kisiel dla niemowlaka

Kisiel dla niemowlaka

Pyszny domowy deser, czyli kisiel dla niemowlaka. Niby nic takiego, ale dla dziecka może okazać się czymś bardzo interesującym, ze względu na ciekawą konsystencję. Możesz szybko przygotować go z najróżniejszych owoców, świeżych lub mrożonych. Ugotowanie domowego kisielu jest prostsze niż myślisz, nie zajmie Ci to więcej niż 10 minut!

Kisiel dla niemowlaka — od kiedy można podawać?

Domowy kisiel możesz podać dziecku od początku rozszerzania diety. Przepis na kisiel dla niemowlaka składa się w sumie tylko z 3 składników (wody, mąki ziemniaczanej i owoców), dlatego bezpiecznie mogą go jeść maluch już po 6 miesiącu. W tym wieku możesz maluchowi śmiało proponować różne owoce, zarówno w formie papek i przecierów, jak i bezpiecznych kawałków do rączki. Warto od początku zapoznawać dziecko z różnymi konsystencjami posiłków. Pamiętaj tylko, że niemowlakowi nie należy dosładzać posiłków. Dlatego do kisielu nie dodawaj cukru, miodu, ani żadnych syropów. Maluchom brak cukru w posiłku nie przeszkadza — nie są one przyzwyczajone do jedzenia bardzo słodkich dań. Więcej na ten temat możesz poczytać w artykule: Zdrowe zamienniki cukru, czy istnieją?

Kisiel dla niemowlaka — z jakich owoców?

Domowy kisiel dla niemowlaka możesz przygotować praktycznie z każdego owocu. Jeśli chcesz, aby był kwaskowaty, użyj malin, porzeczek, truskawek, czy pomarańczy. Bardzo słodki kisiel uzyskasz wykorzystując banana, mango, słodkie jabłka, czy gruszki. Przygotowując domowy kisiel możesz również łączyć ze sobą różne smaki. My na przykład bardzo lubimy kisiel jagodowo-bananowy, gdzie słodycz banana przełamuje kwaskowość jagód.

Do przygotowania kisielu możesz wykorzystać świeże lub mrożone owoce. Tych drugich nie trzeba rozmrażać przed przygotowaniem, zamrożone można od razu wrzucić do garnka, w którym będziemy gotować kisiel.

W internecie jest sporo przepisów na kisiel dla niemowlaka z soku owocowego np. popularnego Kubusia. Przygotowanie kisielu z soku to na pewno szybsza i łatwiejsza alternatywa, jednak ja nie jestem przekonana do gotowania posiłku na bazie takiego soku. W porównaniu soki kontra świeże owoce, te drugie zawsze wypadają lepiej. Dlaczego niemowlęta nie powinny spożywać soków? Pisałam o tym w artykule: Soki dla niemowlą.

 

domowy kisiel dla niemowlaka

Kisiel domowy a kisiel ze sklepu

Po co gotować kisiel z owoców, gdy sklepowe półki uginają się od kisielków instant? Otóż skład gotowych kisieli pozostawia wiele do życzenia. Poniżej przytoczę skład przykładowego kisielu.

Skład: skrobia, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), 1,1% sok z limonki w proszku, syrop glukozowy, koncentrat soku z limonki, ekstrakt z czarnej marchwi i hibiskusa,aromat,witamina C, sól, barwnik (antocyjany).

Czy zgadłabyś, że to kisiel wiśniowy? Ja nie 🙂 Nie ma w nim ani grama wiśni, jedynie aromat. Dodatkowo masa niepotrzebnych składników w tym syrop glukozowy. Na pewno nie jest to produkt odpowiedni dla niemowląt. Starszym dzieciom, czy dorosłym też bym go nie poleciła.

Domowy kisiel dla niemowlaka — przepis

Szybki i prosty przepis na domowy kisiel dla niemowlaka. Do jego przygotowania możesz użyć dowolnych ulubionych owoców. Ja wykorzystałam maliny.
Przygotowanie 10 minutes
Danie Deser, Podwieczorek
Porcje 2 porcje

Składniki
  

  • 1 szklanka malin
  • 2 szklanki wody
  • 1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej

Przepis
 

  • Maliny dokładnie myjemy.
  • Do garnka wlewamy 1,5 szklanki wody, dodajemy maliny i zagotowujemy.
  • Gotujemy 1-2 minuty aż maliny lekko się rozpadną.
  • Do pozostałej wody dodajemy mąkę ziemniaczaną, mieszamy i wlewamy do gotujących się malin.
  • Mieszamy energicznie, aż kisiel się zagotuje.
  • Gotowe!

Notatki

* Jeśli używasz twardych owoców, przed gotowaniem zetrzyj je na tarce, zblenduj lub pokrój w mniejsze kawałki, aby zdążyły zmięknąć w trakcie krótkiego gotowania.
słowa kluczowe domowy kisiel, jak zrobić kisiel, kisiel dla dziecka, kisiel owocowy, ksiel malinowy

Może Cię zainteresować: Budyń jaglany dla niemowlaka