mleko roślinne dla niemowlaka

Mleko roślinne dla niemowlaka? Na jakim mleku przygotowywać kaszki?

Mleko jest niewątpliwie najważniejszym składnikiem diety niemowlaka. Oczywiście, najlepsze dla takiego malucha jest mleko mamy, które jest najbardziej naturalnym i odpowiednio dostosowanym do jego potrzeb pokarmem. W drugiej kolejności, jeśli z jakichś powodów, dziecko nie może pić mleka mamy, jest mleko modyfikowane. Często jednak rodzice podczas rozszerzania diety, zastanawiają się, jakie jeszcze mleko mogą zaproponować maluszkowi. Pytają wtedy, czy mleko roślinne dla niemowlaka to dobry wybór? Czy może lepiej wprowadzić mleko krowie lub kozie?

Mleko mamy i modyfikowane — najważniejsze zalecenia

Mleko mamy

Według aktualnych zaleceń należy dążyć do wyłącznego karmienia piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. A do końca pierwszego roku życia, mleko mamy powinno być podstawą diety niemowlaka. Oczywiście, po 6 miesiącu proponujemy dziecku także pokarmy stałe. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca kontynuowanie karmienia piersią do końca 2 roku życia dziecka lub dłużej.

Mleko modyfikowane

Zalecenia dla niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym są bardzo podobne. Także przez pierwsze 6 miesięcy należy dążyć do wyłącznego karmienia mieszanką. A po 6 miesiącu włączyć do diety dziecka pokarmy stałe, jednocześnie nie rezygnując z mleka modyfikowanego. Karmienie mlekiem modyfikowanym należy kontynuować do końca 1 roku życia – do tego czasu powinno być ono podstawą diety niemowlaka. Po ukończonym 1 roku życia, jeśli dziecko chętnie je posiłki stałe, a jego dieta jest odpowiednio zbilansowana, można (ale nie trzeba) zrezygnować z karmienia mlekiem modyfikowanym.

 

Mleko od krowy dla niemowlaka?

Mleko krowie, mimo iż jest tak lubiane przez dzieci, nie może w 1. roku życia zastąpić mleka mamy lub modyfikowanego. Nie powinno się go podawać niemowlętom w formie napoju, natomiast niewielkie jego ilości mogą być składnikiem dań dla niemowlaka (np. kaszki, owsianki, placuszków).

Więcej na ten temat poczytasz tutaj: Mleko krowie dla niemowlaka?

Nie można w 1 roku życia dziecka zastępować karmienia piersią lub mleka modyfikowanego zwykłym mlekiem krowim, ponieważ:

  • podawanie mleka niemodyfikowanego może prowadzić do przeciążenia nerek oraz do nadmiaru węglowodanów i tłuszczów w diecie malucha – ich zbyt duża ilość może skutkować rozwojem otyłości i schorzeń z nią związanych (np. chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, niektórych nowotworów);
  • w porównaniu do mleka mamy i modyfikowanego ma małą zawartość żelaza, co może sprzyjać rozwojowi anemii u niemowlaka;
  • wczesne wprowadzanie mleka krowiego do diety niemowlaka może być przyczyną mikrokrwawień z przewodu pokarmowego.

Mleko krowie, może być jednak składnikiem dań, które podajesz niemowlakowi. Wtedy warto wybierać mleko:

  • pełnotłuste,
  • pasteryzowane.

Mleko krowie stanowi  świetne źródło: białka, tłuszczu, witamin (A, D, witamin z grupy B), minerałów (wapnia, potasu, sodu, fosforu, selenu, cynku).

Pamiętaj, aby nie podawać niemowlakowi mleka i przetworów mlecznych niepasteryzowanych, są one niebezpieczne dla jego zdrowia — mogą zawierać chorobotwórcze bakterie.

Alergia na mleko krowie

Białko mleka krowiego jest jednym z najpopularniejszych produktów alergizujących. Objawy alergii na białko mleko krowiego to m.in.: wymioty, ból brzucha, biegunka, objawy skórne (rumień, świąd, pokrzywka), łzawienie, zawroty głowy, duszności, kaszel, katar. Wprowadzając mleko krowie do diety niemowlaka, bacznie obserwuj jego reakcję. Jeśli coś Cię zaniepokoi, skonsultuj się z pediatrą.

Mleko kozie i owcze dla niemowlaka

Mleka kozie i owcze nie są wskazane dla niemowląt, ze względu na wysokie, niekiedy niebezpieczne dla zdrowia dziecka stężenie soli mineralnych oraz małą zawartość kwasu foliowego i witamin (zwłaszcza B12). Spożywanie takiego mleka może obciążać nerki, a także prowadzić do problemów z prawidłowym rozwojem kości i zębów oraz zwiększa ryzyko wystąpienia niedokrwistości z niedoboru kwasu foliowego i/lub witaminy B12.

Mleko roślinne dla niemowlaka?

Mleko roślinne (napoje roślinne) to nic innego niż napoje na bazie zbóż (np. ryżu, owsa, prosa), orzechów (np. migdałów, kokosa, nerkowców), czy nasion (np. konopi, słonecznika, sezamu). Z mlekiem łączy je jedynie barwa i konsystencja. Napoje roślinne, różnią się od mleka krowiego przede wszystkim tym, że mają niską zawartość wapnia. Co prawda, niektóre gotowe napoje roślinne są dodatkowo wzbogacane o wapń i wtedy jego poziom jest mniej więcej równy mleku krowiemu. Jeśli jednak przygotowujesz mleko roślinne w domu, napój nie będzie już tak bogaty w wapń, jak mleko wzbogacane, które znajdziesz w sklepie.

Napoje roślinne są świetną alternatywą mleka krowiego dla osób niespożywających produktów odzwierzęcych, a także dla tych z nietolerancją laktozy, bądź uczulonych na białka mleka krowiego. 

 

Mleko roślinne dla niemowlaka

Mleko roślinne dla niemowlaka — zalecenia

Przede wszystkim, dzieci poniżej 5 roku życia nie powinny spożywać napoju ryżowego, ze względu na zanieczyszczenie ryżu arsenem. Arsen występuje naturalnie w środowisku i może przedostać się do naszego pożywienia i wody. Ryż zwykle pochłania więcej arsenu niż inne ziarna, ale nie oznacza to, że powinniśmy z niego całkowicie zrezygnować. Nie ma bezpośredniego ryzyka zatrucia arsenem po spożyciu ryżu, czy mleka ryżowego, jednak zaleca się nie podawać tego napoju niemowlętom i młodszym dzieciom.

Mleka roślinne, tak jak mleko krowie nie mogą w 1. roku życia zastąpić mleka mamy lub modyfikowanego. Nie zaleca się też podawać ich niemowlętom do picia, natomiast napoje roślinne mogą być składnikiem dań dla niemowlaka.

Wybierając mleko roślinne dla niemowlaka, sprawdź na etykiecie czy:

  • nie zawiera cukru, syropu glukozowego, czy innych słodzideł,
  • nie zawiera substancji zagęszczających, stabilizatorów, emulgatorów
  • jest wzbogacone o wapń,
  • ma prosty, krótki skład (woda, baza napoju np. owies/soja/migały i sól)
  • nie zawiera alergenów, które uczulają Twoje dziecko (np. orzechy, soja).

Jeśli szukasz mleka roślinnego odpowiedniego dla dziecka, sprawdź mój wpis z porównaniem składu poszczególnych napojów roślinny. Znajdziesz go tutaj: Mleka roślinne – ranking

Alergia na mleko roślinne

Pamiętaj, że mleka roślinne powstałe z orzechów, tak jak one są silnym alergenem, co oznacza, że napój bazujący na nich może tak samo uczulić. To samo tyczy się mleka sojowego i innych napojów roślinnych. Mleka roślinne wprowadzaj do diety dziecka tak samo, jak inne nowe produkty – na początku w małych ilościach, bacznie obserwując dziecko pod kątem uczulenia.

Mleko roślinne dla niemowlaka — podsumowanie

Mleko krowie, czy mleko roślinne mogą być świetnym urozmaiceniem diety niemowlaka. Jednak zarówno z jednym, jak i z drugim należy uważać, aby były one jedynie dodatkiem do potraw, a nie stanowiły osobną porcję napoju zastępującego mleko mamy lub modyfikowane.

Pamiętaj, że żadne mleko (krowie, kozie, czy roślinne) nie jest w stanie zastąpić mleka mamy lub mleka modyfikowanego.

 

 

Źródła:

  • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD Standardy medyczne Pediatria 1/2021
  • NHS, Foods to avoid giving babies and young children, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/foods-to-avoid-giving-babies-and-young-children/
  • Vegetarian and vegan babies and children https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/vegetarian-vegan-children/
  • The Dangers of Raw Milk: Unpasteurized Milk Can Pose a Serious Health Risk https://www.fda.gov/food/buy-store-serve-safe-food/dangers-raw-milk-unpasteurized-milk-can-pose-serious-health-risk
  • How well do plant based alternatives fare nutritionally compared to cow’s milk? https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29358791

14 komentarzy dla “Mleko roślinne dla niemowlaka? Na jakim mleku przygotowywać kaszki?”

  1. A co z mlekiem sojowym? Można podawać niemowlakowi czasem?
    Z tego co wiem, nie zaleca się soi, szczególne mężczyznom/ chłopcom, ze względu na zawartość fitoestrogenów

      1. Czy 2 latek może 2-3 razy w tygodniu jeść owsiankę lub jaglanke na mleku ryżowym? Bo tak jemy i dopiero teraz dowiedziałam się że w sumie do 5 roku życia nie może.

  2. Czy mogłaby Pani zrobić ranking właśnie takich napojów roślinnych? Na rynku jest ich bardzo wiele, i szczerze mówiąc, można się zgubić w ich gąszczu 🙂 Niestety z tego co sama sprawdziłam, większość zawiera sól, czy trafiła Pani na takie bez jego zawartości?

      1. Właśnie poszukuję mleka roślinnego bez soli i trafiłam na pierwsze- Napój Migdałowy 6% Bez Glutenu Bez Cukru 200ml – The Bridge. Skład ma bardzo krótki, bo jest woda i pasta z włoskich migdałów, jednak nie jest wzbogacony o wapń, czy to je skreśla?

          1. Córka ma 16 miesięcy i jest uczulona na bmk. Czy mogę jej podać posiłek z mlekiem owsianym wzbogaconym wapniem? Czy ten posiłek będzie dla niej wartościowy?

          2. Napoje wzbogacane wapniem zazwyczaj mają podobną jego ilość, co mleko krowie. Napój owsiany jak najbardziej można podawać dzieciom z alergią na bmk. Czy posiłek będzie pełnowartościowy – to zależy. Jeśli chodzi o wapń, będzie ok. Natomiast napoju owsianego nie możemy traktować jako zamiennika mleka krowiego, jeśli chodzi o zawartość białka.

    1. Ogólnie nie zaleca się podawania dzieciom z alergią na bmk mleka koziego i jego przetworów, ponieważ mogą tak samo uczulać. Jednak niewielki procent dzieci z alergią na bmk, dobrze toleruje mleko kozie. Jest więc mała szansa, że będzie ok, ale też ryzyko, że objawy po podaniu mleka koziego się nasilą.

Komentarze zamiknięte.