puree z dyni

Puree z dyni

Jesienią, gdy zaczyna się sezon na dynię, warto go wykorzystać i przygotować puree z dyni. Taki mus z dyni jest bardzo uniwersalny. Świetnie sprawdzi się do przygotowania placków z dyni dla niemowlaka, ale nie tylko. Możesz go wykorzystać do przygotowania zup, sosów, ciast, deserów, czy kaszek dla dzieci.

Jak zrobić puree z dyni (mus z dyni)?

Purée z dyni jest bardzo proste do wykonania, można je przygotować piekąc lub gotując dynię. Mus z dyni można zrobić zarówno ze świeżej, jak i mrożonej dyni. Mrożone warzywa świetnie sprawdzają się poza sezonem. Ich plusem jest łatwa dostępność oraz szybkość przygotowania. Mrożona dynia jest już obrana i pokrojona w drobną kostkę, dzięki czemu szybko się gotuje. Przygotowanie purée z mrożonej dyni trwa zaledwie 10-15 minut. Dlatego jest to bardzo szybka opcja, która sprawdzi się, gdy nie mamy czasu na przyrządzenie puree dyniowego od podstaw. Na  rynku są także dostępne gotowe musy z dyni oraz przeciery dyniowe w formie słoiczków dla niemowląt.

 

jak zrobić puree z dyni

Puree z dyni – przepis

Puree z pieczonej dyni

Aby przygotować purée z pieczonej dyni, najpierw dynię myjemy. Następnie za pomocą dużego ostrego noża kroimy ją na pół i wyjmujemy pestki. Kolejną czynnością, którą należy wykonać, to pokrojenie dyni na mniejsze kawałki. Im mniejsze kawałki, tym szybciej dynia się upiecze. Kawałki dyni układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Układamy je skórką do dołu. Dynię pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 30-40 minut, a właściwie do miękkości. Po upieczeniu dynię należy całkowicie wystudzić. Po wystudzeniu obieramy kawałki ze skórki, a miąższ blendujemy, tak aby powstało gładkie puree z dyni. Mus z dyni pieczonej będzie gęstszy niż purée z dyni gotowanej w wodzie.

Puree z dyni gotowane

Do przygotowania purée z dyni gotowanej należy przygotować dynię podobnie jak do musu z pieczonej dyni. Dynię myjemy, przecinamy na pół i pozbywamy się pestek. Kroimy ją na mniejsze kawałki. Różnica między purée z dyni pieczonej a gotowanej jest jednak taka, że do gotowania dynię należy obrać ze skórki (jedynie dyni hokkaido nie trzeba obierać 🙂 ). Dynia to warzywo dość twarde, dlatego pozbawienie jej skórki wymaga nieco wysiłku. Pokrojoną dynię możemy gotować na parze lub w wodzie. Dynie gotujemy około 20-25 minut do miękkości, a następnie blendujemy na gładki mus dyniowy.

Mus z dyni hokkaido

Dynia hokkaido, czyli niewielka dynia z wystającym ogonkiem. Ta odmiana dyni jest najłatwiejsza do przygotowania. Wystarczy ją umyć, pokroić i usunąć pestki. Następnie upiec lub ugotować razem ze skórką. Dynię hokkaido wyróżnia to, że można ją zblendować razem ze skórką, którą można jeść. Puree z dyni hokkaido, przez zawartość skórki jest nieco gęstsze niż mus z innych odmian dyni.

 

mus z dyni

Co zrobić z dyniowego puree?

Purée z dyni jest bardzo uniwersalne, można je wykorzystać do przygotowania dań mięsnych, sosów, ciast, placków, gofrów, deserów lub kaszek. Przecier z dyni świetnie sprawdzi się jako jeden z pierwszych posiłków dla niemowlaka.

 

Na mojej stronie znajdziesz kilka przepisów z wykorzystaniem musu dyniowego. Są to między innymi: