jajko dla niemowlaka

Jajko w diecie niemowlaka. Kiedy i jak wprowadzić?

Jajko jest produktem bardzo bogatym odżywczo, dlatego powinno znajdować szczególne miejsce w diecie dziecka. Zastanawiasz się kiedy jest najlepszy czas na wprowadzenia jajka do diety niemowlaka? Czy należy podać najpierw samo żółtko? I co z alergią na białko? Jak przygotować jajko dla niemowlaka? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.


Jajko – wartości odżywcze

Jajka kurze są wartościowym składnikiem diety. USDA National Nutrient Database (baza danych o składzie żywności) podaje, że średnie jajko (ok. 50g) zawiera: 76% wody, 12,6% białka, 9,5% tłuszczu (w tym: tłuszcze jednonienasycone, nasycone, wielonienasycone i cholesterol) oraz znikome ilości węglowodanów (0,7%). Jajko jest też źródłem cennych minerałów (wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk) oraz witamin (m.in.: witamin z grupy B, kwasu foliowego, witaminy A, D, E, K) a także lecytyny. Jedno średniej wielkości jajko to ok. 72 kcal.


jajko dla niemowlaka

Kiedy wprowadzić jajko do diety niemowlaka?

Jajko, tak jak inne składniki diety, według najnowszego schematu rozszerzania diety, możesz wprowadzić do diety niemowlaka już po 6 miesiącu życia.

Nie ma potrzeby dzielenia jajka na białko i żółtko oraz dodawania połowy żółtka co drugi dzień do zupy (takie były stare zalecenia odnośnie wprowadzania jajka do diety niemowlaka).

Jednak jeśli Twoje dziecko jest alergikiem i obawiasz się jego reakcji na jajko, możesz wprowadzić najpierw żółtko, a dopiero później białko (na początek w niewielkiej ilości), aby sprawdzić, czy pojawi się reakcja alergiczna.


Ile jajek może zjeść niemowlak?

Nie ma jednoznacznych zaleceń określających bezpieczną ilość spożywanych jajek. Aktualnie najważniejszą zasadą rozszerzania diety jest to, że dziecko decyduje o tym ile zje, a rodzic decyduje o tym, co i kiedy maluch będzie jadł. Jednak nie należy przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. Jeśli maluch ma apetyt, to nic złego się nie stanie, kiedy jednego dnia zje trochę więcej. Wiadomo, tak jak ze wszystkim, należy zachować umiar.


jajko dla niemowlaka

Alergia na jajko

Niestety jajka, a raczej białka jaja kurzego, są jednym z najczęściej uczulającym produktów. Alergia na białka jaja jest drugą pod względem częstości występowania alergią pokarmową. Najpowszechniej występujące objawy uczulenia na jajko to: trudności w oddychaniu, nudności, biegunka, ból brzucha oraz swędząca wysypka. Leczenie takiej alergii polega na wykluczeniu jaj i produktów je zawierających z diety dziecka. Maluchom ze skłonnością do alergii zaleca się wprowadzanie jaja do diety po konsultacji z pediatrą. Pamiętaj jednak o tym, że nie ma badań potwierdzających informacje, iż opóźnienie wprowadzania produktów potencjalnie alergizujących rzeczywiście zapobiega występowaniu reakcji uczuleniowych.

„Według aktualnego stanowiska Komitetu Żywienia ESPGHAN, jak również AAP, w chwili obecnej nie ma dowodów naukowych uzasadniających eliminację lub opóźnione wprowadzenie pokarmów potencjalnie alergizujących (w krajach rozwiniętych należą do nich: mleko krowie, jaja, orzeszki ziemne, inne orzechy,ryby i owoce morza) zarówno u dzieci zdrowych, jak i z rodzin obciążonych ryzykiem wystąpienia choroby alergicznej”

(Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2014)


jajecznica na parze przepis

Jajko dla niemowlaka – jak podawać?

Najważniejszą zasadą jest, aby nie podawać surowego jajka, ze względu na możliwość zatrucia salmonellą.

