Musy w tubkach ostatnio stały się ogromnie popularne. Na spacerze, w sklepie, na placu zabaw, wszędzie można spotkać dziecko wysysające zawartość plastikowego opakowania. Gotowe do podania przeciery to szybka przekąska, którą dziecko może zjeść nawet brudnymi rączkami. W związku z rosnącą popularnością musów w tubkach, sprawdziłam skład tych najłatwiej dostępnych i przygotowałam dla Was zestawienie.
Musy w tubkach – co znajdziesz w środku?
Tubki, to zazwyczaj przecier owocowy, ale można spotkać też musy owocowo-warzywne, kaszki z owocami lub jogurty. Większość musów w tubkach to po prostu same owoce i warzywa, jednak natknęłam się też na nieliczne zawierające: cukier, aromaty, barwniki i zagęszczone soki owocowe. I to właśnie tych składników powinniśmy unikać, jeśli chcemy, by tubka była zdrową przekąską.
„Bez dodatku cukru”
Producenci przecierów w tubkach często zamieszczają informację na opakowaniu o tym, że mus jest bez dodatku cukru. Co to właściwie oznacza? Tylko tyle, że w procesie produkcji nie dodawano do przecieru dodatkowego cukru. Musy oczywiście zawierają cukry pochodzące z owoców i jest ich w takiej tubce naprawdę dużo (np. Kubuś Mus banan-jabłko zawiera 14,6g cukru na 100g przecieru).
Pamiętaj, że musy w tubkach są bardzo słodkie. W związku z tym powinniśmy je traktować jako okazjonalną przekąskę. Nadmiar cukru w diecie dziecka może prowadzić do problemów z zębami (próchnica), otyłości i innych chorób z nią związanych.
Musy w tubkach – porównanie składu
Sprawdziłam skład musów w tubkach aż 15 marek. Oceniając je, brałam pod uwagę zawartość: dodanego cukru, soków, zagęszczonych soków.
Tworząc poniższe zestawienie brałam pod uwagę jedynie składniki użyte do wyprodukowania dania. Nie oceniałam smaku, czy konsystencji musów.
Oznaczenia:
– musy z dodanym cukrem lub dużą ilością (ponad 20%) soków zamiast owoców (dlaczego niemowlę powinno spożywać całe owoce, a nie soki, możesz poczytać w artykule: Soki dla niemowląt. Od kiedy można podawać soki?),
– musy, które tylko w niewielkiej części zawierają soki zamiast owoców oraz musy z dodatkiem jogurtów, których skład pozostawia wiele do życzenia (więcej informacji znajdziesz pod poszczególnymi zestawieniami)
– oznacza, że skład jest w porządku.
Na czerwono w składzie deserków zaznaczyłam soki owocowe lub zagęszczone soki — moim zdaniem nie powinno ich tam być.
Aktualizując zestawienie, pozaznaczałam na pomarańczowo również dodaną skrobię i mąkę (wiem, że niektórzy unikają również tego typu dodatków).
Wybierając musy w tubkach dla niemowląt, zwracaj uwagę, czy faktycznie mus = 100% owoców.
Aktualizacja 2022
Kilka słów o tym co się zmieniło. Aktualizując zestawienie zauważyłam, że wielu producentów musów w tubkach zrezygnowało z dodawania cukrów oraz soków i zagęszczonych soków do swoich produktów. Bardzo się cieszę, że dzięki Nam, świadomym rodzicom, którzy zwracają uwagę na skład kupowanych produktów, zachodzą takie właśnie pozytywne zmiany 😊
Musy w tubkach Gerber
Musy owocowe firmy Gerber mają bardzo dobry skład. Jedyne co mi się nie podoba, to skład jogurtu, w którym znajdziemy wodę, mleko w proszku oraz pektyny.
Musy w tubkach Bobovita
Musy owocowe Bobovity są OK, nie zawierają soków w zamian owoców. Natomiast uważać trzeba na serię jogurtową, gdzie znajdziemy dodany cukier.
