Rozszerzanie diety często bywa dla rodziców stresujące. Już sam fakt, jaką metodę wprowadzania posiłków stałych wybrać, budzi wiele emocji. Dzisiaj chciałabym się skupić na metodzie Baby-led Weaning i opowiedzieć Wam o tym, jakie są wady i zalety BLW.
BLW – na czym polega?
Metoda BLW – po angielsku Baby-led Weaning, w Polsce przyjmuje nazwę Bobas Lubi Wybór. Jest to metoda rozszerzania diety, która stawia na samodzielność dziecka. Maluch sam decyduje o wyborze produktów spośród tych, które zaproponuje rodzic, a także od początku samodzielnie je posiłki rączkami. BLW to także wspólne rodzinne spożywanie posiłków oraz dbanie o dobrą atmosferę przy jedzeniu. Jakie są najważniejsze zasady BLW, pisałam w artykule: 10 najważniejszych zasad BLW.
Zalety BLW
Rozszerzanie diety metodą Baby Led Weaning jest tematem dość świeżym. Nie mamy więc jeszcze jednoznacznych wyników badań, które określałyby dokładne korzyści płynące z tego typu żywienia. Jednak możemy się spodziewać, że metoda ta ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka.
Rodzice, którzy zdecydowali się na BLW wymieniają szereg korzyści wynikających z tej metody. Według nich zalety BLW to przede wszystkim:
- JEDEN POSIŁEK DLA CAŁEJ RODZINY – nie musisz przygotowywać oddzielnego posiłku dla niemowlaka. Oszczędzasz swój czas i energię. Oczywiście należy zadbać o to, by posiłek był w pewnym stopniu dostosowany do potrzeb żywieniowych niemowlaka (np. nie solić, nie dodawać cukru, unikać produktów niewskazanych dla niemowląt).
⠀⠀⠀⠀ - ROZWÓJ PRZEZ JEDZENIE – samodzielne jedzenie ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, uczy cierpliwości, pobudza wszystkie zmysły oraz wpiera rozwój mowy. Dzieci uwielbiają wszystkiego dotykać i wkładać do buzi, to samo tyczy się jedzenia. Dotykanie, rozmazywanie, rozgniatanie, zrzucanie jedzenia to też elementy nauki.
⠀⠀⠀⠀ - BUDOWANIE DOBRYCH NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH – rodzice stosujący metodę BLW twierdzą, że ich dzieci chętnie próbują nowości i nie mają problemu z jedzeniem warzyw. BLW od początku rozszerzania diety stawia na różnorodność w jedzeniu i możliwość wyboru – myślę, że jest to kluczowe i dzięki temu dzieci chętniej poznają nowe smaki.
⠀⠀⠀⠀ - RODZINNE POSIŁKI – wspólnie spędzony czas podczas posiłku to świetna okazja dla dziecka, aby uczyć się od dorosłych, a dla nas możliwość zjedzenia ciepłego dania w czasie, kiedy dziecko jest zajęte swoim talerzem.
⠀⠀⠀⠀ - BUDOWANIE POZYTYWNYCH RELACJI Z JEDZENIEM – dziecko karmione metodą BLW samo decyduje, ile jest w stanie zjeść – kończy posiłek, kiedy jest najedzone i ma już dość. To bardzo ważne, ponieważ dziecko wtedy uczy się ile może zjeść, kiedy czuje się głodne, a kiedy syte.
Wady BLW
Według rodziców korzystających z metody BLW największe wady to:
- BAŁAGAN, który robi dziecko podczas posiłku. Zdaję sobie sprawę, że nie dla wszystkich komfortowe jest patrzenie, jak dziecko rozgniata, rozmazuje i rozrzuca jedzenie wokół siebie. Na dodatek po wszystkim trzeba to jeszcze posprzątać 😉 Dobrym rozwiązaniem jest podłożenie pod krzesło do karmienia jakiejś maty, ceraty, czy foli, którą łatwo będzie można zebrać i sprzątnąć jedzenie.
⠀⠀⠀⠀ - MARNOWANIE JEDZENIA – nie ma co się oszukiwać, jeśli nie masz psa, czy innego zwierzaka, który mógłby posprzątać resztki jedzenia z podłogi, to większość pierwszych posiłków niestety trafi do kosza na śmieci…
⠀⠀⠀⠀ - MOŻLIWOŚĆ ZADŁAWIENIA I ZAKRZTUSZENIA KAWAŁKIEM JEDZENIA – to chyba najbardziej stresuje rodziców i często decyduje o tym, że jednak nie wdrażają oni metody BLW. Więcej o jedzeniu kawałków i krztuszeniu się, możesz przeczytać w wywiadzie z neurologopedą Kiedy do neurologopedy? Aby zminimalizować ryzyko zadławienia przeczytaj: BLW a zadławienie i zakrztuszenie, znajdziesz tam 6 zasad zmniejszających ryzyko zakrztuszenia.
⠀⠀⠀⠀ - BRAK AKCEPTACJI dla metody BLW, szczególnie przez starsze pokolenia, przyzwyczajone do karmienia dzieci łyżeczką.
⠀⠀⠀⠀ - MOŻLIWOŚĆ NIEDOBORÓW wynikająca z tego, że to dziecko decyduje, czy i ile zje. Początki z metodą BLW często bywają dla rodziców stresujące, ze względu na to, że w pierwszych tygodniach maluch zjada niewiele albo NIC. Niemowlęta po 6 miesiącu potrzebują odpowiedniej ilości żelaza dostarczanej z pożywieniem, dlatego stosując metodę BLW należy szczególnie zadbać o to, by w każdym posiłku dla malucha znajdowało się jakieś źródło żelaza. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, sprawdź mojego e-booka ŻELAZO NATURALNIE – 50 przepisów bogatych w żelazo.
Źródła:
- Bobas lubi wybór, T. Murkett , G. Rapley, 2019
- Baby-Led-Weaning (BLW) from maternal perspective: Polish experience, B.Poniedziałek, N.Paszkowiak, P.Rzymski, 2018
- Baby-led weaning, babycentre, https://www.babycentre.co.uk/a1007100/baby-led-weaning