Cukinia dla niemowlaka

Cukinia dla niemowlaka

Rozszerzając dietę niemowlaka warto zacząć od warzyw, najlepiej tych sezonowych. Jednym z takich warzyw może być cukinia, która dostępna jest przez całe lato, aż do późnej jesieni. Cukinia dla niemowlaka to świetny wybór, ponieważ dostarcza cennych wartości odżywczych, rzadko powoduje alergię pokarmową u niemowląt, a poza tym jest lekkostrawna. W tym artykule omówię, kiedy można wprowadzić cukinię do diety niemowlaka, jakie ma ona wartości odżywcze oraz podzielę się przepisem na pyszne purée z cukinią dla niemowlaka.

Cukinia dla niemowlaka – od kiedy?

Cukinię można wprowadzić do diety niemowlaka już na początkowym etapie rozszerzania diety, czyli zazwyczaj w okolicach 6. miesiąca życia. Ważne jest, tak jak z innymi produktami, aby zacząć od małych ilości i obserwować, jak maluch reaguje na nowy pokarm. Cukinia jest łagodna i rzadko powoduje alergie, co czyni ją idealnym warzywem do pierwszych eksperymentów kulinarnych malucha.

Cukinia – wartości odżywcze

Cukinia jest warzywem o niskiej kaloryczności, bogatym w wodę i błonnik, co wspiera trawienie i pomaga zapobiegać zaparciom, które często występują u niemowląt. Zawiera również witaminy A, C, K oraz witaminy z grupy B. Ponadto cukinia dostarcza minerałów, takich jak potas, czy magnez. Wszystkie te składniki są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka, wspierając jego układ odpornościowy, wzrok oraz rozwój kości i mięśni.

 

Cukinia dla niemowlaka od kiedy

Jak przygotować purée z cukinii dla niemowlaka?

Przygotowanie cukinii dla niemowlaka jest bardzo proste. Najzdrowszą opcją będzie ugotowanie jej na parze. Oto kilka kroków, które warto zastosować:

  1. Wybierz świeże, młode cukinie o gładkiej skórce. Dokładnie umyj warzywo pod bieżącą wodą.
  2. Obierz cukinię ze skórki (choć w przypadku młodych cukinii można ją pozostawić) i pokrój na mniejsze kawałki.
  3. Najlepiej gotować cukinię na parze, aby zachować jej wartości odżywcze. Można ją również gotować w niewielkiej ilości wody. Gotujemy ją przez 5-10 min w zależności od wielkości kawałków. Ugotowana cukinia powinna być miękka.
  4. Po ugotowaniu cukinię należy dokładnie zblendować na gładkie purée. Cukinia jest warzywem bardzo wodnistym, dlatego nie trzeba dodawać wody do blendowania.

W wersji BLW cukinię przed ugotowaniem pokrój w podłużne kawałki wielkości Twojego palca wskazującego. Dzięki takiej formie podania maluchowi łatwiej będzie chwytać kawałki cukinii.

Cukinia dla niemowlaka – przepis

Biorąc pod uwagę to, że cukinia jest niskokaloryczna, a niemowlęta potrzebują posiłków gęstych odżywczo i energetycznie, czyli zawierających w małej porcji dużo wartości odżywczych oraz kalorii, cukinię najlepiej łączyć z innymi składnikami. Dlatego przygotowałam przykładowy przepis na proste danie w formie purée. Możesz je podać maluchowi, który pierwsze smaki ma już za sobą.

 

Cukinia dla niemowlaka przepis

Składniki:

  • 100 g cukinii
  • 13 g kaszy jaglanej (1 łyżka)
  • 25 g marchewki (1/4 średniej marchewki)
  • 20 g chudego mięsa (np. polędwicy wołowej lub piersi indyka)
  • 5 g masła, oliwy lub oleju dobrej jakości
  • koperek świeży lub suszony
  • woda do gotowania

Cukinię i marchew umyj i obierz ze skórki, pokrój w kostkę. Mięso i warzywa przełóż do małego garnka i zalej taką ilością wody, aby je zakryła. Garnek przykryj. Po zagotowaniu dodaj kaszę jaglaną i w razie potrzeby dolej wrzątku. Gotuj całość około 15 minut. Po tym czasie dodaj koperek i zblenduj danie na gładkie purée. Przed podaniem dodaj masło lub skrop oliwą, czy olejem.

Inne dania z cukinią dla niemowlaka

Na mojej stronie znajdziesz też inne dania z dodatkiem cukinii, które możesz ugotować dla swojego maluszka. Oto lista przepisów:

 

Po więcej przepisów zapraszam do moich e-booków, które pomagają rodzicom niemowląt spokojnie przejść przez rozszerzanie diety 😊⬇

 

rozszerzanie diety pakiet premium

 

 

 Pierwsze smaki

Autor: Natalia Dąbrowska

Cześć, mam na imię Natalia, jestem dietetykiem i pomagam rodzicom podejmować świadome decyzje związane z żywieniem niemowląt. Jestem autorką tego artykułu.