grzyby dla dzieci

Grzyby dla dzieci? Czyli czy dzieci mogą jeść grzyby.

Grzyby to chyba ostatni produkt, o jakim myślimy w kontekście rozszerzania diety. Czy słusznie? W dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedź na pytania: czy grzyby dla dzieci to produkt zakazany? Czy dzieci mogą jeść grzyby? Od kiedy pieczarki dla niemowlaka? Oraz czy grzyby są ciężkostrawne i czy mają jakieś wartości odżywcze.

Grzyby dla dzieci, czy jednak nie?

Powszechnie uważa się, że maluchom nie podaje się żadnych grzybów, ponieważ mogą się nimi zatruć. Często też można usłyszeć opinie, że  grzyby są bardzo ciężkostrawne i nie mają żadnych wartości odżywczych, więc nie ma sensu podawać ich dzieciom. Czy to faktycznie prawda? Postaram się odpowiedzieć poniżej. Najpierw jednak zapamiętaj najważniejszą zasadę jeśli chodzi o grzyby w diecie dzieci.

 

Najważniejsza zasada:

GRZYBÓW LEŚNYCH nie podajemy dzieciom do 12 roku życia, ze względu na możliwość zatrucia (każdy zbieracz grzybów może się pomylić!).

 

GRZYBY HODOWLANE (np. pieczarki, shiitake, boczniaki) można podawać dziecku, które je już posiłki stałe (WHO zaleca rozszerzanie diety po 6 miesiącu życia).

Dlaczego dzieci nie mogą jeść grzybów leśnych?

Dzieciom do 12 roku życia nie podajemy żadnych potraw zawierających grzyby leśne, ani posiłków, z których grzyby leśne zostały wyjęte. Grzyby leśne mogą wywołać zatrucie. Nie ważne, że z barszczu po ugotowaniu wyciągniemy grzyby — ewentualna trucizna znajdująca się w nich, przeszłaby do wywaru. Wobec tego samo wyjęcie grzybów leśnych z zupy, czy dania, nie sprawi, że możemy je podać dzieciom poniżej 12. roku życia. Jeśli chcesz podać dziecku grzyby, musisz mieć pewność, że maluch się nimi nie zatruje — wybieraj grzyby hodowlane np. pieczarki, czy boczniaki.  

Wartości odżywcze grzybów

Utarło się przekonanie, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych i jemy je tylko ze względu na walory smakowe. Jednak to nie do końca prawda. Grzyby mogą być jednym ze źródeł białka, błonnika, minerałów i witamin w zróżnicowanej diecie.

Grzyby składają się w większości z wody (ok. 70-90%), co sprawia, że są niskokaloryczne. Są również bogate w błonnik. Grzyby to także źródło składników mineralnych: potasu, fosforu i magnezu oraz pierwiastków śladowych takie jak: miedź, cynk, żelazo, mangan i selen. W grzybach znajdziemy też witaminy z grupy B, witaminę D  oraz niewielką ilość tłuszczy.

 

grzyby dla dzieci od kiedy

Czy grzyby są ciężkostrawne?

Ciężkostrawność grzybów to najczęstszy argument za tym, aby nie podawać ich dzieciom. Czy grzyby faktycznie są ciężkostrawne? Grzyby zjadane w niewielkiej ilości powinny działać korzystnie na przewód pokarmowy, dlatego że zawierają sporą ilość błonnika pokarmowego, regulującego perystaltykę jelit i zapobiegającego zaparciom. Dlaczego mówi się o ciężkostrawności w przypadku grzybów? Ze względu właśnie na błonnik, który nie jest trawiony. Ale też dlatego, że najczęściej jemy grzyby duszone, czy smażone z masłem, cebulką, śmietaną, grzyby marynowane w occie, z kapustą itd. – taka forma podania sprawia, że faktycznie całe danie jest ciężkostrawne. Maluchowi możemy zaproponować np. grzyby hodowlane gotowane na parze lub w wodzie, pieczone lub po prostu dodać niewielką ilość gotowanych grzybów do przecieru warzywnego, czy sosu. Grzyby hodowlane podane dziecku w niewielkiej ilości nie powinny zaszkodzić.

Od kiedy dzieci mogą jeść grzyby?

Nie ma konkretnych zaleceń odnośnie wprowadzania grzybów do diety dziecka. Obecne mówią, że większość produktów (poza zakazanymi, które możesz znaleźć w artykule: Czego nie podawać niemowlakowi?) można wprowadzać po 6 miesiącu życia dziecka. Jednak ja skłaniałabym się ku temu, by grzyby nie były jednym z pierwszych stałych posiłków niemowlaka. Myślę, że warto poczekać aż układ pokarmowy dziecka nauczy się trawić różnego rodzaju pokarmy i wtedy dopiero zaproponować niewielką ilość grzybów hodowlanych. Także organizacja First Step Nutrition Trust sugeruje w swoich publikacjach wprowadzanie grzybów hodowlanych do diety dziecka w 10-12 miesiącu życia. Natomiast brytyjski NHS zaleca wprowadzenie grzybów hodowlanych (pieczarek), tak jak innych produktów po 6 miesiącu.

Pieczarki dla niemowlaka — jak przygotować?

Często dostaję pytania o to, jak przygotować pieczarki dla niemowlaka. Pieczarki to najbardziej dostępne z grzybów hodowlanych, więc po nie sięgamy najczęściej. Przygotowując pieczarki dla siebie, często je podsmażamy np. z cebulką. Dla niemowlaka na początku rozszerzania diety takie danie może być zbyt ciężkie. W zależności od tego, czy maluch jest karmiony przecierami, czy od początku je samodzielnie, można zaproponować mu różne dania zawierające grzyby hodowlane. Pieczarki dla niemowlaka najlepiej ugotować lub upiec. Możesz przygotować zupę krem z dodatkiem pieczarek i podać ją maluchowi łyżeczką. Dziecku jedzącemu zgodnie z metodą BLW, możesz zaproponować pieczone pieczarki pokrojone w ćwiartki lub omlet dla niemowlaka z dodatkiem pieczarek. Jako tak zwane finger food świetnie sprawdzą się też moje muffinki jajeczne BLW lub muffinki warzywne, możesz do nich dodać także pieczarki.

Grzyby dla dzieci? Podsumowanie

  • Grzyby hodowlane można wprowadzić do diety dziecka tak jak inne produkty po 6 miesiącu życia, ale według mnie, lepiej zrobić to na późniejszym etapie.
  • Grzybów leśnych nie podajemy dzieciom przed 12 rokiem życia.
  • Grzyby hodowlane należy podawać w odpowiedniej formie dostosowanej do wieku dziecka (np. jako przecier lub bezpieczne miękkie kawałki).
  • Dzieciom nie podajemy grzybów surowych.

 

Może Cię zainteresować: Czy niemowlę może jeść miód?

 

 

Źródła:

  • A. Redzynia, Grzyby, https://dietetycy.org.pl/grzyby
  • A. Wojtasik, Grzyby – tylko smak czy źródło witamin? https://ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/grzyby—tylko-smak-czy-zrodlo-witamin–
  • K. Richardson, Can Babies Eat Mushrooms? https://www.healthline.com/health/parenting/can-babies-eat-mushrooms
  • First Step Nutrition Trust, Eating well: the first year https://www.firststepsnutrition.org/eating-well-resources