności co do jakości użytego do produkcji parówek mięsa. W niektórych przypadkach zamiast mięsa w parówkach znajdziemy MOM, czyli mięso oddzielone mechanicznie. To tak naprawdę nie mięso, a niskiej jakości miękka masa mięsno-tłuszczowa oddzielona od kości.

Parówki nie są polecane dla maluchów także ze względu na wysokie ryzyko zadławienia się tym produktem.

Parówka pokrojona w plasterki z łatwością może zblokować drogi oddechowa dziecka. Padając parówki, czy kiełbaski maluchom należy kroić je wzdłuż, nie w okrągłe plasterki.

Więcej o tym jak zapobiegać zadławieniom, przeczytasz w moim artykule: BLW a zadławienie i zakrztuszenie.

Od kiedy dziecko może jeść parówki?

Najlepiej jak najdłużej wstrzymać się z podawaniem parówek dzieciom. Chociaż często pojawiają się one w menu żłobkowym, czy przedszkolnym, to nadal nie jest produkt, po jaki powinniśmy sięgać w pierwszej kolejności.

Żywienie w żłobkach i przedszkolach powinno opierać się o aktualne normy żywienia i zalecenia specjalistów. A aktualne zalecenia mówią, że dzieci do 3 roku życia nie powinny spożywać przetworów mięsnych np. kiełbas, parówek, konserw, czy wędzonek. I o ile pojawienie się dobrej jakości parówki raz na jakiś czas w menu przedszkolaka nie jest tragedią, to w przypadku maluchów żłobkowych nie powinno to mieć miejsca.

„Niemowlętom i dzieciom do 3. r.ż. nie zaleca się podawać podrobów i przetworów mięsnych (kiełbasy, wędzonek, konserw, parówek i innych wyrobów garmażeryjnych)” Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, 2021.

Dlaczego parówki nie są dobrym wyborem?

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) oceniła rakotwórczość spożycia przetworzonego mięsa. Przetworzonego, czyli poddanego konserwacji, soleniu, czy fermentacji w celu poprawy trwałości i smaku produktu. Do tej kategorii możemy zaliczyć: parówki, kiełbasy, szynki, konserwy, wędzonki itp. Przetworzone mięso zostało sklasyfikowane jako rakotwórcze dla ludzi. Co to oznacza? Udowodniono, że regularne spożywanie przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko wystąpienia raka u ludzi. Dlaczego? Między innymi chodzi o zawartość związków azotowych, które mogą przekształcić się w substancje rakotwórcze, mogą też być szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci.

 

parówki dla dzieci ranking

Jakie parówki dla dzieci wybierać?

Opakowania parówek często zdobią twarze dzieci, misie, czy postacie z bajek. To wszystko po to, aby zachęcić nas do kupienia ich dla swoich pociech. Nie warto się tym kierować przy wyborze produktu. Zignorować też można informację na opakowaniu, że produkt przeznaczony jest specjalnie dla dzieci.

Często produkty spożywcze „dla dzieci” mają znacznie gorszy skład niż tez tradycyjne.

Jeśli już decydujemy się na podanie parówek dziecku, to najważniejsze jest przeczytanie składu produktu. Z niego dowiemy się jakiego rodzaju mięso zostało użyte do produkcji wyrobu i w jakiej ilości. Ze składu możemy wyczytać również, czy parówki zawierają konserwanty, wypełniacze i wzmacniacze smaku.

Parówki z dobrym składem:

  • mają wysoką zawartość mięsa (powyżej 90%)
  • nie zawierają substancji konserwujących (azotyn sodu)
  • nie zawierają wzmacniaczy smaku, stabilizatorów i regulatorów kwasowości

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na:

  • zawartość wypełniaczy np. skrobi ziemniaczanej
  • obecność substancji słodzących (najczęściej cukier, glukoza)
  • zawartość sztucznych aromatów

Parówki dla dzieci — ranking

Przygotowałam dla Was nieduży ranking parówek, w którym wzięłam pod uwagę najpopularniejsze produkty. Sprawdziłam ich skład i oznaczyłam produkty z dobrym składem- zieloną buźką. Produkty te mają dużą zawartość mięsa oraz nie mają w składzie konserwantów. Parówki, których skład pozostawia wiele do życzenia, oznaczyłam na czerwono.

Parówki z dobrym składem według mnie to:

  • parówki tarczyński naturalnie oraz tarczyński gryzale — prosty i krótki skład
  • łakomisie – parówki dostępne w sklepach netto
  • parówki z biedronki – głodniaki oraz parówki z szynki
  • parówki piratki z lidla
  • sokoliki oraz parówki junior
parówki dla dzieci ranking
Kliknij w obrazek, aby go powiększyć

 

Podsumowanie

W podsumowaniu chciałam podkreślić, że nie zachęcam do jedzenia parówek, a tym bardziej do podawania ich małym dzieciom 😉 Zdaję sobie jednak sprawę, że wielu rodziców, chętnie sięga po tego typu produkty i chciałabym, aby wiedzieli czym się kierować przy ich wyborze.

 

Może Cię zainteresować: Zdrowe przekąski dla dzieci

 

Źródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
  • WHO, Q&A on the carcinogenicity of the consumption of red meat and processed meat, https://www.who.int/features/qa/cancer-red-meat/en/
  • IARC Monographs Volume 114: Evaluation of consumption of red meat and processed meat
  • Cancer Council, Red meat, processed meat and cancer, https://www.cancercouncil.com.au/1in3cancers/lifestyle-choices-and-cancer/red-meat-processed-meat-and-cancer/