Niemowlakowi nie podajemy też jajka na miękko, czy ledwo ściętej jajecznicy. Jeśli karmisz dziecko przecierami, najłatwiej będzie dodać roztarte jajko do zupki. Natomiast przy BLW najprościej zacząć od jajka na twardo pokrojonego w ćwiartki.

Więcej pomysłów na dania z jajek dla niemowlaka znajdziesz w moim e-booku 150 przepisów na dania dla niemowlaka. Dzięki niemu bezpiecznie, bez stresu i z przyjemnością przejdziecie przez etap rozszerzania diety Twojego maluszka 🙂

Co znajdziesz w środku:

 • informacje jak bezpiecznie zacząć rozszerzanie diety zgodnie z aktualnymi zaleceniami (2021 r.)
 • porady jakie produkty warto wprowadzić do jadłospisu 6 miesięcznego dziecka
 • 150 przepisów na super proste, pyszne i zdrowe posiłki (zupy, dania obiadowe, kaszki, placuszki, gofry, ciasteczka, dania z jajek, domowe pasty i wędliny na kanapki) – wszystko dostosowane do potrzeb niemowlaka.

 

150 przepisow na dania dla niemowlaka


Jakie jajka wybierać?

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów jajek, różnią się one nie tylko pod względem wielkości, ale też metodą produkcji. Cyfry na jajkach oznaczają:

 • 0 – jaja z produkcji ekologicznej – od kur z wolnego wybiegu, karmionych ekologiczną paszą, powinny być oznaczone zielonym logo z listkiem;
 • 1 – jaja z chowu na wolnym wybiegu – tak jak w produkcji ekologicznej, kury mogą wychodzić na świeże powietrze, ale karmione są zwykłą paszą;
 • 2 – jaja z chowu ściółkowego – takie kury niestety nie mają możliwości wyjścia na świeże powietrze, ale mieszkają w dużym pomieszczeniu z dostępem do wody i paszy;
 • 3 – jaja z chowu klatkowego – kury nie mają dostępu do światła słonecznego, mieszkają w małych ciasnych klatkach.

Jajko na miękko – od kiedy można podawać dziecku?

Według amerykańskiego CDC (Centers for Disease Control and Prevention), niemowlętom i dzieciom do 5 roku życia nie powinno się podawać surowych i niedogotowanych jajek ze względu na ryzyko zatrucia salmonellą. Choroba wywołana przez te bakterie może być poważna i niebezpieczna dla niemowląt i małych dzieci. Objawy zatrucia salmonellą to: biegunka, wymioty, gorączka, skurcze brzucha.


Źródło:

 • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2014
 • NHS, Foods to avoid giving babies and young children, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/foods-to-avoid-giving-babies-and-young-children/
 • NHS, Your baby’s first solid foods, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/solid-foods-weaning/
 • Salmonella and Eggs, CDC, https://www.cdc.gov/foodsafety/communication/salmonella-and-eggs.html
 • Żywienie niemowląt i małych dzieci, Instytut Matki i Dziecka, 2014
 • Dieta z wykluczeniem jaj, M. Strucińska, G. Rowicka, Zakład Żywienia Instytut Matki i Dziecka, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/84200,dieta-z-wykluczeniem-jaj
 • https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/
 • https://pl.wikipedia.org/wiki/Jajko_(kulinaria)

 

4 komentarzy dla “Jajko w diecie niemowlaka. Kiedy i jak wprowadzić?”

 1. Ile jajek tygodniowo można podać niemowlaków? Syn ma 6 mcy. Osobiście uwielbiam jajka i najchętniej jadlabym je codziennie. Czy zaszkodzę dziecku dając mu codziennie np. połowę jajka.

  1. Cześć, tak jak pisałam w artykule, nie ma jakiś konkretnych zaleceń ile jajek może zjeść dziecko, ale należy pamiętać, że dieta powinna być urozmaicona. 6 miesięczny maluszek powinien poznawać nowe smaki, a podając mu codziennie jajko, trochę ograniczasz mu możliwość posmakowania czegoś nowego 😉

 2. Witam
  W jakiej ilości można podać jajko gotowane do zupki zastępując mięso, dla 7 miesięcznego niemowlaka?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *