Zagęszczanie mleka modyfikowanego kaszką na noc 2

Zagęszczanie mleka modyfikowanego kaszką

„Dodaj wieczorem do mleka kaszki, to będzie lepiej spał” – pewnie słyszałaś takie rady? Ale czy zagęszczanie mleka modyfikowanego kaszką to dobre rozwiązanie? Czy faktycznie po takim posiłku maluch prześpi całą noc? Jak zagęszczenie mleka wpływa na zdrowie i rozwój dziecka?

Dlaczego niemowlę budzi się w nocy?

„Moje 4-miesięczne dziecko budzi się w nocy 5 razy na mleko. Czy jak dodam do mleka kleik, to prześpi całą noc?”

To częste pytania zadawane przez Mamy. Nie dziwię się, że rodzice szukają rozwiązania na permanentne niewyspanie. Sama przez to przechodziłam i wiem, jakie może to być wyczerpujące. Szczególnie dla rodziców, którzy mają bardzo wymagające dzieci. Ale niestety, pobudki co kilka godzin są wpisane w początki rodzicielstwa i niewiele możemy z tym zrobić. Druga sprawa to presja ze strony otoczenia „Przesypia już całe noce?” – pytają często znajomi i rodzina. Lub chwalą się: „Mój w tym wieku to już przesypiał całą noc” – to wszystko również powoduje, że szukamy rozwiązania na dłuższy sen dziecka.

Ale to, że niemowlę budzi się kilka razy w ciągu nocy, jest całkowicie normalne i może wynikać z różnych powodów. Maluch może mieć częste pobudki, ponieważ:

 • jest głodny,
 • zmoczył pieluszkę,
 • coś go boli,
 • ząbkuje,
 • ma skok rozwojowy,
 • potrzebuje bliskości,
 • jest mu za zimno, za ciepło lub niewygodnie,
 • ma dużo drzemek w dzień, przez co zaburzył mu się rytm dnia,
 • jest przebodźcowany (miał za dużo atrakcji w dzień),
 • spędził mało czasu na świeżym powietrzu,
 • i tak dalej…

Jak widzisz powodów, dlaczego niemowlę budzi się w nocy, może być naprawdę wiele. Dlatego szukanie rozwiązania polegającego np. na zagęszczeniu mleka modyfikowanego kleikiem, może nie dać żadnych efektów. Dzieci budzą się nie tylko z głodu, więc czy zaserwowanie dziecku bardziej „treściwego” mleka pomoże?

 

kasza manna do butelki

Zagęszczanie mleka modyfikowanego kaszką — zalecenia AAP

Chociaż pewnie wiele osób będzie Ci podpowiadać, że zagęszczone mleko może pomóc Twojemu dziecku dłużej pospać, Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) nie zaleca dodawania kaszki/kleiku do mleka w butelce. Dlaczego?

 1. Przede wszystkim chodzi o prawidłowe rozszerzanie diety — posiłki stałe wprowadzamy do diety dziecka dopiero kiedy jest ono gotowe na rozszerzanie diety, czyli około 6 miesiąca życia. Podawanie 3, czy 4-miesięcznemu maluchowi kaszki z butelki to zbyt wczesne rozszerzanie diety. Organizm dziecka w tym wieku nie jest jeszcze gotowy na przyjmowanie posiłków innych niż mleko, więc u maluszka mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu trawiennego.
 2. Dodatkowo AAP wskazuje, że przy tego typu karmieniu wzrasta ryzyko zadławienia się posiłkiem płynącym ze smoczka butelki. Dodanie kleiku do butelki sprawia, że mleko jest gęstsze, przez co trudniej dziecku się je przełyka, szczególnie w nocy, kiedy nie jest do końca wybudzone.
 3. Zagęszczanie mleka modyfikowanego kaszką może prowadzić do nadmiernego przybierania na wadze. Dodanie kaszki, czy kleiku do porcji mleka sprawia, że jest ono bardziej kaloryczne. W związku z tym dostarczamy dziecku zbyt dużą ilość kalorii w stosunku do jego zapotrzebowania, co wiąże się ze zwiększonym przyrostem wagi.
 4. Dodawanie kleiku do mleka może powodować zmianę konsystencji stolca oraz być przyczyną zaparć.
 5. Kleik ryżowy dla niemowlaka, który najczęściej wybierany jest do zagęszczania mleka, nie powinien być spożywany przez dzieci w dużych ilościach, ze względu na arsen występujący w ryżu.

Czy zagęszczanie mleka modyfikowanego kaszką wpływa na lepszy sen?

Tak jak pisałam wyżej, nie tylko głód powoduje nocne pobudki u niemowląt. Dlatego podanie kaszki z butelki na lepszy sen, może nie przynieść zamierzonych efektów. A wręcz przeciwnie. Dziecko pijąc kaszkę z butelki, przez to, że leci ona dość szybko, zjada zazwyczaj więcej niż tego potrzebuje. Dlatego może okazać się, że przejedzone dziecko, będzie budziło się znacznie częściej niż normalnie. Z przejedzenia może mieć problemy z trawieniem, co będzie skutkować bólem brzuszka.

Na dowód, że kaszka z butelki nie sprzyja dłuższemu spaniu podrzucam fragment konwersacji z naszej grupy o zdrowym żywieniu niemowląt 😉

 

zagęszczanie mleka modyfikowanego kaszką

Jakie mogą być skutki zagęszczania mleka modyfikowanego kaszką u zdrowych dzieci?

Podając kaszkę z butelki:

 • narażamy dziecko na późniejszą nadwagę i choroby z nią związane (karmienie posiłkiem z butelki może powodować zbyt duże spożycie kalorii),
 • uniemożliwiamy naukę gryzienia i żucia oraz poznawania poszczególnych składników posiłków – jednych z najważniejszych elementów rozszerzania diety i nauki jedzenia,
 • zaburzamy odczuwanie sytości i głodu – kaszka z butelki płynie znacznie szybciej niż jedzona z łyżeczki, przez to dziecko zjada więcej niż potrzebuje,
 • zwiększamy ryzyko zadławienia,
 • zwiększamy ryzyko występowania próchnicy.

 

Zagęszczanie mleka kaszką

Kiedy można zagęszczać mleko modyfikowane kaszką?

Wprowadzenie mleka modyfikowanego zawierającego substancje zagęszczające powinno odbyć się tylko po konsultacji z lekarzem. Najczęściej preparaty do zagęszczania mleka stosuje się u dzieci ze stwierdzoną chorobą refluksową. Często spotykam się również z tym, że pediatrzy proponują zagęszczanie mleka w związku z niskimi przyrostami wagi niemowlaka — tutaj warto najpierw wykonać pełną diagnostykę i ustalić przyczynę. Dziecko z niskimi przyrostami wagi powinno być kompleksowo przebadane. Poza wizytą u pediatry warto udać się również do gastrologa, dietetyka, psychologa, czy neurologopedy.

 

Może cię zainteresować:

Kaszki dla niemowląt – porównanie składu

 


Źródła:

 • Prevalence and Parental Perceived Efficacy of Rice Cereal in Bottles Used as a Natural Sleep Aid for Infants Aged 0-11 Months AAP, 2019, https://publications.aap.org/pediatrics/article/144/2_MeetingAbstract/212/3302/Prevalence-and-Parental-Perceived-Efficacy-of-Rice