Co może jeść 7 miesięczne dziecko

Co może jeść 7-miesięczne dziecko?

Bardzo często dostaję pytania o to, co może jeść 7-miesięczne dziecko. Odpowiedź na to pytanie z jednej strony jest prosta: 7-miesięczniak może jeść wszystko to, co rodzice, tylko z lekkimi modyfikacjami. Z drugiej jednak strony, taka odpowiedź mało kogo satysfakcjonuje 🙂 Dlatego poniżej znajdziesz dokładne informacje o tym, co może, a czego nie powinien jeść niemowlaka podczas rozszerzania diety oraz przykładowy jadłospis 7-miesięcznego dziecka.

Co może jeść 7-miesięczne dziecko? — tabela produktów

Minęły już czasy, gdy rodzice od położnej dostawali gotową tabelę mówiącą np. że marchewkę podajemy po 6 miesiącu, brokuła w 8, a cukinię w 9 🙂 Wszystkie tego typu rozpiski, które nadal krążą w internecie są nieaktualne i niezgodne z najnowszymi zasadami żywienia niemowląt.

Aktualny schemat rozszerzania diety jest znacznie bardziej elastyczny. Nie ma w nim wypisanych konkretnych produktów, a jedynie przykładowe posiłki dla dziecka w danym wieku. Oznacza to, że większość produktów, które sami jemy m.in. warzywa, owoce, produkty zbożowe, mięso, jajko, ryby, nasiona i orzechy, zioła i przyprawy możemy wprowadzić od początku rozszerzania diety niemowlaka.

To rodzic ustala sobie samodzielnie kolejność, w jakiej wprowadzi poszczególne produkty. Jedyną ważną wskazówką jest to, że nie powinno się zwlekać z podawaniem niemowlakowi produktów bogatych w żelazo. Chodzi głównie o mięso, jajko i rybę — warto je wprowadzić na wczesnym etapie rozszerzania diety. Nie warto też zwlekać z wprowadzeniem do diety niemowlaka produktów potencjalnie alergizujących takich jak np. orzechy. Produkty alergizujące proponujemy niemowlakowi tak samo jak inne produkty podczas rozszerzania diety.

 

Co może jeść 7 miesięczne dziecko podczas rozszerzania diety

Co może jeść 7-miesięczne dziecko? — schemat

Aby choć trochę pomóc Ci uporządkować informacje o rozszerzaniu diety, przygotowałam schemat do pobrania i wydruku. Schemat jest w formie pliku PDF, który możesz pobrać klikając poniższy przycisk. Ten schemat rozszerzania diety przyda Ci się, aby świadomie wprowadzać nowości do diety Twojego dziecka.

schemat rozszerzania diety

Czego nie może jeść 7-miesięczne dziecko — lista

Jeśli mówimy o świadomym i bezpiecznym żywieniu najmłodszych, na mojej stronie nie mogło też zabraknąć listy produktów zakazanych dla niemowląt. Na tej liście znajdziesz między innymi: surowe jajko, grzyby leśne, czy miód. Te produkty mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka poniżej 1 roku życia, dlatego warto zapoznać się z listą produktów, których niemowlęta nie powinny spożywać. Dokładną listę produktów nieodpowiednich dla niemowląt, znajdziesz w moim artykule: Czego nie podawać niemowlakowi?

Przepisy dla 7,8,9, … miesięcznego dziecka

Bardzo często dostaję także pytania o konkretne przepisy dla 7, 8, czy 9 miesięcznego dziecka. Tak jak pisałam wyżej, nie ma już tego typu podziału. Warto podążać za dzieckiem i sukcesywnie rozszerzać jego dietę o nowe produkty. Jeśli nie masz pomysłów na posiłki podczas rozszerzania diety, zajrzyj do zakładki PRZEPISY. Znajdziesz tam przepisy zarówno na pierwsze posiłki dla niemowlaka, jak i bardziej zaawansowane dania.

