SŁOICZKI DLA NIEMOWLĄT RANKING 2019

Słoiczki dla niemowląt – ranking 2022 (obiadki i zupki)

Na rynku mamy ogromny wybór słoiczków dla niemowląt, w związku z tym, do porównania wybrałam tylko te najpopularniejszych marek. Tworząc poniższe zestawienie, brałam pod uwagę jedynie składniki użyte do wyprodukowania dania.

Oznaczenia:

– słoiczki zawierające sól (dlaczego niemowlę nie powinno spożywać soli możesz poczytać tutaj: Sól w diecie niemowlaka) oraz zagęszczone soki owocowe, których użyto do dosłodzenia zup i obiadków.

– oznacza, że produkt w dużej mierze składa się z wody (w niektórych przypadka to nawet ponad 50%).

–  skład jest w porządku.

 

Słoiczki dla niemowląt – ranking 2022

Babydream

Słoiczki babydream
Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Obiadki i zupy marki Babydream w większości mają całkiem niezły skład. Uważać trzeba na te kierowane do starszych dzieci 7 msc+, ponieważ zawierają dodaną sól.

Dodatkowo słoiczki mięsne oznaczyłam pomarańczową buźką, dlatego że zawierają ponad 50% wody. Oczywiście bez dodanej wody, nie udałoby się uzyskać takiej konsystencji, jaką mamy w słoiczku, jednak płacąc z tę porcję 4,99 zł, po przeliczeniu koszt samego mięsa wychodzi ponad 80 zł/kg!

Na plus jest to, że każdy ze słoiczków zawiera dodany tłuszcz, a składniki pochodzą z rolnictwa ekologicznego.

Bobovita

Słoiczki bobovita
Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Słoiczki marki Bobovita także, w większości przypadków, skład mają w porządku. Na pewno plusem słoiczków marki Bobovita jest duży wybór dań i ich ogólnodostępność.

Minusem jest jednak sok z białych winogron z zagęszczonego soku  dodany do niektórych obiadków oraz to, że dania jednoskładnikowe, kierowane do najmłodszych nie zawierają żadnego tłuszczu. W większości dań znajdziemy również mąki i skrobie, które moim zdaniem są zbędnym dodatkiem (wyjaśniam to dokładanie na końcu artykułu).

Bobovita Bio

Słoiczki Bobovita BIO
Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Seria Bio słoiczków od Bobovity wyróżnia się tym, że skład wszystkich dostępnych słoiczków wygląda bardzo dobrze. Dodatkowo producent zadbał o to, by w każdym daniu znalazł się też tłuszcz.

Minusem jest na pewno niewielki wybór smaków.

Gerber

Słoiczki gerber
Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Przeciery marki Gerber wyróżniają się na tle pozostałych, gdyż nie zawierają dodanej soli, czy soków (wychwyciłam tylko jeden posłodzony sokiem z winogron). Plusem także jest ogólnodostępność i szeroki wybór.

Jeśli chodzi o wady, to słoiczki jednoskładnikowe tej marki nie mają dodanych żadnych tłuszczów. Nie podoba mi się jeszcze fakt, że w większości dań głównym składnikiem jest marchewka. Tak jak w przypadku słoiczków z Bobovity, tutaj również nie szczędzono w daniach mąki i skrobi.

Gerber Organic

słoiczki gerber organic
Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Seria Gerber Organic, od poprzedników różni się tym, że jej składniki pochodzą z upraw ekologicznych.

Minusem jest to, że tutaj, tak jak poprzednio, w słoiczkach jednoskładnikowych brakuje dodanego tłuszczu. W wielu słoiczkach znajdziemy też mąkę ryżową, czy skrobię użytą do zagęszczenia posiłku.

Na plus – ciekawsze smaki (nie ma marchewki w każdym daniu 🙂 ), ale niestety mamy mały wybór produktów.

Hipp

Słoiczki hipp
Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Słoiczki marki Hipp w większości przypadków skład mają w porządku. Plusem na pewno jest to, że składniki przecierów pochodzą z ekologicznych upraw.

Jednak wielkim minusem jest zagęszczony sok dodany do niektórych obiadków oraz to, że większość dań kierowanych do starszych niemowląt zawiera sól. W jednym z nowych słoiczków znajdziemy nawet ocet…

HUMANA

Słoiczki Humana
Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Skład słoiczków z firmy HUMANA jest w większości w porządku. Warto jednak zwracać uwagę na zawartość procentową warzyw (np. w obiadku „warzywa z ryżem i indykiem” warzyw jest tylko 24% + 8% mięsa, a reszta to woda z mąką…)

Holle

Słoiczki Holle
Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Słoiczki marki Holle, w większości przypadków, skład mają w porządku. Nie podoba mi się jednak to, że w niektórych słoiczkach jest mniej niż 50% warzyw, a reszta słoiczka wypełniona jest wodą ze skrobią. Minusem też jest to, że przeciery Holle nie mają dodanego tłuszczu.

BIOBIM

Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Do obiadków firmy Biobim nie mam zastrzeżeń. Chociaż można się przyczepić do tego, że nie wszystkie zawierają dodatek tłuszczu. Kiepsko jest też z dostępnością i wyborem smaków.

MARMALUZI

słoiczki marmaluzi
Aby powiększyć, kliknij w obrazek

Słoiczki firmy Marmaluzi mają świetny skład, minusem jest jednak bardzo mały wybór smaków. W sklepach internetowych dostępne są tylko te powyżej i kilka smaków owocowych.


Mąka, skrobia, grysik w słoiczkach dla niemowląt

Często pytacie, co ze słoiczkami, które poza warzywami, czy mięsem zawierają dodatek mąki ryżowej, skrobi lub grysiku. Oceniając słoiczki nie brałam pod uwagę zawartości tych składników. Niestety większość dań w słoiczkach ma tego typu dodatki. Gdybym miała wziąć takie kryterium do ich oceny, to wybór zostałby naprawdę niewielki.

Po co producenci dodają do dań mąkę, skrobię czy grysik? Te składniki dodawane są  jako zagęstnik/wypełniacz. Dodatki te nie są szkodliwe, więc nie oznaczałam ich w zestawieniach. Ale też nie są to jakieś super wartościowe składniki, które powinny być w każdym daniu. Moim zdaniem mąki/skrobie/grysiki są po prostu niepotrzebnym składnikiem posiłku. Robiąc domowy przecier dla niemowlaka nie dodajemy przecież na koniec wody, a następnie skrobi, żeby zwiększyć objętość posiłku. Myślę, że producenci żywności dla dzieci też nie powinni tego robić – woda powinna być odparowana lub dodawana w mniejszych ilościach, wtedy nie trzeba by było zagęszczać posiłków…

Podsumowując, jeśli masz wybór, wybieraj słoiczki bez mąki w składzie, ale pamiętaj, że nie jest to składnik szkodliwy dla Twojego dziecka, tylko po prostu nie potrzebny.


Jak świadomie wybierać słoiczki dla niemowląt?

Jeśli zdecydowałaś się karmić dziecko gotowymi daniami dla niemowląt, pamiętaj o kilku najważniejszych zasadach:

 • zacznij rozszerzać dietę, wtedy kiedy dziecko jest na to gotowe – nie sugeruj się cyfrą na opakowaniu (od 4, 5, 6…. miesiąca)
 • zawsze sprawdzaj na etykiecie skład kupowanych produktów
 • w składzie unikaj dodanej soli, cukru i soków owocowych
 • kupuj dania o różnej konsystencji (nie tylko gładkie przeciery) oraz proponuj dziecku dodatkowo domowe jedzenie w bezpiecznych kawałkach.

Przygotowujesz się do rozszerzania diety?

