Po raz kolejny zrobiłam dla Was zestawienie słoiczków! Tym razem pod lupę wzięłam deserki dla niemowląt. Poprzednie porównanie składu słoiczków z obiadami i zupami możesz zobaczyć we wpisie: Słoiczki dla niemowląt – ranking.
Na co uważać wybierając deserki dla niemowląt?
Zagęszczone soki
Zagęszczone soki (np. jabłkowy, winogronowy itp.) – zagęszczone soki owocowe są często dodawane do dziecięcych posiłków, aby je posłodzić. Sok winogronowy w formie zagęszczonej wygląda lepiej w składzie produktu niż zwykły cukier, dlatego producenci żywności dla dzieci chętnie z niego korzystają. Czym właściwie jest zagęszczony sok owocowy? To gęsty, słodki syrop, który ma niewiele wspólnego z naturalnym sokiem i bardziej przypomina syrop cukrowy. Tak samo jak nie powinno się dodawać soli do posiłków niemowląt, nie należy ich również dosładzać – ani cukrem, ani zagęszczonym sokiem, ani tzw. zdrowymi zamiennikami cukru. Ważne jest tu zarówno kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych, jak i zapobieganie próchnicy, nadwadze, otyłości oraz związanym z tym chorobom u dzieci.
Skrobia ryżowa, kukurydziana, grysik
Te składniki dodawane są jako zagęstnik/wypełniacz/poprawiacz konsystencji, dodawane są zazwyczaj do słoiczków z jogurtem, twarożkiem lub do samych owoców. Dodatki te nie są szkodliwe, więc nie brałam ich pod uwagę oceniając słoiczki, ale zaznaczyłam je w składzie produktów. Dlaczego? Nie są to jakieś super wartościowe składniki, które powinny być w każdym daniu. Moim zdaniem mąka ryżowa czy kukurydziana są po prostu niepotrzebnym składnikiem deserków. Robiąc domowy przecier owocowy dla niemowlaka, nie dodajemy przecież za każdym razem łyżki mąki ryżowej w celu poprawienia konsystencji posiłku, prawda? Myślę, że producenci żywności dla dzieci też nie powinni tego robić. Dlatego, jeśli masz wybór, wybieraj słoiczki bez mąki w składzie, ale pamiętaj, że nie jest to składnik szkodliwy dla Twojego dziecka, tylko po prostu niepotrzebny.
Deserki dla niemowląt – ranking
Tworząc poniższe zestawienie brałam pod uwagę jedynie składniki użyte do wyprodukowania dania, nie oceniałam smaku, czy konsystencji posiłków.
Oznaczenia:
– deserki z dodanym cukrem lub dużą ilością (ponad 20%) soków zamiast owoców (dlaczego niemowlę powinno spożywać całe owoce, a nie soki, możesz poczytać w artykule: Soki dla niemowląt. Od kiedy można podawać soki?),
– produkty, które tylko w niewielkiej części zawierają soki zamiast owoców
– oznacza, że skład jest w porządku.
Na czerwono w składzie deserków zaznaczyłam soki owocowe lub zagęszczone soki – moim zdaniem nie powinno ich tam być.
Aktualizując zestawienie, pozaznaczałam na czerwono również dodaną skrobię i mąkę (wiem, że niektórzy unikają również tego typu dodatków).
Wybierając deserki dla niemowląt z owocami, zwracaj uwagę, czy faktycznie słoiczek = 100% owoców. Nie zaskoczę Cię pewnie pisząc, że niektórzy producenci dodają zamiast owoców soki oraz wypełniacze typu: skrobia ryżowa, kukurydziana, mąka, czy grysik.
Deserki Babydream
Deserki owocowe marki Babydream z pojedynczymi owocami można brać w ciemno. Natomiast te z dodatkami typu musli, czy płatki owsiane, zazwyczaj zawierają spore ilości soków, zamiast owoców.
Deserki Bobovita
W deserkach Bobovity obowiązuje ta sama zasada – im mniej skomplikowany skład, tym mniej niepotrzebnych dodatków. W większości deserków tego producenta znajdziemy także mąkę ryżową lub kukurydzianą.
Deserki Bobovita Bio
Deserki Bobovita Bio mają bardzo ładny skład, nie ma do czego się przyczepić 🙂
Deserki Gerber
Deserki marki Gerber z pojedynczymi owocami mają świetny skład, czyli 100% owoców. Jednak w tych bardziej złożonych np. Jabłuszka z truskawkami i jagodami, czy jabłuszka z biszkoptem jednym z głównych składników zamiast owoców, jest sok owocowy. Nie podoba mi się również dodatek skrobi kukurydzianej do twarożku i jogurtu.
Deserki Gerber Organic
Do deserków marki Gerber Organic nie mam żadnych zarzutów. Świetny, prosty skład.
Deserki Hipp
Deserki owocowe Hipp mają w większości bardzo dobry skład. Zaletą jest również dobra dostępność i szeroki wybór smaków. Nie podoba mi się tylko dodatek skrobi ryżowej i kukurydzianej do słoiczków zawierających jogurt, czy twarożek.
Deserki DM
Słoiczki marki własnej drogerii dm mają zaskakująco dobre składy. Nie znajdziemy w nich wypełniaczy w postaci skrobi ryżowej czy kukurydzianej. Plusem jest także szeroki wybór smaków. Tutaj również 2 smaki deserków zawierają niewielki dodatek soku owocowego zamiast owoców.
Deserki Holle
Deserki marki Holle to niestety wielka porażka. Tylko 2 z pojedynczymi smakami są w porządku. W pozostałych znajdziemy zagęszczone soki zamiast owoców i skrobię ryżową.
Deserki Humana
Deserki marki Humana z pojedynczymi owocami mają bardzo dobry skład. Natomiast te z większą ilością składników, zazwyczaj zamiast owoców zawierają soki.
Jak świadomie wybierać słoiczki dla niemowląt?
Jeśli zdecydowałaś się karmić dziecko gotowymi daniami dla niemowląt, pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:
- zacznij rozszerzać dietę około 6 miesiąca, kiedy zaobserwujesz, że dziecko jest na to gotowe – nie sugeruj się cyfrą na opakowaniu (od 4, 5, 6…. miesiąca – to tylko oznaczenie producenta)
- zawsze czytaj skład kupowanych produktów, nie wierz w to, co jest napisane z przodu etykiety
- w składzie unikaj: soli, cukru, soków owocowych, zbędnych wypełniaczy typu: skrobia, mąka, ryż
- kupuj dania o różnej konsystencji (nie tylko gładkie przeciery) oraz proponuj także domowe jedzenie w bezpiecznych kawałkach,
- jeśli słoiczek warzywny, czy owocowy nie zawiera tłuszczu – dodaj kilka kropli dobrej jakości oleju – więcej o wyborze dobrego tłuszczu dla niemowlaka możesz przeczytać we wpisie: Jaki olej dla niemowlaka?
Przygotowujesz się do rozszerzania diety?
Sprawdź mój Pakiet Premium, który pomoże Ci bezpiecznie, bez stresu i z przyjemnością przejść przez etap rozszerzania diety Twojego maluszka ☺
Dzięki niemu dowiesz się:
- jak i kiedy bezpiecznie zacząć rozszerzanie diety
- które produkty warto wprowadzić do jadłospisu 6 miesięcznego dziecka
- co po kolei można podawać maluchowi do jedzenia
- jak przygotowywać domowe posiłki dla niemowlaka, aby były dobrze zbilansowane i wartościowe
Zastanawiam się nad zawartością cukru… słoiczki na zielono mają po 10g cukru na 100g tyle co coca cola
Paulina, to jest cukier naturalnie występujący w owocach, a nie dodany. Deserki z dodanym cukrem oznaczone są na czerwono.
Jedna tylko uwaga dotycząca słoiczka babydream „jabłko z mango”. Trzeba patrzeć jaka wersje się kupuje, bo jest też wersja z czerwona zakretka i ona ma skład okej -77% jabłko, 23% mango plus przeciwutleniacz kwas askorbinowy 🙂
Dlaczego niektóre słoiczki, np. z Bobovity są oznaczone na zielono, mimo że mają soki z zagęszczonych soków albo/i mąkę?
Ponieważ są to naprawdę niewielki ilości tych składników, 97-98% słoiczka stanowią owoce.
Prawie wszystkie deserki zawierają jabłka lub sok jabłowy. Moje dziecko nie toleruje jabłek, kaszek, kleików, ryżu….Zastanawia mnie to, czy jabłka są składnikiem obowiązkowym każdego musu czy deserku?
Jabłka dodawane są do większości musów ze względu na to, że są bardzo tanie. Tak samo jak w słoiczkach z obiadami ciężko znaleźć coś bez marchewki…
Czy będzie jakaś aktualizacja? Widzę w sklepie sporo słoiczków których nie ma na liście. Zarówno obiadki jak i deserki?
Tak będzie niedługo, ostatnia aktualizacja była na początku roku. Może też nie być niektórych słoiczków, ze względu na to, że nie dodajemy wszystkich produktów danego producenta.