Jabłko to jeden z pierwszych owoców, który wielu rodziców wybiera ze względu na jego łagodny smak, a także na dostępność. Jabłka w naszym kraju dostępne są praktycznie przez cały rok. Dlatego jabłko to świetny wybór na jeden z pierwszych smaków dla niemowlaka. Od kiedy jabłko dla niemowlaka? Jak wybierać jabłka i jak je przygotowywać dla maluszka? Odpowiedź znajdziesz w artykule poniżej. Na końcu artykułu dodałam również proste przepisy dla niemowlaka z jabłkiem w roli głównej.
Od kiedy jabłko dla niemowlaka?
Zazwyczaj wprowadzanie stałych pokarmów zaczynamy w okolicach 6. miesiąca życia niemowlaka. W tym momencie układ trawienny dziecka jest już wystarczająco rozwinięty, aby móc przyjmować inne niż mleko pokarmy. Jednak każde dziecko jest inne, dlatego warto obserwować malucha, czy pojawiły się oznaki gotowości do rozszerzania diety. Kiedy dziecko jest już gotowe na spożywanie posiłków stałych (potrafi stabilnie siedzieć w krzesełku lub na kolanach rodzica, wkłada samodzielnie jedzenie do buzi) może zacząć rozszerzanie diety.
Jabłko, tak jak inne owoce można zaproponować niemowlakowi od początku rozszerzania diety.
Jabłko dla niemowlaka a ryzyko zadławienia
Jabłko to produkt najczęściej powodujący zadławienia u dzieci. To właśnie małe kawałki jabłka potrafią z łatwością dostać się do dróg oddechowych. Jabłko jest dość twarde i kruszy się w ustach po ugryzieniu, dlatego dzieciom ciężko jest sobie z nim poradzić. Jabłko można podać dziecku w bezpieczniejszej formie, na przykład starte na tarce, czy podgotowane do miękkości. Niektórzy proponują niemowlętom też jabłko w całości — w tej sytuacji też trzeba uważać, bo niektóre maluchy z łatwością odgryzają duże kawałki.
Może Cię zainteresować: Winogrona dla niemowlaka
Jabłko dla niemowlaka — jak przygotować?
Kupując jabłka dla malucha, zwróć uwagę na kraj pochodzenia, wybieraj produkty lokalne. Jabłko dla niemowlaka dokładnie wyszoruj pod bieżącą wodą, następnie obierz ze skórki, przekrój na pół i pozbądź się gniazda nasiennego. Jeśli karmisz dziecko łyżeczką, możesz jabłko zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Możesz też ugotować jabłko na parze i zblendować na mus. Jeśli korzystasz z metody BLW, jabłko pokrój na ćwiartki i podgotuj kilka minut na parze. Jabłko powinno nieco zmięknąć, ale być na tyle stabilne, aby maluch utrzymał je w rączce.
Sok jabłkowy dla niemowlaka?
Jeśli chodzi o sok jabłkowy, to zalecenia ekspertów zajmujących się żywieniem dzieci wskazują, że nie jest to zalecany napój dla dzieci poniżej roku życia. Soki dla niemowląt nie są zalecane z kilku powodów. Sok jabłkowy (inne soki owocowe również) zawiera sporą ilości cukru w małej porcji. Jego nadmiar może powodować próchnicę zębów oraz prowadzić do wykształcenia złych nawyków żywieniowych w przyszłości. Powinniśmy od początku uczyć dzieci, że do zaspokajania pragnienia służy woda, a nie soki, czy inne słodkie napoje.
Ponadto, picie soku jabłkowego może zaspokajać głód niemowlaka w sposób, który nie dostarcza wszystkich składników odżywczych, jakie są niezbędne w pierwszym roku życia. Właściwszym i bardziej zalecanym źródłem nawodnienia dla niemowlaka jest mleko matki lub mleko modyfikowane, a do tego dodatkowo woda do picia, którą wprowadzamy wraz z rozszerzaniem diety. Wprowadzenie soku jabłkowego warto rozważyć dopiero po pierwszym roku życia. Zgodnie z zaleceniami pediatrycznymi powinny być to niewielkie ilości ok. 120 ml na dzień.
Jabłko dla niemowlaka — przepisy
Jabłko to tak wdzięczny owoc, że idealnie nadaje się do różnego rodzaju kaszek, placków, czy wypieków. Na mojej stronie znajdziesz wiele przepisów z jabłkami. Polecam Ci także mój e-book 150 przepisów na dania dla niemowlaka. Znajdziesz w nim mnóstwo pomysłów na codzienne posiłki dla Twojego dziecka.
Przepisy z jabłkami:
- pieczone jabłko dla niemowlaka
- kasza manna dla niemowlaka
- biszkopty bez cukru
- placki z jabłkami
- placki z buraka dla niemowlaka