Sprawdź mój Pakiet Premium, który pomoże Ci bezpiecznie, bez stresu i z przyjemnością przejść przez etap rozszerzania diety Twojego maluszka ☺

Dzięki niemu dowiesz się:

 • jak i kiedy bezpiecznie zacząć rozszerzanie diety
 • które produkty warto wprowadzić do jadłospisu 6 miesięcznego dziecka
 • co po kolei można podawać maluchowi do jedzenia
 • jak przygotowywać domowe posiłki dla niemowlaka, aby były dobrze zbilansowane i wartościowe

 

rozszerzanie diety pakiet premium

Już ponad 10 000 Mam kupiło moje poradniki! Sprawdź, co o nich sądzą (prawdziwe opinie z Facebooka):

 

rozszerzanie diety w 6 krokach opinie

jadlospis dla niemowlaka na 30 dni opinie 1

150 przepisów dla niemowlaka opinie 2

150 przepisów na dania dla niemowlaka opinie

31 komentarzy dla “Słoiczki dla niemowląt – ranking 2022 (obiadki i zupki)”

 1. Wyszła chyba nowa linia bobovita bio, fajny byłby jakiś post z porównaniem składów słoiczków bio 🙂

  1. Dzięki za informacje, wezmę to pod uwagę w kolejnym zestawieniu 🙂

 2. Tak się zastanawiam, dlaczego słoiczki które zawierają tłuszcze takie jak – oleje palmowe bądź rzepakowe są w porządku?

   1. Czy w tych słoiczkach jednoskładnikowych gdzie nie ma żadnego oleju polecasz dodanie kropelki np oliwy przed podaniem dla dziecka?

 3. Mnie ciekawi ta linia bio/organic, myślałam, że wszystkie produkty kierowane do najmłodszych dzieci powinny być z upraw ekologicznych…

 4. Czy bedzie jakas aktualizacja ? Doszlo duzo innych sloiczkow, których tu nie ma. 🙂

  1. Tak, planuję w najbliższym czasie zaktualizować wszystkie zestawienia produktów na stronie 🙂

 5. Czy będzie dodana analiza słoiczków dla dzieci powyżej 12 miesięcy bo w zestawieniu są tylko z Babydream i Lupilu.

 6. Bobovita Marchewkowa z ryżem nie ma (już?) w swoim składzie soku z winogron. Nie wiem, może są różne wersje, ale mam w domu taką bez. Jest marchewka, woda, seler, ziemniak, mąka ryżowa i olej rzepakowy. Czyli ten skład jest już chyba ok?

  1. Dziękuję za informację, widzę na stronie producenta, że faktycznie niedawno musiał być zmieniony skład.

 7. Kiedy pojawi się aktualizacja danych dotyczących produktów tej i pozostałych analiz? Dołączam/ponawiam pytanie powyżej zamieszczone: dlaczego słoiczki które zawierają tłuszcze takie jak – oleje palmowe bądź rzepakowe są w porządku? Jakie oleje są najlepsze dla dzieci po 4mż?

 8. Wybór pozostałby niewielki ponieważ taka jest oferta słoiczków bez wypełnieniaczy i zbędnych dodatków. Warto by było w zestawieniu wziąć pod uwagę skrobię i wg tego dać odpowiednią buźkę, a więc z pewnością nie zieloną.

 9. a ja bym chciala wiedziec jaka ilosc soli w skladzie jest akceptowalna, bo nie jest to sprecyzowane, a każdy sloiczek ma pewną ilość soli i np. słoiczek chyba HIPP – biała ryba jest tutaj z czerwona buzka, ale patrzylam w sklepie na sklad i soli jest w tym słoiczku mało. Natomiast Gerber jarzynki z cielecina maja na 100g – 0,08 g soli i mają zieloną buźkę…

  1. Magdaleno, w składzie posiłków dla niemowląt nie powinno być w ogóle dodanej soli. To co opisujesz w słoiczku Gerber jarzynki z cieleciną, to sód, który naturalnie znajduje się w składnikach użytych do przygotowania posiłku. Podejrzewam, że zerknęłaś na tabelę wartości odżywczych, a nie na skład dania. Jeśli w składzie nie widnieje dodana sól, tzn że producent nie dodał jej do słoiczka.

  1. Jeśli chodzi o oleje, to są one dobrym dodatkiem do słoiczków, sprawiającym, że witaminy rozpuszczalne w tłuszczach lepiej się wchłaniają. Dodatkowo oleje podnoszą kaloryczność posiłku, co też jest bardzo ważne. O dodawaniu mąki do słoiczków napisałam w artykule powyżej.

Komentarze zamiknięte.