SŁOICZKI DLA NIEMOWLĄT RANKING 2019

Słoiczki dla niemowląt – ranking 2021 (obiadki i zupki)

Na rynku mamy ogromny wybór słoiczków dla niemowląt, w związku z tym, do porównania wybrałam tylko te najpopularniejszych marek. Tworząc poniższe zestawienie, brałam pod uwagę jedynie składniki użyte do wyprodukowania dania.

 

Oznaczenia:

– słoiczki zawierające sól (dlaczego niemowlę nie powinno spożywać soli możesz poczytać tutaj: Sól w diecie niemowlaka) oraz soki owocowe, których użyto do dosłodzenia zup i obiadków.

– oznacza, że produkt w dużej mierze składa się z wody (w niektórych przypadka to nawet ponad 50%).

–  skład jest w porządku.

 

Słoiczki dla niemowląt – ranking 2021

Babydream

Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Obiadki i zupy marki Babydream w większości mają całkiem niezły skład. Uważać trzeba na te kierowane do starszych dzieci 7 msc+, ponieważ zawierają dodaną sól.

Dodatkowo słoiczki mięsne oznaczyłam pomarańczową buźką, dlatego że zawierają ponad 50% wody. Oczywiście bez dodanej wody, nie udałoby się uzyskać takiej konsystencji, jaką mamy w słoiczku, jednak płacąc z tę porcję 4,99 zł, po przeliczeniu koszt samego mięsa wychodzi ponad 80 zł/kg!

Na plus jest to, że każdy ze słoiczków zawiera dodany tłuszcz, a składniki pochodzą z rolnictwa ekologicznego.

Bobovita

Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Słoiczki marki Bobovita także, w większości przypadków, skład mają w porządku.

Minusem jest jednak sok z białych winogron z zagęszczonego soku oraz zagęszczony sok cytrynowy, dodany do niektórych obiadków oraz to, że dania kierowane do najmłodszych nie zawierają żadnego tłuszczu.

Na pewno plusem słoiczków marki Bobovita jest duży wybór dań i ogólnodostępność.

Bobovita Bio

Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Seria Bio słoiczków od Bobovity wyróżnia się tym, że skład wszystkich dostępnych słoiczków wygląda bardzo dobrze. Dodatkowo producent zadbał o to, by w każdym daniu znalazł się też tłuszcz.

Minusem jest na pewno niewielki wybór smaków.

Gerber

Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Przeciery marki Gerber wyróżniają się na tle pozostałych, gdyż nie zawierają dodanej soli, czy soków. Plusem także jest ogólnodostępność i szeroki wybór.

Jeśli chodzi o wady, to słoiczki jednoskładnikowe tej marki nie mają dodanych żadnych tłuszczów. Nie podoba mi się jeszcze fakt, że w większości dań głównym składnikiem jest marchewka.

Gerber Organic

Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Produkty marki Gerber Organic, od poprzedników różnią się tym, że ich składniki pochodzą z ekologicznych upraw.

Minusem jest to, że tutaj, tak jak poprzednio, w słoiczkach jednoskładnikowych brakuje dobrego tłuszczu.

Na plus – ciekawsze smaki (nie ma marchewki w każdym daniu 🙂 ), ale niestety mamy mały wybór produktów.

Lupilu

Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Słoiczki marki Lupilu niestety zawierają dodaną sól, która jest zbędna w diecie niemowlaka. Nie wiem, jak jest z dostępnością i wyborem produktów – na stronie producent chwali się tylko 8 wersjami obiadków. Może w sklepach jest większy wybór słoiczków z dobrym składem tej marki? Jeśli wiecie coś na ten temat, dajcie znać w komentarzu.

Hipp

Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Słoiczki marki Hipp w większości przypadków skład mają w porządku.

Jednak wielkim minusem jest sok dodany do niektórych obiadków oraz to, że dania kierowane do starszych niemowląt zawierają sól.

Bebiprima

Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Słoiczki firmy Bebiprima w większości otrzymały czerwoną buźkę ze względu na obecność soli. Plusem jest to, że każde danie zostało wzbogacone żelazem.

OVKO

Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Obiadki marki OVKO mają całkiem dobry skład. Jedyne co mi się nie podoba to duża zawartość wody w daniach (w słoiczku ze szpinakiem prawie 70% zawartości to woda).

HUMANA

Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Skład słoiczków z firmy HUMANA jest w większości w porządku. Warto jednak zwracać uwagę na zawartość procentową warzyw (np. w obiadku „warzywa z ryżem i indykiem” warzyw jest tylko 24% + 8% mięsa, a reszta to woda z mąką…)

Holle

Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Słoiczki marki Holle, w większości przypadków, skład mają w porządku. Nie podoba mi się jedynie, że w niektórych słoiczkach jest mniej niż 50% warzyw, a reszta słoiczka wypełniona jest wodą z grysikiem ryżowym.

BIOBIM

Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Do obiadków firmy Biobim nie mam zastrzeżeń. Chociaż można się przyczepić do tego, że nie wszystkie zawierają dodatek tłuszczu. Kiepsko jest też z dostępnością i wyborem smaków.


Mąka, skrobia, grysik w słoiczkach dla niemowląt

Często pytacie, co ze słoiczkami, które poza warzywami, czy mięsem zawierają dodatek mąki ryżowej, skrobi lub grysiku. Oceniając słoiczki nie brałam pod uwagę zawartości tych składników. Niestety większość dań w słoiczkach ma tego typu dodatki. Gdybym miała wziąć takie kryterium do ich oceny, to wybór zostałby naprawdę niewielki.

Po co producenci dodają do dań mąkę, skrobię czy grysik? Te składniki dodawane są  jako zagęstnik/wypełniacz. Dodatki te nie są szkodliwe, więc nie oznaczałam ich w zestawieniach. Ale też nie są to jakieś super wartościowe składniki, które powinny być w każdym daniu. Moim zdaniem mąki/skrobie/grysiki są po prostu niepotrzebnym składnikiem posiłku. Robiąc domowy przecier dla niemowlaka nie dodajemy przecież na koniec wody, a następnie skrobi, że zwiększyć objętość posiłku. Myślę, że producenci żywności dla dzieci też nie powinni tego robić – woda powinna być odparowana lub dodawana w mniejszych ilościach, wtedy nie trzeba by było zagęszczać posiłków…

Podsumowując, jeśli masz wybór, wybieraj słoiczki bez mąki w składzie, ale pamiętaj, że nie jest to składnik szkodliwy dla Twojego dziecka, tylko po prostu nie potrzebny.


Jak świadomie wybierać słoiczki dla niemowląt?

Jeśli zdecydowałaś się karmić dziecko gotowymi daniami dla niemowląt, pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:

 • zacznij rozszerzać dietę, wtedy kiedy dziecko jest na to gotowe – nie sugeruj się cyfrą na opakowaniu (od 4, 5, 6…. miesiąca)
 • zawsze sprawdzaj na etykiecie skład kupowanych produktów
 • w składzie unikaj dodanej soli, cukru i soków owocowych
 • kupuj dania o różnej konsystencji (nie tylko gładkie przeciery) oraz proponuj dziecku dodatkowo domowe jedzenie w bezpiecznych kawałkach.

Przygotowujesz się do rozszerzania diety?

Sprawdź mój plan Rozszerzanie diety w 6 krokach, który pomoże Ci bezpiecznie, bez stresu i z przyjemnością przejść przez etap rozszerzania diety Twojego maluszka 🙂

Dzięki niemu dowiesz się:

 • jak bezpiecznie zacząć rozszerzanie diety
 • które produkty warto wprowadzić do jadłospisu 6 miesięcznego dziecka
 • co po kolei można podawać maluchowi do jedzenia
 • jakie znaczenie mają poszczególne składniki w diecie dziecka

 

 

21 komentarzy dla “Słoiczki dla niemowląt – ranking 2021 (obiadki i zupki)”

 1. „w składzie unikaj: soli, cukru, soków owocowych, zbędnych wypełniaczy typu: skrobia, mąka, ryż”
  Czy ten artykuł sponsorował Gerber?
  Skrobia kukurydziana to też wypełniacz a dostał zieloną buźkę. Dlaczego?

  1. Cześć Justyna,
   niestety większość słoiczków zawiera skrobię – gdybym miała wziąć takie kryterium do ich oceny, to wybór zostałby naprawdę niewielki… Jeśli przyjrzysz się uważniej, to zauważysz że niektóre słoiczki pozostałych firm zawierające skrobię także dostały ode mnie pozytywną ocenę. Kryteria jakie brałam pod uwagę zostały wymienione we wpisie. I dodam jeszcze, że żadna z wymienionych firm nie sponsorowała zestawienia 🙂

   1. Wybór pozostałby niewielki ponieważ taka jest oferta słoiczków bez wypełnieniaczy i zbędnych dodatków. Warto by było w zestawieniu wziąć pod uwagę skrobię i wg tego dać odpowiednią buźkę, a więc z pewnością nie zieloną.

 2. Wyszła chyba nowa linia bobovita bio, fajny byłby jakiś post z porównaniem składów słoiczków bio 🙂

 3. Tak się zastanawiam, dlaczego słoiczki które zawierają tłuszcze takie jak – oleje palmowe bądź rzepakowe są w porządku?

 4. Mnie ciekawi ta linia bio/organic, myślałam, że wszystkie produkty kierowane do najmłodszych dzieci powinny być z upraw ekologicznych…

 5. Nie obraź się ale to mało dokładna analiza. W ogóle nie pokazuje że wszystkie słoiczki HIPP są ekologiczne. A my je właśnie kupujemy z tego powodu (obok gerbera organic). Mi sól w posiłkach dla starszych dzieci pasuje, bo moje dziecko i tak już podjada nasze obiadki i zaczęło odrzucać posiłki bez soli. A czasem wyjeżdżamy do rodziny, która odżywia się w odmienny od nas sposób i dla synka musimy zabrać słoiczek. Poza tym nie podoba mi się takie promowanie bobovity której obiadki są „rzadsze” i mam wrażenie ze firma na tym oszczędza na jakości. Dodają też cukier do kaszek. Ale to nic dziwnego bo to przecież firma należąca do wielkiego koncernu Nutricia/Danone

  1. Cześć Iwona, dziękuję za podzielenie się swoją opinią. Co do soli w słoiczkach, zalecenia mówią, że posiłków dla niemowląt nie powinno się dosalać, ze względu na to, że potrzebną ilość sodu zapewnia im mleko mamy lub modyfikowane, a także na kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, pisałam o tym tutaj: https://rozszerzaniediety.pl/sol-w-diecie-niemowlaka/ Chciałam jeszcze się odnieść do Twojego zarzutu o promowanie słoiczków firmy bobovita – nie mam pojęcia jakiej one są konsystencji w porównaniu z innymi słoiczkami, oceniam jedynie skład podany przez producenta na opakowaniu. Kryteria oceny są wypisane na górze artykułu. Dodam jeszcze, że żaden z producentów nie sponsorował tego artykułu 🙂

 6. Czy będzie dodana analiza słoiczków dla dzieci powyżej 12 miesięcy bo w zestawieniu są tylko z Babydream i Lupilu.

 7. Bobovita Marchewkowa z ryżem nie ma (już?) w swoim składzie soku z winogron. Nie wiem, może są różne wersje, ale mam w domu taką bez. Jest marchewka, woda, seler, ziemniak, mąka ryżowa i olej rzepakowy. Czyli ten skład jest już chyba ok?

 8. Kiedy pojawi się aktualizacja danych dotyczących produktów tej i pozostałych analiz? Dołączam/ponawiam pytanie powyżej zamieszczone: dlaczego słoiczki które zawierają tłuszcze takie jak – oleje palmowe bądź rzepakowe są w porządku? Jakie oleje są najlepsze dla dzieci po 4mż?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *