Jak usunąć plamy z dziecięcych ubranek

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubranek?

Rozszerzanie diety niemowlaka to ekscytujący czas, kiedy nasz maluszek poznaje nowe smaki i uczy się jeść. Jednak rozszerzanie diety to też spory bałagan wokół dziecka (szczególnie gdy stawiamy na metodę BLW) oraz niekończące się plamy na dziecięcych ubrankach. Co zrobić, gdy cały obiad zamiast w buzi wylądował na ubraniu? Jak usunąć plamy z dziecięcych ubranek? Te z marchewki, buraka, malin, czy… kupy, która wyszła z pieluchy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubranek?

Zacznijmy od tego, jak uchronić dziecięce ubranka przed plamami. Najlepiej przed rozpoczęciem przygody z rozszerzaniem diety zainwestować w dobre akcesoria do rozszerzania diety, takie jak śliniaczek lub fartuszek. Dobre, czyli takie, które nie tylko spełniają funkcję dekoracyjną, ale też chronią ubranko dziecka. Na rynku jest ogromny wybór fartuszków, które ochronią praktycznie całe dziecięce ubranko. 

Co robić jeśli dziecko odmawia założenia fartuszka lub śliniaczka? Wtedy pozostają nam dwie opcje. Pierwszą z nich jest ubieranie malucha do posiłku w stare ubranka, których nie będzie nam szkoda, gdy się zniszczą lub poplamią. Drugą opcją natomiast jest sadzanie malucha do jedzenia jedynie w pieluszce. Ta opcja sprawdzi się szczególnie latem lub gdy w mieszkaniu mamy dość ciepło. Wiem, że mamy maluchów żywionych według zasad BLW często korzystają z tej metody. Po takim posiłku jednak zazwyczaj trzeba dziecko wykąpać 😉

Najczęstsze błędy w usuwaniu plam z dziecięcych ubranek

Najpopularniejszym błędem, jeśli chodzi o usuwanie plam z dziecięcych ubranek, jest odłożenie tego na później. Nie zawsze mamy czas od razu zaprać świeżą plamę, a to jest kluczowe, jeśli chcemy się jej szybko pozbyć. Dlatego najlepiej od razu (zanim plama zdąży zaschnąć) chociaż namoczyć poplamione ubranko. Stare zaschnięte plamy ciężko usunąć domowymi sposobami, a czasem nie pomaga nawet odplamiacz ze sklepu zastosowany kilkukrotnie na taką plamę.

 

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubranek domowymi sposobami

Jak usunąć plamy z dziecięcych ubranek domowymi sposobami?

Domowych sposobów na usunięcie plam z dziecięcych ubranek jest sporo. Wszystko zależy od tego, czym zostało poplamione ubranie. Inaczej będziemy usuwać plamę z tłuszczu, a inaczej z malin, czy pomidorów. Domowe sposoby na usunięcie plam sprawdzą się świetnie, jeśli chodzi o ubrania dla maluszków. Jak wiemy skóra niemowląt i małych dzieci jest bardzo delikatna, dlatego stosowanie silnych sklepowych odplamiaczy najlepiej zostawić jako ostateczne rozwiązanie, gdy domowe sposoby na plamy nie zadadzą egzaminu. Odplamiacze mogą spowodować podrażnienie delikatnej skóry maluszka lub nawet reakcję alergiczną.

Jak usunąć plamy z marchewki, buraków, czy pomidorów?

Jak usunąć plamy z marchewki?

Plamy z marchewki najlepiej na świeżo namoczyć w zimnej wodzie i natrzeć szarym mydłem. Tak przygotowane ubranko należy zostawić na kilka godzin, a następnie uprać ręcznie lub w pralce. Jeśli mimo to plama nie schodzi, można skorzystać ze sprawdzonego babcinego sposobu i wystawić ubranko z plamą bezpośrednio na słońce.

Jak usunąć plamy z buraków?

Jak to zwykle bywa z plamami, liczy się czas reakcji. Świeżą plamę z buraków najlepiej wypłukać pod bieżącą zimną wodą, aż przestanie barwić. Następnie pozostałość natrzyj szarym mydłem i zostaw na kilka godzin, po czym wypierz ubranko. W przypadku plam z buraków również można zastosować metodą z wystawieniem plamy na słońce.

 

Może Cię zainteresować: Jak myć owoce i warzywa?

Jak usunąć plamy z pomidorów i sosu pomidorowego?

Spaghetti z sosem pomidorowym to danie uwielbiane przez większość dzieci. Podczas jedzenia takiego makaronu łatwo się poplamić. Jak usunąć plamy z pomidorów i sosu pomidorowego? Plamę z pomidora przepłucz pod bieżącą zimną wodą, a następnie posyp sodą oczyszczoną lub solą. Posypaną plamę zostaw na kilka godzin, a następnie upierz w pralce lub ręcznie. Na jasnych ubraniach możesz zastosować również wodę utlenioną lub pastę z sody i wody utlenionej, która powinna usunąć nawet stare plamy z pomidorów. Jeśli plamy nie zeszły do końca, spróbuj metody z wystawieniem ubrania na słońce.

 

Jak usunąć plamy z marchewki

Jak usunąć plamy z malin, jagód i innych owoców?

Dzieci jedząc owoce takie jak maliny, czy jagody, często rozgniatają je w dłoniach, a sok z owoców spływa na ich ubranka. Jeśli się pospieszysz i zajmiesz plamą od razu po skończonym posiłku, nie będziesz musieć jej nawet zapierać. Świeże plamy z malin lub jagód wystarczy polać wrzątkiem. Gorącą wodą polewamy bezpośrednio na plamę, aż całkowicie zejdzie. Po tym zabiegu warto ubranko przepłukać lub od razu wrzucić do prania. Zaschnięte plamy z owoców najlepiej najpierw namoczyć, a następnie polać plamę sokiem z cytryny, zaprać i wypłukać.

Jak usunąć tłuste plamy z ubranek?

Tłuste plamy z łatwością usuniemy nawet jeśli nie zareagowaliśmy od razu. Wystarczy płyn do mycia naczyń i ciepła woda. Ubranko należy namoczyć w ciepłej wodzie, a następnie plamę polać płynem do mycia naczyń i zostawić na godzinę. Po tym czasie plamę zapieramy, a ubranko pierzemy w pralce lub ręcznie.

 

Jak usunąć plamy z kupy

Jak usunąć plamy z kupy niemowlaka?

Plamy z kupy u niemowlaków to norma 🙂 Nieraz nawet najlepiej trzymająca pielucha przesunie się lub zawinie, a kupa wypłynie na ubranko. Najlepiej takie ubranie najpierw opłukać pod bieżącą wodą, aby pozbyć się kupki.  Potem warto całość od razu namoczyć w ciepłej wodzie. Przed włożeniem poplamionego kupą ubranka do pralki, plamę należy wstępnie usunąć — samo pranie z detergentem może nie zadziałać na plamę z kupy. Dlatego przed włożeniem do pralki posyp plamę sodą lub polej sokiem z cytryny. Przy jasnych ubrankach możesz też użyć wody utlenionej. Tak przygotowaną plamę wyszoruj, na przykład za pomocą szczoteczki. Dopiero wtedy wrzuć ubranko do pralki.

 

Może Cię zainteresować: Co może jeść 7-miesięczne dziecko?