Tradycyjna metoda podawania pokarmów, czyli karmienie łyżeczką, były przez długi czas jedyną rekomendowaną formą rozszerzania diety. Ale od kilku lat zyskuje na popularności inna technika, znana jako BLW. BLW to skrót od angielskich słów „baby-led weaning,” co oznacza rozszerzanie diety prowadzone przez dziecko. Po polsku skrót BLW przetłumaczono jako Bobas lubi wybór. W tej metodzie maluch od początku rozszerzania diety otrzymuje pokarmy w naturalnej formie, prosto z rodzinnego stołu. Metoda ta niesie za sobą wiele korzyści, jednak rodzice często zastanawiają się, czy BLW jest bezpieczne dla najmłodszych.
Czym jest BLW?
BLW to podejście do rozszerzania diety niemowląt, które daje dziecku kontrolę nad procesem jedzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, gdzie rodzice karmią dziecko łyżeczką, BLW polega na podawaniu niemowlęciu pokarmów w kawałkach, które samo może chwycić i wkładać do buzi. Dziecko decyduje, co i ile zje, a proces jest oparty na jego gotowości do rozszerzania diety i umiejętnościach. BLW to także wspólne rodzinne posiłki bez konieczności oddzielnego gotowania dla niemowlaka.
BLW – czy jest bezpieczne?
Często rodzice niemowląt przygotowujący się do rozszerzania diety, zastanawiają się na tym, czy takie samodzielne jedzenie przez dziecko, w dodatku od razu pokarmów w kawałkach, jest bezpieczne dla malucha. To normalne, że coś dotąd nam nieznanego budzi wątpliwości. Metoda BLW niesie za sobą mnóstwo korzyści, ale też i wiele wyzwań.
Korzyści ze stosowania BLW
Rodzice rozszerzający dietę metodą BLW wymieniają szereg zalet związanych z tym sposobem żywienia maluszków. Między innymi są to korzyści związane z eksplorowaniem jedzenia przez dziecko. Maluch bada każdy posiłek wszystkimi zmysłami. Poznaje jedzenie w jego naturalnej formie (niezmiksowanej na papkę). Od początku rozszerzania diety może poznawać różne konsystencje i faktury pokarmów. Jednak najważniejszą, moim zdaniem, zaletą BLW jest to, że to dziecko decyduje o tym, co zje ze swojego talerza i ile zje. Dzięki temu maluch od początku uczy się rozpoznawać sygnały swojego ciała.
Wyzwania związane z BLW
Największe wątpliwości związane ze stosowaniem metody BLW budzi podawanie dziecku od początku jedzenia w kawałkach i związane z tym ryzyko zadławienia się pokarmem. Dlatego przed rozpoczęciem rozszerzania diety, warto poczytać o tym, jak podawać dziecku jedzenie w kawałkach, aby było bezpieczne. Przede wszystkim posiłki dla niemowlaka muszą mieć odpowiednią formę. Na początku są to zazwyczaj miękkie słupki warzyw. Maluch z łatwością poradzi sobie z takim pokarmem, rozgniatając go dziąsłami. Najważniejsza jednak jest pozycja dziecka podczas jedzenia. Aby stosować metodę BLW, niemowlak musi wykazywać oznaki gotowości do rozszerzania diety, czyli m.in. umieć siedzieć z podparciem w krzesełku lub na kolanach rodzica. Dlaczego? Ponieważ pozycja siedząca jest pozycją bezpieczną podczas spożywania posiłków. Pamiętaj, że nie należy karmić dziecka pokarmami stałymi w pozycji leżącej lub półleżącej. Zwiększają one ryzyko zadławienia pokarmem.
Może Cię zainteresować: BLW a zadławienie i zakrztuszenie
Kolejne wyzwanie związane z BLW to dostosowanie rodzinnych posiłków do potrzeb niemowlaka. Maluch od początku rozszerzania diety może jeść to, co reszta rodziny, ale tylko jeśli potrawy uwzględniają zasady żywienia niemowląt. Posiłki dla maluchów nie powinny zawierać produktów zakazanych dla niemowląt np. dodanej soli i cukru. Unikać też należy długiego smażenia na tłuszczu. Najlepszy wybór to dania gotowane w wodzie lub na parze — to najzdrowszy sposób przygotowywania posiłków — takie dania są łatwiej strawne. Więcej na temat przystosowania rodzinnych posiłków do potrzeb niemowlaka napisałam w moim najnowszych e-booku „Dziecinnie proste BLW„. Znajdziesz w nim mnóstwo przydatnych wskazówek i porad związanych z gotowaniem dla niemowlaka.
BLW – czy jest bezpieczne? Podsumowanie
Rozszerzanie diety metodą BLW jest bezpieczne, o ile jest odpowiednio prowadzone, a opiekunowie mają wiedzę na temat żywienia niemowląt. Rodzice stosujący metodę BLW powinni być świadomi zarówno zalet, jak i wyzwań związanych z tą metodą rozszerzania diety. Kluczowym elementem jest obserwowanie dziecka podczas posiłków i dostosowywanie rodzaju jedzenia do jego umiejętności. BLW może pomóc w rozwoju zdolności motorycznych, kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych i wzmacnianiu więzi między rodzicem a dzieckiem. Jednak ważne jest, aby podejść do tej metody ostrożnie i z pełną świadomością, zwracając uwagę na bezpieczeństwo dziecka.
Może Cię zainteresować: Jak karmić dziecko, które nie siedzi?