co musisz wiedzieć o rozszerzaniu diety niemowląt

3 rzeczy, które musisz wiedzieć przed rozszerzaniem diety

Twój maluch już niedługo zaczyna rozszerzanie diety, a Ty masz mętlik w głowie? Zastanawiasz się, kiedy zacząć i jakie produkty podawać na początek? W jakich ilościach podawać niemowlakowi posiłki? Na co zwracać uwagę? Jakie trudności mogą pojawić się na początku? W tym artykule przedstawiam trzy ważne fakty, które każdy rodzic powinien znać jeszcze przed rozszerzaniem diety niemowlaka.

1. Nie spiesz się z rozszerzaniem diety

Zanim popędzisz do sklepu po słoiczki dla niemowląt lub sięgniesz po przepisy dla niemowlaka, upewnij się, że dziecko jest gotowe na nowe pokarmy. Najnowsze zalecenia mówią, że większość dzieci dopiero około 6 miesiąca życia wykazuje oznaki gotowości do rozszerzania diety.

Jak one wyglądają? Najważniejsza jest stabilna pozycja dziecka podczas jedzenia. Maluch musi stabilnie siedzieć (z podparciem lub bez niego) na Twoich kolanach lub w krzesełku do karmienia. Dzięki temu spożywanie nowych pokarmów będzie dla niego bezpieczne, ponieważ w ten sposób zmniejszamy ryzyko zadławienia pokarmem.

Kolejna rzecz, to cofnięcie się odruchu wypychania jedzenia z buzi językiem. Jeśli dziecko wypluwa wszystko, co mu podasz, to znak, że jeszcze trzeba trochę zaczekać.

Jeszcze jednym sygnałem świadczącym o gotowości do spożywania posiłków innych niż mleko jest umiejętność chwycenia kawałka jedzenia i włożenie go do ust. Jeśli maluch potrafi sam się nakarmić i wykazuje pozostałe oznaki gotowości, to sygnał, że możecie zaczynać.

 

to musisz wiedzieć o rozszerzaniu diety

 

Niektórzy rodzice bardzo chcą rozpocząć rozszerzanie diety wcześniej niż jest to zalecane. Zazwyczaj sugerują się tym, że dziecko:

  • częściej budzi się w nocy,
  • wkłada piąstki do buzi,
  • gryzie zabawki,
  • potrzebuje więcej mleka.

Te zachowania to tak zwane fałszywe oznaki gotowości, które nie świadczą o tym, że dziecko jest gotowe na nowe posiłki. Są to naturalne zachowania wynikające z rozwoju malucha.

Jeśli chcesz wiedzieć, dlaczego z rozszerzaniem diety nie należy się za bardzo spieszyć, zachęcam Cię do przeczytania artykułu: Rozszerzanie diety po 6 miesiącu

2. Początki bywają trudne

Musisz także wiedzieć, że początki rozszerzania diety bywają trudne. Co to oznacza? Może się okazać, że maluch nie zapała miłością do jedzenia od pierwszego posiłku. Lub że przez pierwszy miesiąc rozszerzania diety będzie zjadał tylko łyżeczkę posiłku dziennie. Może to być frustrujące dla rodziców, którzy bardzo chcieliby, żeby dziecko jadło, to co mu przygotują. Brak apetytu u dziecka na początku rozszerzania diety może być związany z brakiem gotowości do rozszerzania diety. Jeśli jednak taka sytuacja utrzymuje się dłużej niż przez kilka pierwszych tygodni, warto skonsultować się z lekarzem pediatrą.

Początki mogą być trudne także z innych powodów. Na początku rozszerzania diety mogą pojawić się  na przykład zaparcia. Zaparcia u niemowlaka to częsty problem, który bardzo stresuje rodziców. Jeśli chcesz ich uniknąć, nie podawaj na pierwsze posiłki przecieru z marchewki, czy kleiku ryżowego — te produkty, mimo że polecane dla niemowląt, sprzyjają zaparciom. Pamiętaj też, by od początku rozszerzania diety proponować maluchowi wodę do picia. Jaką wybrać? Sprawdź mój ranking: Woda dla niemowlaka.

Kolejną rzeczą, która może zaskoczyć przy rozszerzaniu diety niemowlaka to pojawienie się objawów alergii pokarmowej. Alergia pokarmowa u niemowląt zawsze niepokoi rodziców. Aby łatwiej móc wyłapać, który produkt uczula dziecko, warto zapisywać sobie, kiedy podaliśmy nowy produkt. Najczęściej uczulające produkty to: mleko krowie, białko jaja kurzego, orzeszki ziemne, zboża, sezam, soja, ryby i owoce morza.

Na początku rodzice często zastanawiają się, jak zaplanować rozszerzanie diety i co po kolei podać maluchowi na pierwsze posiłki. Jeśli chcesz od początku samodzielnie gotować dla swojego maluszka, sprawdź mój jadłospis dla niemowlaka na pierwszy miesiąc rozszerzania diety. Znajdziesz w nim proste przepisy na posiłki dla malucha, w dwóch wersjach: do karmienia łyżeczką oraz do samodzielnego jedzenia przez dziecko. Kliknij obrazek poniżej, aby dowiedzieć się więcej ⬇

 

jadlospis-dla-niemowlaka

3. To nie Ty decydujesz o ilości jedzenia

Kolejną ważną rzeczą jest to, że to dziecko zawsze decyduje o tym, ile jedzenia zje. Rodzic natomiast ma za zadanie zapewnić maluchowi bezpieczne, zdrowe i dobrze zbilansowane posiłki. Pamiętaj, że dziecko może z różnych powodów nie mieć apetytu i należy to zaakceptować.

Ważne zatem jest prawidłowe odczytywanie oznak głodu i sytości u dziecka i karmienie go zgodnie z nimi. Takie karmienie w odpowiedzi na sygnały, które daje nam dziecko to tak zwane karmienie responsywne. Jest ono bardzo ważne, ponieważ dzięki temu dzieci uczą się rozpoznawać sygnały swojego ciała. Gdy są głodne potrafią zjeść porcję większą niż dorosły, kiedy nie czują głodu, po prostu odmawiają posiłku. To bardzo istotne, jeśli chodzi o kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i późniejszą relację dziecka z jedzeniem.

 

wszystko co musisz wiedzieć o rozszerzaniu diety

 

Oznaki głodu u niemowlaka:

  • płacz,
  • pobudzone ruchy rąk i nóg na widok pokarmu,
  • otwieranie ust i podążanie wzrokiem w stronę łyżki.

Oznaki sytości u niemowlaka:

  • zasypianie i grymaszenie podczas jedzenia,
  • zwolnienie tempa jedzenia, zaprzestanie ssania,
  • odmawianie przyjęcia pokarmu z łyżeczki,
  • odpychanie łyżeczki, zaciskanie ust przy zbliżaniu łyżeczki
  • wyrzucanie jedzenia na podłogę 🙂

 

„Częstym błędem w żywieniu niemowląt jest ich przekarmianie. Zmuszanie dziecka do jedzenia istotnie pogarsza umiejętność samoregulacji.” Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, 2021

 

 

 rozszerzanie diety

Autor: Natalia

Cześć, mam na imię Natalia, jestem dietetykiem i pomagam rodzicom podejmować świadome decyzje związane z żywieniem niemowląt. Jestem autorką tego artykułu.