Ryż dla niemowląt

Ryż dla niemowląt

Wprowadzanie stałych pokarmów, czyli rozszerzanie diety jest ogromnym krokiem w rozwoju niemowląt. Jednym z najbardziej popularnych pierwszych produktów, które zazwyczaj podajemy maluszkom jest ryż. Jednak przed podaniem ryżu niemowlakowi warto wiedzieć kilka istotnych rzeczy na jego temat np. czy ryż dla niemowląt to bezpieczny wybór, od kiedy dzieci mogą jeść ryż, czy ryż może uczulać.

Ryż dla niemowląt — od kiedy można podać?

Ryż ze względu na to, że ma delikatny smak i jest lekkostrawny, często wybierany jest przez rodziców jako pierwszy posiłek dla niemowlaka. Według aktualnego schematu rozszerzania diety ryż można wprowadzić do diety dziecka od początku podawania posiłków stałych. Większość niemowląt około 6 miesiąca wykazuje tak zwane oznaki gotowości do rozszerzania diety. Oznacza to, że maluch potrafi stabilnie siedzieć z podparciem lub bez, interesuje się jedzeniem dorosłych oraz umie chwytać przedmioty i wkładać je sobie do ust. Gdy wszystkie te czynniki są spełnione, uznajemy, że dziecko jest gotowe na poznawanie nowych smaków. Wtedy proponujemy maluchowi pierwsze pokarmy.

Kaszka ryżowa na pierwszy posiłek — czy to dobry pomysł?

Niemowlęta na początku swojej przygody z posiłkami stałymi zjadają niewiele. Aby zapewnić im jak największą ilość składników odżywczych w posiłku, należy wybierać produkty gęste odżywczo. Są to produkty, które w małej porcji zawierają sporo substancji odżywczych. Posiłki dla niemowlaka powinny być też odpowiednio kaloryczne.

Przykłady produktów gęstych odżywczo, a jednocześnie kalorycznych:

  • mięso (wołowina)
  • tłuste ryby
  • jaja
  • awokado
  • oleje roślinne
  • orzechy
  • nasiona i pestki
  • komosa ryżowa
  • kasza jaglana

Ryż niestety nie należy do grupy produktów gęstych odżywczo. Dlatego coraz bardziej odchodzi się od promowania kleiku ryżowego jak pierwszego posiłku dla niemowlaka. Kleik ryżowy dla niemowlaka, czy ryż mają niewielką wartość odżywczą i są jednocześnie niskokaloryczne.

 

Ryż dla niemowląt od kiedy

Ryż dla niemowląt a alergia pokarmowa

Ryż jest produktem o niskim potencjale alergennym, co oznacza, że jest mało prawdopodobne, aby wywołał reakcję alergiczną u dziecka. Niemniej jednak jeśli w rodzinie malucha występują alergie pokarmowe, warto być czujnym i bacznie obserwować reakcję dziecka przy podaniu każdego nowego produktu, nawet ryżu.

Ryż dla niemowląt — co z arsenem?

Ze względu na to, że ryż może zawierać więcej nieorganicznego arsenu niż inne produkty, należy zwrócić uwagę na  to, aby dieta dziecka nie była oparta na ryżu. Długoterminowe narażenie na arsen może potencjalnie zwiększyć ryzyko wielu chorób u ludzi, w tym raka. Najważniejsze jest, aby niemowlętom i małym dzieciom nie podawać napoi roślinnych na bazie ryżu, gdyż może to zwiększać narażenie dziecka na nieorganiczny arsen. Aby zmniejszyć to ryzyko, warto zadbać o to, by dieta malucha była zróżnicowana — zawierała różne zboża, warzywa, owoce, źródła białka i zdrowych tłuszczów.

Ryż dla niemowląt — podsumowanie

Nie trzeba bać się ryżu w diecie niemowląt, ale warto pamiętać o tym, że nie jest to produkt, po który powinniśmy często sięgać przygotowując posiłki dla najmłodszych. Po pierwsze ze względu na to, że ma on niewielką wartość odżywczą, a do tego jest też niskokaloryczny. Drugą istotną kwestią jest też zawartość nieorganicznego arsenu w ryżu — niemowlęta powinny go unikać.

 

Źródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
  • ESPGHAN, Arsenic in rice: a cause for concern, http://www.espghan.org/fileadmin/user_upload/guidelines_pdf/Hep_Nutr/arsenic_in_rice.pdf
  • British Nutrition Fundation, Arsenic in rice – is it a cause for concern?, https://www.nutrition.org.uk/nutritioninthenews/headlines/arsenicinrice.html
  • FSA, Arsenic in rice,  https://www.food.gov.uk/safety-hygiene/arsenic-in-rice

 

 Pierwsze smaki

Autor: Natalia Dąbrowska

Cześć, mam na imię Natalia, jestem dietetykiem i pomagam rodzicom podejmować świadome decyzje związane z żywieniem niemowląt. Jestem autorką tego artykułu.