 

A jeśli potrzebujesz, aby ktoś poprowadził Cię krok po kroku, dzień po dniu przez rozszerzanie diety, to przygotowałam Jadłospis na pierwsze 30 dni rozszerzania diety. Dzięki niemu razem przejdziemy przez pierwszy (według rodziców najtrudniejszy) miesiąc rozszerzania diety Twojego maluszka 🙂

jadłospis na pierwsze 30 dni rozszerzania diety

 

Przykładowy jadłospis dziecka w 7 miesiącu

Dziecko w wieku 7 miesięcy zazwyczaj zjada 2 posiłki uzupełniające, a do tego jeszcze spore ilości mleka mamy i/lub modyfikowanego podawane na żądanie. W związku z tym jadłospis 7-miesięcznego dziecka opiera się głównie na mleku. Posiłki stałe, które proponujemy maluszkowi w 7 miesiącu są zazwyczaj zjadane w niewielkich ilościach. Pamiętaj, że na początku rozszerzania diety, kiedy maluch zjada dopiero małe  ilości posiłków, jedzenie proponuj zawsze pomiędzy sesjami karmień mlekiem, a nie zamiast mleka. Posiłek stały podawaj w odstępie ok. 30-60 minut po zakończeniu karmienia mlekiem.

Przykładowy jadłospis niemowlaka w 7 miesiącu:

  • 6.00 mleko mamy i/lub modyfikowane
  • 9.00 mleko mamy i/lub modyfikowane
  • 10.00 owsianka dla niemowlaka z sezonowymi owocami
  • drzemka
  • 12.00  mleko mamy i/lub modyfikowane
  • 13.00 zupa z dyni dla niemowlaka
  • 15.00 mleko mamy i/lub modyfikowane
  • drzemka
  • 18.00 mleko mamy i/lub modyfikowane
  • 21.00 mleko mamy i/lub modyfikowane
  • karmienia nocne

Pamiętaj, że to tylko przykładowy jadłospis. Każde dziecko jest inne i każde wypija inne ilości mleka, domaga się większej bądź mniejszej ilości karmień. Dlatego mówi się o karmieniu na żądanie, czyli proponowaniu dziecku mleka wtedy kiedy chce i ile chce. Jak widzisz, w tym przykładowym jadłospisie w 7 miesiącu jest jeszcze bardzo dużo mleka. Z czasem, gdy maluch zacznie najadać się posiłkami stałymi, będzie można zmienić kolejność podawania posiłków tzn. najpierw podawać posiłek, a potem mleko do popicia.

 

Może Cię zainteresować: Czy niemowlę może jeść jogurt naturalny, kiwi, ser żółty, chleb, ogórki kiszone itd.?

 

Co może jeść 7-miesięczne dziecko — przepisy

Poza przepisami dostępnymi na mojej stronie często publikuję też zdrowe przepisy dla całej rodziny na moich social mediach — zajrzyj na mój profil na Instagramie! Gotowe, dobrze zbilansowane i dostosowane do potrzeb posiłki dla niemowląt znajdziesz też w moich e-bookach. Moje bestsellerowe 150 przepisów na dania dla niemowlaka na pewno pomoże Ci gotować zdrowo i różnorodnie. A e-book Żelazo Naturalnie pozwoli ze spokojem zadbać o odpowiednią ilość żelaza w diecie niemowlaka.

Co dla starszego dziecka?

Dla dzieci, które pierwsze smaki mają już za sobą przygotowałam specjalne tygodniowe jadłospisy: Tygodniowy jadłospis dla dziecka 7-12 miesięcy . Jadłospisy dostępne są w trzech wersjach. Wersja podstawowa dla wszystkich, wersja bez białek mleka krowiego i wersja dla dzieci uczulonych na białko jaja kurzego.

JADŁOSPIS TYGODNIOWY DLA DZIECKA