szpinak dla niemowlaka

Szpinak dla niemowlaka

Rozpoczynając rozszerzanie diety naturalnie nasuwa nam się wiele pytań o konkretne produkty spożywcze. Rodzice maluszków często zastanawiają się, czy niemowlę może jeść szpinak i inne zielone liście. Jeśli tak, to od kiedy i jak je podać maluchowi, aby było bezpiecznie. Z poniższego artykułu dowiesz się, czy szpinak dla niemowlaka to dobry wybór na początek rozszerzania diety, jak go podać i na co zwrócić uwagę.

Szpinak dla niemowlaka — od kiedy?

Szpinak tak jak inne warzywa można wprowadzić do diety niemowlaka, gdy tylko dziecko będzie gotowe na rozszerzanie diety, czyli zwykle w wieku około 6 miesięcy.

Czy szpinak dla niemowlaka to dobry wybór?

Szpinak może pojawiać się na talerzu Twojego dziecka od początku rozszerzania diety. Jest dobrym źródłem składników odżywczych np. potasu, selenu, folianów, witaminy K, magnezu oraz wapnia. Szpinak zawiera także żelazo, jednak jego zawartość nie jest tak bardzo wysoka, jak kiedyś sądzono. Mimo że szpinak może nie jest najlepszym źródłem żelaza, to warto go podawać maluchom. Jeśli chcesz, żeby żelazo lepiej się przyswoiło, pamiętaj o tym, aby szpinak podawać w towarzystwie produktów zawierających witaminę C. Jej obecność pomaga organizmowi przyswoić więcej żelaza.

Szpinak dla niemowlaka a azotany

Azotany to związki azotu w glebie, których rośliny potrzebują do wzrostu. Kwestia azotanów i azotynów jest bardzo ważna, jeśli chodzi o żywienie dzieci. Podstępną cechą azotanów jest to, że przekształcają się w azotyny i mogą negatywnie wpływać na poziom tlenu we krwi, szczególnie u najmłodszych. Jednak aby doszło do takiego zatrucia, trzeba by zjeść naprawdę ogromną ilość liści szpinaku.

Organizacje zajmujące się zdrowiem maluszków nie zalecają podawania produktów mogących zawierać azotany niemowlętom w pierwszych miesiącach życia. To wtedy dzieci są najbardziej narażone na działanie azotynów. Biorąc pod uwagę to, że rozszerzania diety rozpoczynamy w drugim półroczu życia dziecka, a zjadane wtedy ilości jedzenia są niewielkie, szpinak może pojawiać się na talerzu dziecka od początku przygody z posiłkami stałymi.

Najważniejszą kwesią jeśli chodzi o azotany, jest unikanie wody studziennej, która może być nimi zanieczyszczona. Polskie zalecania jasno mówią o tym, że podawanie wody studziennej niemowlętom może być dla nich niebezpieczne.

Nie tylko szpinak może być źródłem azotanów. Warzywa gromadzące znaczne ilości azotanów to przede wszystkim warzywa liściaste, korzeniowe i bulwy np. sałata, młoda kapusta, rzodkiewka, burak, ziemniak. Pamiętaj jednak, że korzyści z jedzenia tych warzyw przewyższają ryzyko związane z narażeniem na azotany. Jeśli obawiasz się zbyt dużego spożycia tych związków przez Twoje dziecko, zadbaj o różnorodną dietę zawierającą wszystkie grupy produktów. Różnorodność jest kluczem do zdrowego żywienia 🙂

 

szpinak dla niemowlaka od kiedy

Szpinak dla niemowlaka a zadławienia

Warzywa liściaste takie jak szpinak mogą być przyczyną zadławienia u niemowląt. Surowe lub gotowane liście w całości mogą być trudne dla dziecka do rozdrobnienia i przełknięcia. Mogą przyklejać się do języka i podniebienia powodując odruch wymiotny, krztuszenie, a w skrajnych przypadkach zadławienie. Dlatego na początku rozszerzania diety liście zarówno surowe jak i gotowane siekaj drobno lub blenduj.

Czy szpinak często uczula dzieci?

Alergia pokarmowa u niemowląt to coś, czego rodzice się często się obawiają przed podaniem nowych produktów. Szpinaku nie znajdziemy na liście produktów alergizujących. Oznacza to, że nie jest on bardzo częstym alergenem. Jednak są przypadki, że szpinak uczula. Dlatego przy pierwszych podaniach szpinaku maluchowi obserwuj jego reakcje.

Pamiętaj o umyciu szpinaku

Po zakupie szpinaku pamiętaj, aby go umyć w domu, nawet jeśli na opakowaniu jest napisane, że szpinak był myty. Szpinak (i inne liście) przechowywane w foliowych opakowaniach mogą być źródłem zakażeń bakteryjnych m.in. E. Coli. Wilgotne zamknięte opakowanie to świetne środowisko do namnażania bakterii. Dlatego każde paczkowane liście umyj przed spożyciem pod bieżącą wodą.

 

Może Cię zainteresować: Jak myć owoce i warzywa?

Szpinak dla niemowlaka — jak podać?

Przepisy na dobrze zbilansowane posiłki dla niemowląt znajdziesz w moim e-booku 150 przepisów na dania dla niemowlaka.

 

150 przepisów dla niemowlaka

 

Dania ze szpinakiem, które znajdziesz w e-booku to:

  • Zupa szpinakowa z jajkiem
  • Makaron z sosem szpinakowym
  • Wołowina ze szpinakiem i ziemniakami
  • Kotleciki rybne ze szpinakiem
  • Kolorowe placki z burakiem i szpinakiem
  • Gofry szpinakowe
  • Omlet ze szpinakiem i pomidorem
  • Babeczki szpinakowe

 

 

 Pierwsze smaki

Autor: Natalia

Cześć, mam na imię Natalia, jestem dietetykiem i pomagam rodzicom podejmować świadome decyzje związane z żywieniem niemowląt. Jestem autorką tego artykułu.