Rodzice często zastanawiają się, czy wszystkie owoce mogą bezpiecznie podać maluchowi podczas rozszerzania diety. Jak jest z winogronami? Winogrona, choć nie są produktem zakazanym dla niemowląt, mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla malucha, jeśli nie zostaną odpowiednio podane. W jakiej formie powinny być winogrona dla niemowlaka, by zminimalizować ryzyko zadławienia? Na te oraz inne pytania odpowiadam w poniższym artykule.
Winogrona dla niemowlaka — od kiedy można podawać?
Winogrona, tak jak inne owoce, możesz wprowadzić do diety niemowlaka od początku rozszerzania diety. Pamiętaj jednak, że okrągły kształt winogrona może zwiększać ryzyko zadławienia. Winogrono może wyślizgnąć się spomiędzy dziąseł maluszka i utkwić w drogach oddechowych. Dlatego podając maluchowi winogrona, pamiętaj o ich pokrojeniu.
Zawsze też zaczynaj wprowadzanie nowych smaków od małych ilości i obserwuj reakcję dziecka. Choć winogrona nie należą do produktów alergizujących, to zawsze warto zachować ostrożność.
Winogrona są źródłem antyoksydantów, czyli substancji, które chronią komórki w organizmie przed wolnymi rodnikami. Zawierają także witaminy oraz minerały np. witaminę C, E, K. Winogrona są także źródłem cukrów prostych. Podając maluchowi kilka posiłków dziennie, postaraj się by dania zawierające owoce, nie pojawiały się częściej niż posiłki wytrawne, aby słodki smak nie dominował w menu malucha.
Winogrona a zadławienie
Podstawową obawą rodziców związaną z samodzielnym jedzeniem ich dziecka jest lęk, że może dojść do zadławienia się pokarmem. Winogrona ze względu na swój rozmiar oraz kształt mogą zagrażać dziecku, jeśli nie zostaną pokrojone. Ale nie tylko forma podania jedzenia jest istotna, ważne jest też, by spożywać posiłki w spokojnej atmosferze, ponieważ gwałtowne ruchy, jedzenie w biegu, podskoki z kęsem jedzenia w buzi, sprzyjają zadławieniom. Pamiętaj, by podawać swojemu dziecku posiłki, gdy siedzi np. w krzesełku do karmienia lub na Twoich kolanach. Unikaj podawania jedzenia w trakcie zabawy.
Może Cię zainteresować: BLW a zadławienie
Winogrona dla niemowlaka — jak kroić?
Jeśli korzystasz z metody BLW, aby zminimalizować ryzyko zadławienia, podczas podawania winogron, należy je odpowiednio pokroić. Winogrona pokrój na małe kawałki. Najlepszym sposobem będzie pokrojenie owocu na połówki, a następnie każdą połówkę na kolejne połówki, dzięki czemu z jednego winogrona, uzyskasz aż 4 jego kawałeczki. Dzięki takiemu przygotowaniu możesz być pewna, że jest on bezpieczny dla niemowlaka.
Jeśli stawiasz na tradycyjne rozszerzanie diety, winogrona przekrój na pół, wyjmij pestki, a następnie owoce rozdrobnij. Możesz posiekać jej drobno nożem i dodać np. do kaszki lub zblendować z innymi owocami lub jogurtem naturalnym, czy twarożkiem i przygotować deser dla malucha.
Do kiedy trzeba dziecku kroić winogrona?
Winogrona pokrojone na ćwiartki najlepiej podawać dziecku aż do 4 roku życia. Niektóre dzieci są w stanie gryźć oraz przełykać całe owoce już o wiele wcześniej, jednak warto zachować ostrożność i przedłużyć krojenie winogron, by zmniejszyć ryzyko zadławienia się pokarmem.
Czy trzeba obierać winogrona dla niemowlaka?
Nie ma konieczności obierania ze skórki winogron. Pamiętaj jednak, że owoce powinny być dobrze umyte, by zapobiec ewentualnym zakażeniom bakteryjnym czy pasożytniczym. Wybieraj także początkowo winogrona bez pestek lub wyjmuj je przed podaniem. Skórka winogron może być ciężkostrawna dla niemowlaka, dlatego nie zdziw się jeśli znajdziesz ją w pieluszce w takiej samej formie. Kawałki jedzenia w kupie niemowlaka to normalna rzecz, ale na początku może zaskoczyć rodziców. Z czasem fragmentów jedzenia w kupkach będzie znacznie mniej.
Podsumowanie
Rozszerzanie diety niemowlaka to piękny czas w rozwoju Twojego malucha, który przynosi wiele radości. Buduje silniejszą więź między rodzicami a niemowlakiem, a także przyczynia się do zachowania zdrowia dziecka w przyszłości. Winogrona mogą być zdrową i smaczną przekąską dla dzieci, jednak wymagają ostrożności podczas ich podawania. Możesz podawać je maluchowi, pamiętając jednak o powyższych wskazówkach.
Może Cię zainteresować: Masło orzechowe dla niemowlaka