Oglądanie bajek przy jedzeniu

Oglądanie bajek przy jedzeniu

Wspólne posiłki to wyjątkowy moment w ciągu dnia dla rodziny, w trakcie którego wszyscy mogą cieszyć się jedzeniem i spędzać czas razem. Niestety, w dzisiejszym zabieganym świecie coraz częściej zaniedbuje się tę cenną chwilę, często zastępując ją telewizją, telefonem lub tabletem. Często włączanie bajek przy jedzeniu staje się rozwiązaniem na problemy tak zwanego niejadka, który dopiero podczas oglądania telewizji zjada tyle, ile oczekują rodzice. Czy jest to dobre rozwiązanie? Z czym wiąże się oglądanie bajek przy jedzeniu?

Dlaczego oglądanie bajek przy jedzeniu nie jest dobrym rozwiązaniem?

1. Oglądanie bajek przy jedzeniu sprzyja złym nawykom żywieniowym

Podczas jedzenia dzieci powinny być skoncentrowane na swoim posiłku. Oglądanie bajek lub telewizji może odciągnąć uwagę dziecka od jedzenia, powodując jedzenie w pośpiechu lub niezdrowe nawyki żywieniowe. Jedząc przed ekranem, dzieci mogą zjeść większe ilości, nie dostrzegając, że są już najedzone. Może to prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak zaburzenia odżywiania. Często strategię jedzenia przy bajkach w dobrej wierze wykorzystują rodzice tak zwanych niejadków, czyli dzieci z wybiórczością pokarmową lub neofobią żywieniową. Dzięki podaniu posiłku przy bajce, mają pewność, że maluch coś zje. Czy to dobre rozwiązanie? Niekoniecznie. Faktycznie dziecko zjada wtedy posiłek, ale jest to jedzenie nieświadome. Maluch podczas oglądania bajki skupia się na niej, nie na jedzeniu. Co za tym idzie, nie kontroluje swoich potrzeb głodu i sytości. Jedzenie przy bajce nie rozwiązuje problemu wybiórczości czy neofobii.

2. Wspólne posiłki bez włączonego telewizora wpływają na relacje społeczne

Wspólne posiłki są doskonałą okazją do budowania więzi rodzinnych i komunikacji. Gdy rodzina siedzi razem przy stole, może ze sobą rozmawiać, dzielić się swoimi doświadczeniami i dowiadywać się, co u każdego się dzieje. To wzmacnia więź i sprzyja lepszemu zrozumieniu potrzeb i emocji każdego członka rodziny. Wspólne posiłki to świetny czas na to, aby rozmawiać ze sobą. Posiłki bez telewizji zachęcają dzieci do rozwijania umiejętności społecznych. Mogą uczyć się, jak rozmawiać, słuchać innych, dzielić się wrażeniami i szanować czas i przestrzeń wspólnego jedzenia.

3. Oglądanie bajek przy jedzeniu powoduje nieświadome spożywanie posiłku

Podczas jedzenia bez telewizji czy bajek, dzieci mogą bardziej skupić się na smaku i konsystencji jedzenia. To pozwala im rozwijać zdrowe nawyki żywieniowe, odkrywać różnorodne smaki i tekstury. Świadome jedzenie posiłku sprawia, że słuchamy naszego ciała i jego potrzeb. Oglądanie telewizji lub bajek podczas posiłku może wpłynąć na kształtowanie nieświadomego jedzenia, gdzie jedzenie staje się automatyczną reakcją na bodźce z ekranu, a nie odpowiedzią na uczucie głodu czy sytości. Bez świadomego jedzenia dzieci mogą mieć trudności z rozpoznawaniem sygnałów sytości i głodu, co może prowadzić do niezdrowych nawyków żywieniowych oraz zaburzeń odżywiania w przyszłości.

Jak oduczyć oglądania bajek przy jedzeniu

Jak oduczyć dziecko oglądania bajek przy jedzeniu?

Sposób na oduczenie dziecka oglądania bajek przy jedzeniu jest zarazem prosty, jak i trudny. Wystarczy po prostu nie włączać bajki podczas posiłku. Oczywiście trzeba o tym wcześniej uprzedzić dziecko. Wytłumaczyć, że od dzisiaj mamy nową zasadę, że przy jedzeniu nie używamy telewizora/tabletu/telefonu (zasada powinna tyczyć się wszystkich domowników). W przypadku, gdy dziecko uzależnione jest od ekranu, możemy spodziewać się gwałtownej reakcji ze strony malucha. My rodzice powinniśmy wspierać dziecko w tej trudnej dla niego sytuacji – pokazać, że rozumiemy, że jest złe/smutne/rozczarowane i być blisko. Jednocześnie nie powinniśmy zmienić zdania i ulegać maluchowi. Metodą zdartej płyty przekazujemy maluchowi ponownie, że takie są nowe zasady i będziemy się ich trzymać. Pamiętaj, że odpowiedzialność za ustanowienie granic spoczywa na rodzicach. Jeśli dziecko stało się uzależnione od ekranu, konieczne jest podjęcie szybkich działań w celu przerwania tego nawyku.

Dziecko je tylko przy bajkach, co robić?

Jeśli Twoje dziecko je tylko przy bajkach, warto przede wszystkim ustalić przyczynę braku apetytu u dziecka. Najlepiej skonsultować się z lekarzem pediatrą, który zleci odpowiednie badania lub skieruje Was do specjalistów. W domu można zachęcić dziecko do jedzenia uatrakcyjniając dotychczasowe posiłki. Po prostu zaproponuj mu jedzenie w ciekawy sposób. Zrób np. „przyjęcie” z jego ulubionymi zabawkami. Zaproś malucha do wspólnego przygotowania jedzenia, zróbcie posiłek w formie szwedzkiego stołu itd. Pamiętaj o tym, aby podczas posiłku rozmawiać z dzieckiem spokojnym i serdecznym tonem. Nie naciskaj na jedzenie i nie powoduj presji. Możesz zadawać maluchowi pytania dotyczące jedzenia, na przykład czy mu smakuje, jaki smak ma papryka, pomidor itp. Naszym celem jest skupienie jego uwagi na jedzeniu. Ważne jest, aby nie forsować dziecka do jedzenia. Warto dać mu wystarczająco czasu i przestrzeni, aby samodzielnie eksplorowało jedzenie.

Oglądanie bajek przy jedzeniu — jak do tego podejść?

Moim zdaniem, jak do wszystkiego – z umiarem. Jeśli zdarza się to Wam raz na jakiś czas, gdy po ciężkim dniu chcecie w spokoju zjeść posiłek lub posiedzieć chwilę dłużej w restauracji i na spokojnie dopić kawę, to nie ma w tym nic złego. Problem pojawia się wtedy, gdy praktycznie do każdego posiłku proponujemy dziecku bajkę lub gdy bez bajki dziecko wcale nie chce jeść.

 

Może Cię zainteresować: Dziecko nie chce jeść – co robić?

 

 Zdrowie

Autor: Natalia

Cześć, mam na imię Natalia, jestem dietetykiem i pomagam rodzicom podejmować świadome decyzje związane z żywieniem niemowląt. Jestem autorką tego artykułu.