Musy w tubkach Bobovita Bio
Tubki z musami Bobovita Bio mają prosty skład, 99,99% to same owoce.
Musy w tubkach Kubuś Mus
Kubuś mus i Kubuś baby mus w większości zawierają soki z zagęszczonych soków, jednak jest też kilka musów tej firmy godnych polecenia. Trzeba uważnie czytać skład przy zakupie, ponieważ np. Kubuś mus banan-jabłko jest ok, nastomiast Kubuś mus jabłko-banan już zawiera zagęszczony sok jabłkowy.
Musy w tubkach Babydream
Musy w tubkach Babydream – świetny skład! Tylko w jednym z nich znalazłam sok zamiast całych owoców.
Musy w tubkach Poki Bio
Musy POKI BIO można brać w ciemno — zawierają same owoce, bez zbędnych dodatków.
Musy w tubkach Holle
Musy w tubkach Holle mają świetny skład! Tylko w jednym z nich dopatrzyłam się soku z buraka zamiast buraczanego puree.
Musy w tubkach Humana
Musy w tubkach Humana mają świetny skład i ciekawe połączenia smakowe warzyw z owocami.
Musy w tubkach Fresche Freunde
Tubki Fresche Freunde mają super skład, same warzywa i owoce. Tylko w jednej tubce znalazłam koncentrat soku jabłkowego.
Musy w tubkach Dawtona Drugie Śniadanie
DRUGIE ŚNIADANIE – musy idealne, z samych owoców i warzyw! W nowych wersjach są też dodatki w postaci kasz, płatków i nasion, bardzo mi się to podoba.
Musy w tubkach OVKO
OVKO – mają duży wybór musów warzywno-owocowych. Jedyne co mi się nie spodobało, to duża ilość kleiku ryżowego w musie brokuł-ziemniak.
Musy w tubkach Bakuś
Tubki Bakuś – tutaj uważać trzeba na wersję z serkami, która zawiera sporą ilość dodanego cukru.
Musy w tubkach Tymbark
Musy Tymbark w większości zawierają soki z zagęszczonych soków zamiast całych owoców.
Musy w tubkach Ovolovo
Musy w tubkach Ovolovo mają świetny skład, zawierają tylko owoce i warzywa.
Jak wybierać musy w tubkach dla dzieci?
Przede wszystkim należy:
- unikać tych z dodatkiem: cukru, aromatów, barwników (wybierać jak najprostszy skład)
- kupować musy z warzywami (zawierają mniej cukrów)
- sprawdzać, czy mus to na pewno przecier, czy może sok lub sok zagęszczony (według najnowszych zaleceń należy unikać soków w diecie małego dziecka)
Przygotowujesz się do rozszerzania diety?
Sprawdź mój Pakiet Premium, który pomoże Ci bezpiecznie, bez stresu i z przyjemnością przejść przez etap rozszerzania diety Twojego maluszka ☺
Dzięki niemu dowiesz się:
- jak i kiedy bezpiecznie zacząć rozszerzanie diety
- które produkty warto wprowadzić do jadłospisu 6 miesięcznego dziecka
- co po kolei można podawać maluchowi do jedzenia
- jak przygotowywać domowe posiłki dla niemowlaka, aby były dobrze zbilansowane i wartościowe
Polecam też sprawdzić Owolovo. Mają musy owocowe i owocowo-warzywne. Ostatnio dostępne także w Biedronkach i Lidlu, aczkolwiek nie wszystkie ich produkty są tam dostępne.
Moze je rowniez warto dodac do analizy 😉
Dopisuję do listy 🙂
A gerber organic mango bedzie ok?
Skład: Mango* (99,5%), zagęszczony sok cytrynowy*. Według mnie jest ok 🙂
Dziekuje za szybka odpowiedz 😉 Jeszcze interesuja mnie musy dostepne w biedronce o nazwie bio vital fresh kids. Czy mozna je dodac do porownania?
Dodam, tylko muszę iść do biedronki i je obejrzeć, bo w internecie nie ma zbyt wielu informacji na ich temat 🙂
w takim razie będę czekać na aktualizacje 🙂 Mam jeszcze przed sobą Bio mus jabłko – gruszka FRESHONA z Lidla. skład: 70% jabłka, 30% przecier z gruszki. Może cała seria jest przyzwoita 🙂 też można dodać, ponieważ z uwagi na dostępność w marketach może się przydać wielu osobom.
Miłej soboty!
Dla pewności zapytam dodanie kwasu askorbinowego jako przeciwutleniacza nie jest niepożądane prawda?
Zgadza się, to po prostu witamina c 🙂
Ostatnio pojawiły się też musy firmy Dada dostępne w biedronce, czy one są ok?
Oglądałam je niedawno w sklepie i skład był ok 🙂
Dlaczego sok z cytryny jest ok, a z winogorn już nie?
Ponieważ zagęszczony sok winogronowy w tym przypadku służy do posłodzenia i tak słodkiego już musu owocowego.
Witam. A Gerber Organic Mango jest dobry ? Nie widze tutaj i pani a nie jestem pewna czy podac. Poza tym na etykietce kest naposane ze od 4 miesiaca a mango mozna od 8 miesiaca. Co Pani o tym sądzi ?
Skład tego musu to: mango (99,5%), sok cytrynowy, czyli bardzo dobry 🙂 Mango tak jak inne owoce można wprowadzić od początku rozszerzania diety.
Moim ostatatnim odkryciem jest Owolovo. Musy to 100% owoców więc skład super. Mają 2 razy większe opakowanie (chyba 200g) a są według mnie wyjątkowo smaczne. Kupujemy w Lidlu bo tam jest największy wybór smaków ale widziałam też w innych sklepach. W mojej rodzinie to hit 😉.
Obok typowych smaków z owocami polecam spróbować mus jabłkowo-buraczany. Brzmi dziwnie, ale jest najsmaczniejszy i używam go też jako składnik mufinek.
OwoLovo zdecydowanie polecam 100% owoców, duże opakowania 200g, pyszne w smaku
A jak to jest z zagwszonym sokiem cytrynowym? Jest ok czy nie?
Pozdrawiam
Jeśli jest go naprawdę znikomy procent, to nie trzeba się nim przejmować.
Czy mogłaby Pani zrobić analizę musów Lupilu (dostępne w Lidlu)?
Niestety na ich stronie nie ma informacji o tych produktach. Dodam je do zestawienia jak tylko wybiorę się do lidla 🙂
Mam w domu te Lidlowskie, mogę podesłać zdjęcia tylko proszę wskazać gdzie można wysłać załącznik
Super, podeślij je proszę na kontakt@rozszerzaniediety.pl
Właśnie dostalam reprymendę od pani doktor ze taki mus nawet ten z dobrym składem to tylko 1 szt na dzień bo zawierają weglowowdany i cukry i zazwyczaj tj 10%. Żeby zacząć robić własne musy z warzyw najlepiej.
Zgadzam się z panią doktor 🙂 Według mnie taki mus powinien być jedynie okazjonalną przekąską, raz na jakiś czas, gdy np. nie mamy świeżych owoców. Tutaj pisałam więcej na ten temat: https://rozszerzaniediety.pl/musy-w-tubkach-czy-zdrowe/
Dzień dobry, dlaczego w przypadku Bobovity mąka ryżowa jest wadą i zaznaczona jest na czerwono a w przypadku Ovko już i jest komentarz o świetnym składzie? Dziękuję
Musiałam to przegapić, już poprawione!
Czy to prawda że derseki w tubkach mogą zawierać aluminium pochodzące z opakowania?
Nie wiem nic na ten temat 🙂 Możesz podesłać mi źródło takich informacji?
Jak się do rankingu mają musy z Humany? Teoretycznie brak soków w składnie
Jeśli w musach są tylko owoce/warzywa to są one OK. Niedługo będę robić aktualizację, to dodam je do zestawienia 🙂
A co z myślami BoboFruit?