Młodzi rodzice są coraz bardziej świadomi, a swoje rodzicielstwo opierają na nowoczesnych metodach opieki i wychowania. Jedną z nich, która z roku na rok zyskuje na popularności jest rozszerzanie diety niemowlaka w oparciu o metodę BLW. Warto pamiętać, że decyzja o tym, w jaki sposób przeprowadzimy rozszerzanie diety naszego dziecka, powinna zapaść, zanim przystąpimy do działania. Przede wszystkim dlatego, że niektórzy rodzice zaczynają proces rozszerzania w sposób tradycyjny, a dopiero później zastanawiają się, jak przejść z papek na BLW. To niestety kłóci się z zasadami metody BLW.
Czym właściwie jest BLW?
Metoda BLW to sposób na rozszerzanie diety niemowlaka polegający na stopniowym, naturalnym włączaniu dziecka w rodzinne posiłki. Dzięki temu, że proponujemy dziecku takie same posiłki, jakie my jemy. Możemy wspólnie zasiadać do stołu, co ma ogromny wpływ na rozwój społeczny dziecka. Włączanie malca w rodzinne posiłki niesie za sobą także inne korzyści. Rodzice doceniają, że mają szansę na zjedzenie ciepłego obiadu, podczas gdy dziecko samodzielnie poznaje nowe smaki i konsystencje podanych produktów.
BLW często definiowane jest jako „jedzenie kawałków”. To po części prawda, ale warto pamiętać, że rozszerzając dietę metodą BLW także możemy podać dziecku np. zupę z dyni dla niemowlaka, która jest papką, Różnica polega jednak na tym, że to nie my karmimy malca łyżeczką. Jak zatem ma sobie poradzić? Daj dziecku wybór, a ono znajdzie metodę 🙂 Możesz dodać do posiłku pieczywo do maczania lub podać zupę np. w kubku. Możesz także podać maluchowi łyżkę, bo wbrew niektórym opiniom BLW nie wyklucza sztućców — wyklucza jedynie karmienie przez opiekunów.
Na czym polega tradycyjne rozszerzenie diety?
Tradycyjny schemat rozszerzania diety zakłada stopniowe wprowadzanie posiłków bezmlecznych o konsystencjach papek, następnie grudek, a na koniec kawałków. Warto zaznaczyć, że rozszerzanie diety w sposób tradycyjny nie wyklucza podawania dziecku kawałków jedzenia do rączki czy na talerzyku. Niemniej jednak jej głównym założeniem jest stopniowe wprowadzanie nowych pokarmów i konsystencji podawanych zawsze lub częściowo przez dorosłego np. łyżeczką. Tradycyjna metoda zakłada, ze dziecko — przynajmniej na pewnym etapie, potrzebuje pomocy w spożywaniu posiłków, dlatego rodzic wspiera dziecko karmieniem.
Co jest lepsze: papki, czy BLW?
Nie ma tutaj jednej dobrej odpowiedzi. Obie metody żywienia są dobre. Pamiętaj, że metodę rozszerzania diety powinniśmy dostosować do potrzeb maluszka. Jeśli widzimy, że nie chce on próbować posiłków podawanych łyżeczką, to może warto spróbować położyć przed nim jedzenie w kawałkach? I odwrotnie, jeśli maluch nie jest zainteresowany kawałkami jedzenia, to może chętnie zje z łyżeczki? Nie warto zamykać się na jedną metodę i ślepo nią podążać. To metodę rozszerzania diety dopasowujemy do dziecka, a nie dziecko do metody 😊
Jak przejść z papek na BLW?
Co w sytuacji, kiedy rozszerzanie diety rozpoczęliśmy tradycyjnie: pierwszy przecier z brokuła czy marchewki podawaliśmy łyżeczką, stopniowo wprowadzaliśmy grudki, ale doszliśmy do wniosku, że minęły 2 miesiące i chcemy przejść z papek na BLW? Wiele mam dowiaduje się o BLW, kiedy dziecko ma już za sobą pierwsze etapy rozszerzania diety i chcą wprowadzić ją natychmiast. Czy da się przejść z papek na BLW po kilku tygodniach rozszerzania diety?
Nie da się przejść z tradycyjnego rozszerzania diety na BLW
BLW to metoda, którą stosujemy od początku rozszerzania diety, bo jest procesem ciągłym, którym od początku steruje dziecko. Podczas tradycyjnego karmienia dziecka podanie maluchowi brokuła czy banana do rączki nie jest równoznaczne z wprowadzeniem metody BLW. Jest to naturalny etap tradycyjnego rozszerzania diety — kiedyś każde dziecko musi zacząć jeść posiłki w kawałkach.
Musimy pamiętać, że rozszerzanie diety w sposób tradycyjny także zakłada, że dziecko w pewnym momencie samodzielnie sięga po jedzenie. Możemy nawet od samego początku podawać mu pewne produkty do rączki. Zakłada jednak równolegle, że to rodzic karmi malucha — nawet jeśli nie podczas wszystkich posiłków, tylko wybranych. Nie da się stosować BLW np. tylko podczas obiadku, a podczas śniadania karmić dziecko łyżeczką. To już nie będzie BLW 🙂
Podawanie dziecku jedzenia w kawałkach to naturalny etap rozszerzania diety, który w najprostszym wariancie zakłada schemat papki i przeciery-> grudki -> kawałki. Najlepiej jest obserwować dziecko, jego zainteresowanie samodzielnym sięganiem po jedzenie i gotowość do tego nowego etapu. Jeśli maluch nie wykazuje zainteresowania samodzielnym chwytaniem kawałków jedzenia to znak, że musimy jeszcze chwilę poczekać.
Wsparcie w rozszerzaniu diety metodą BLW
Masz w planach rozszerzanie diety swojego bobasa metodą BLW? Jeśli tak, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość! Napisałam poradnik BLW, który jest praktycznym wsparciem dla rodziców. Kliknij w obrazek poniżej i sprawdź co znajdziesz w moim e-booku ⬇
Kiedy zacząć wprowadzać posiłki w kawałkach?
Kiedy zacząć podawać kawałki? Kawałki możemy podawać już na samym początku procesu rozszerzania diety pod warunkiem, że dziecko potrafi już stabilnie siedzieć (sprawdź jak powinien wyglądać pierwszy tydzień BLW). Aktualne zalecenia mówią, aby przy tradycyjnym rozszerzaniu diety jedzenie w kawałkach podawać dzieciom od 8 miesiąca życia.
Podawanie produktów o różnych konsystencjach jest bardzo istotnie, ponieważ już w 1 r.ż. dziecka rozwija się umiejętność gryzienia i żucia. Dziecko uczy się gryźć do ukończenia 24. m.ż., jednak to między 6. a 10. m.ż. maluch najszybciej przyswaja te umiejętności. Dziecko z czasem zaczyna akceptować pokarmy, których konsystencja jest inna niż płynna czy papkowata.
Podsumowanie
Proces rozszerzania diety rodzi w głowach młodych rodziców wiele pytań i obaw np. o to jak wprowadzać gluten w diecie, albo czego nie podawać maluchowi? Bez względu na to, jaki sposób rozszerzania diety dziecka wybierzesz, musisz pamiętać, że kluczowe jest to, aby podawać dziecku wartościowe i dobrze zbilansowane posiłki, które będą wspierały jego zdrowy rozwój.
Może Cię zainteresować: Jak podawać dziecku jedzenie w kawałkach, aby było bezpiecznie?