Nauka samodzielnego jedzenia krok po kroku

Nauka samodzielnego jedzenia krok po kroku

Nauka samodzielnego jedzenia, jak każda nowa umiejętność potrzebuje wielu powtórzeń i cierpliwości. Niektóre dzieci bardzo wcześnie opanowują trudną sztukę używania sztućców, inne potrzebują więcej czasu. Jako rodzic możesz wspierać swoje dziecko w procesie nauki oraz motywować je do osiągnięcia samodzielności. Poniżej znajdziesz 10 wskazówek, które pomogą Ci powoli, krok po kroku nauczyć dziecko jeść samodzielnie.


Dlaczego nauka samodzielnego jedzenia jest taka ważna?

 

Dziecko próbując włożyć sobie jedzenie do buzi, czy to ręką, czy łyżeczką, ćwiczy koordynację ręka – oko. Oznacza to, że maluch uczy się synchronizacji swoich ruchów z tym, co widzi. Koordynacja ruchowo-wzrokowa przydaje się w codziennych czynnościach, takich jak: zabawy manipulacyjne, rysowanie, rzucanie piłką itd. Dlatego tak ważne jest, aby pozwolić dziecku ćwiczyć, nawet podczas jedzenia.

 

Nauka samodzielnego jedzenia to także wspieranie rozwoju małej motoryki. Dziecko na początku rozszerzania diety, czyli po ukończeniu 6 miesiąca życia potrafi nakryć przedmiot dłonią i zamknąć na nim palce. Maluch między 7 a 8 miesiącem powinien umieć posługiwać się chwytem nożycowym – używać kciuka, przywodzić i odwodzić go od dłoni. W kolejnych miesiącach rozwija się u dziecka chwyt pęsetkowy oraz szczypcowy – te dwa rodzaje utrzymywania przedmiotów w dłoni najbardziej przydają się podczas nauki samodzielnego jedzenia. Pozwalają one utrzymać w dłoni łyżkę oraz chwytać małe kawałki jedzenia paluszkami.

 

Samodzielne jedzenie posiłku to także moment wytchnienia dla mamy, która w tym czasie na spokojnie może zjeść wspólnie z maluchem 🙂 

 


10 skutecznych kroków do nauki samodzielnego jedzenia

 

 1. karmienie na 2 łyżeczki – jeśli karmisz dziecko metodą papek, to od samego początku stawiaj przed dzieckiem miseczkę z posiłkiem, a obok połóż kolorową łyżeczkę dla niego. Pozwól maluchowi na zabawę łyżeczką, moczenie jej w zupce itd. Nie karm bezpośrednio ze słoiczka, czy miseczki, którą trzymasz w ręku.
 2. pozwól jeść rączkami – dotykanie, rozdrabnianie, rozcieranie  palcami jedzenia to dla malucha nowe niezwykłe doznanie. Pozwól mu poznać jedzenie wszystkimi zmysłami.
 3. odpowiednia konsystencja posiłków – na początek, do samodzielnego jedzenia sztućcami warto podawać na tyle gęste i klejące posiłki, aby trzymały się na łyżeczce np. gęsta kaszka, zupa krem, rozgnieciony banan, czy zupa z dyni dla niemowlaka. Jeśli podajesz kawałki, powinny być miękkie, o wielkości na jeden kęs, wtedy najłatwiej będzie obsługiwać widelec.
 4. wygodne sztućce – odpowiednie sztućce to klucz do sukcesu, muszą być wygodne i bezpieczne dla malucha. O ile z widelcem nie będzie większego problemu, o tyle łyżek trzeba przetestować kilka, aby trafić na tę właściwą.
 5. zaakceptuj bałagan – samodzielne jedzenie zawsze generuje bałagan. Postaraj się zminimalizować straty – nie zakładaj sobie ani dziecku ładnych ubrań; przyda się też śliniak z kieszenią lub fartuszek, a na podłogę mata lub cerata, którą później łatwo umyć.
 6. urozmaicone dania – kolorowe, przyciągające wzrok jedzenie zachęci malucha do sięgnięcia po nie. Postaraj się, aby posiłek nie tylko smakował, ale też ładnie wyglądał.
 7. wspólne posiłki – przy jedzeniu ważna jest też atmosfera panująca przy stole; unikaj pośpiechu i jedzenia w biegu; wspólne posiłki to dla dziecka także możliwość nauki poprzez obserwację. Od początku warto na swoim przykładzie pokazywać maluchowi, jak powinno się zachowywać przy stole.
 8. pochwały – chwal, gdy widzisz jak maluch się stara, to świetnie motywuje do dalszych prób
 9. zachęty zachęcaj do użycia sztućców; pokaż, że Ty też ich używasz: „Zobacz, mama je jogurt łyżeczką”
 10. cierpliwość – to ostatnia, ale chyba najważniejsza kwestia. Do nauki samodzielnego jedzenia potrzeba dużych pokładów cierpliwości. Może być tak, że maluch od razu załapie o co chodzi i chętnie będzie używał sztućców. W większości przypadków potrzeba jednak wielu prób, aby dziecko zechciało jeść łyżką i widelcem.

Czego nie robić podczas nauki samodzielnego jedzenia?

 • nie krytykuj
 • nie popędzaj
 • nie lamentuj, że maluch zrobił bałagan
 • nie traktuj samodzielnego jedzenia sztućcami jako naukę tylko jako dobrą zabawę
 • nie zabieraj sztućców jeśli dziecko się nimi bawi
 • nie trać cierpliwości – na pewno kiedyś się nauczy 🙂