grzyby dla dzieci

Grzyby dla dzieci? Czyli od kiedy dzieci mogą jeść grzyby?

Grzyby dla dzieci? Czy niemowlak może zjeść pieczarki? Czy grzyby są ciężkostrawne? Co z suszonymi grzybami w zupie? Czy grzyby mają jakieś wartości odżywcze? To najczęściej padające pytania w kontekście spożywania grzybów przez dzieci.

Powszechnie mówi się, że maluchom nie podaje się żadnych grzybów, ponieważ mogą się nimi zatruć. Często też można usłyszeć opinie, że  grzyby są ciężkostrawne i nie mają żadnych wartości odżywczych. Czy to faktycznie prawda? Postaram się odpowiedzieć poniżej.

Najważniejsza zasada

GRZYBÓW LEŚNYCH nie podajemy dzieciom do 12 roku życia, ze względu na możliwość zatrucia (każdy zbieracz grzybów może się pomylić!).

 

GRZYBY HODOWLANE (np. pieczarki, shiitake, boczniaki) można śmiało podawać dziecku, które je już posiłki stałe (WHO zaleca rozszerzanie diety po 6 miesiącu życia).

 

Dzieciom do 12 roku życia nie podajemy żadnych potraw zawierających grzyby leśne, ani posiłków, z których grzyby leśne zostały wyjęte. Na przykład, nie ważne, że z barszczu po ugotowaniu wyciągniemy grzyby — ewentualna trucizna znajdująca się w nich, przeszłaby do wywaru. Wobec tego samo wyjęcie grzybów leśnych z zupy, czy dania, nie sprawi, że możemy je podać dzieciom poniżej 12. roku życia.

Wartości odżywcze grzybów

Utarło się przekonanie, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych i jemy je tylko ze względu na walory smakowe. Jednak to nie do końca prawda. Grzyby mogą być jednym ze źródeł białka, błonnika, minerałów i witamin w zróżnicowanej diecie.

Grzyby składają się w większości z wody (ok. 70-90%), co sprawia, że są niskokaloryczne. Są bogate w błonnik, który odgrywa ogromną rolę w regulacji procesu trawienia. Grzyby to także dobre źródło składników mineralnych: potasu, fosforu i magnezu oraz pierwiastków śladowych takie jak: miedź, cynk, żelazo, mangan, molibden i selen. W grzybach znajdziemy też witaminy z grupy B, witaminę D  oraz niewielką ilość tłuszczy (około 75% to niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe).

 

od kiedy grzyby dla dzieci

Czy grzyby są ciężkostrawne?

Ciężkostrawność grzybów to najczęstszy argument za tym, aby nie podawać ich dzieciom. Czy grzyby faktycznie są ciężkostrawne?

Grzyby zjadane w niewielkiej ilości powinny działać korzystnie na przewód pokarmowy, dlatego że zawierają sporą ilość błonnika pokarmowego, regulującego perystaltykę jelit i zapobiegającego zaparciom.

Dlaczego mówi się o ciężkostrawności w przypadku grzybów?

Ze względu właśnie na błonnik, który nie jest trawiony. Ale też dlatego, że najczęściej jemy grzyby duszone, czy smażone z masłem, cebulką, śmietaną, grzyby marynowane w occie, z kapustą itd. – taka forma podania sprawia, że faktycznie całe danie jest ciężkostrawne.

Maluchowi możemy zaproponować np. grzyby hodowlane gotowane na parze lub w wodzie, pieczone lub po prostu dodać niewielką ilość gotowanych grzybów do przecieru warzywnego, czy sosu.

Od kiedy dzieci mogą jeść grzyby?

Nie ma konkretnych zaleceń odnośnie wprowadzania grzybów do diety dziecka. Obecne mówią, że większość produktów (poza zakazanymi, które możesz znaleźć w artykule: Czego nie podawać niemowlakowi?) można wprowadzać po 6 miesiącu życia dziecka. Jednak ja skłaniałabym się ku temu, by grzyby nie były jednym z pierwszych stałych posiłków niemowlaka 🙂 Myślę, że warto poczekać aż układ pokarmowy dziecka nauczy się trawić różnego rodzaju pokarmy i wtedy dopiero zaproponować niewielką ilość grzybów hodowlanych. Także organizacja First Step Nutrition Trust sugeruje w swoich publikacjach wprowadzanie grzybów hodowlanych do diety dziecka w 10-12 miesiącu życia.

Grzyby dla dzieci? Podsumowanie

  • Grzyby hodowlane można wprowadzić do diety dziecka tak jak inne produkty po 6 miesiącu życia, ale według mnie, lepiej zrobić to na późniejszym etapie (około roku).
  • Grzybów leśnych nie podajemy dzieciom przed 12 rokiem życia.
  • Grzyby hodowlane należy podawać w odpowiedniej formie dostosowanej do wieku dziecka (np. jako przecier lub bezpieczne miękkie kawałki).
  • Dzieciom nie podajemy grzybów surowych.

 

 

Źródła:

  • A. Redzynia, Grzyby, https://dietetycy.org.pl/grzyby
  • A. Wojtasik, Grzyby – tylko smak czy źródło witamin? https://ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/grzyby—tylko-smak-czy-zrodlo-witamin–
  • K. Richardson, Can Babies Eat Mushrooms? https://www.healthline.com/health/parenting/can-babies-eat-mushrooms
  • First Step Nutrition Trust, Eating well: the first year https://www.firststepsnutrition.org/eating-well-resources

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.