Rozszerzanie diety ile posiłków

Rozszerzanie diety – ile posiłków dziennie?

Etap rozszerzania diety niemowlaka to czas, w którym pojawia się wiele wątpliwości. Jednym z częstszych pytań, z którym przychodzą do mnie rodzice, jest to ile posiłków dziennie podawać niemowlakowi podczas rozszerzania diety?

Rozszerzanie diety – ile posiłków dziennie?

Niemowlak podczas rozszerzania diety powinien otrzymywać codziennie poza karmieniem piersią i/lub mlekiem modyfikowanym:

  • 2-3 posiłki uzupełniające w wieku 6-8 miesięcy oraz
  • 3-4 posiłki uzupełniające w wieku 9-12 miesięcy.
  • Starszym niemowlętom (9-12 miesięcy) można proponować też przekąski między posiłkami, jeśli dziecko tego potrzebują. 

 

Rozszerzanie diety ile posiłków dziennie

 

Rozszerzanie diety — ile posiłków wprowadzić? Jak to wygląda w praktyce?

Kiedy widzimy, że dziecko jest już gotowe na rozszerzanie diety, dalej karmimy maluszka piersią i/lub mlekiem modyfikowanym na żądanie tak jak dotychczas, a dodatkowo wprowadzamy posiłki uzupełniające. Podajemy je na początku 30-60 minut po karmieniu mlekiem. Moim zdaniem, pierwsze kilka dni próbowania nowych smaków można zacząć od jednego posiłku dziennie. A następnie, gdy mamy już wprowadzonych kilka składników, można dołączyć drugi posiłek uzupełniający.  W moim jadłospisie dla niemowlaka na pierwsze 30 dni rozszerzania diety zastosowałam właśnie taki schemat. Ale oczywiście można też zacząć od razu od 2 posiłków uzupełniających dziennie. To zawsze decyzja rodziców 😊

Czym właściwie jest posiłek uzupełniający? To po prostu zaproponowane dziecku jedzenie, które podajemy pomiędzy karmieniami mlekiem. Po 6 miesiącu samo mleko mamy lub mleko modyfikowane nie dostarczają już wszystkich niezbędnych niemowlakowi składników odżywczych. Dlatego w tym okresie wprowadzamy posiłki uzupełniające. W ten sposób za pomocą posiłków uzupełniamy dodatkowe zapotrzebowanie niemowlaka na składniki odżywcze.

Jak powinien wyglądać posiłek uzupełniający? Przede wszystkim powinien być dobrze zbilansowany. Po etapie pierwszych smaków, warto do pojedynczych warzyw, czy owoców, włączyć dobre tłuszcze (np. oleje roślinne, masło, masło orzechowe), źródła węglowodanów (np. kaszki, makaron, ryż) oraz źródła białka (np. mięso, ryby, jaja, strączki, nabiał). Taki pełnowartościowy, gęsty odżywczo posiłek, jest idealny dla niemowlaka, ponieważ w małej porcji zawiera mnóstwo substancji odżywczych.

Posiłki a przekąski

Często dostaję pytania o to, czym się różni posiłek od przekąski? Jak się pewnie domyślasz, przede wszystkim różni się wielkością porcji. Przekąska między posiłkami powinna być niewielka. Tak, aby tylko na chwilę zaspokoiła głód maluszka, a dziecko zdążyło jeszcze zgłodnieć do głównego posiłku. Może to być np. owoc, warzywo, domowy wypiek np. biszkopty bez cukru, czy kisiel dla niemowlaka.

Główne posiłki natomiast powinny być dobrze zbilansowane, tak jak opisałam to powyżej. Więcej o tym, jak komponować posiłki dla niemowlaka znajdziesz w moim artykule: Bilansowanie posiłków niemowlaka.

 

Rozszerzanie diety ile posiłków podawać

Kiedy zamienić mleko na posiłek stały?

W drugim półroczu życia dziecka mleko jest nadal podstawą jego diety. Co to oznacza? Mleko mamy lub mleko modyfikowane nadal jest bardzo ważne dla dziecka i kiedy dziecko ma gorszy dzień, ząbkuje, choruje, nie chce jeść, to mleko jest tym, do czego dziecko może zawsze wrócić. Oczywiście z biegiem czasu ilość spożywanego mleka będzie się naturalnie stopniowo zmniejszać, a dominować zaczną posiłki stałe. Mówi się, że około 9-10 miesiąca życia dzieci zauważają, że posiłkiem stałym można się nasycić i zazwyczaj wtedy zaczynają zjadać już więcej normalnego jedzenia. Wtedy można też zamienić kolejność posiłków i podawać najpierw posiłek stały, a następnie mleko do popicia.

Jaka konsystencja posiłków dla niemowlaka?

Pierwszy rok życia dziecka to etap bardzo wrażliwy na naukę umiejętność gryzienia i żucia pokarmów. Zdolność gryzienia kształtuje się u dzieci do ukończenia 2 roku życia, jednak największe możliwości nauki tej umiejętności występują między 6 a 10 miesiącem życia dziecka. Co to oznacza? Że najlepiej właśnie w tym okresie wprowadzić do diety dziecka pokarmy o różnych konsystencjach. Dzieci karmione metodą tradycyjną, w wieku 6-7 miesięcy powinny dostawać pokarmy rozdrobnione (papki i przeciery). Natomiast po 8 miesiącu powinny mieć już szanse próbować produktów w bezpiecznych kawałkach do samodzielnego jedzenia. Tak, aby w pod koniec 12 miesiąca życia dziecko umiało sobie radzić ze wszystkimi konsystencjami.

Podsumowanie

Wprowadzenie pierwszych posiłków do diety niemowlaka bywa dla rodziców bardzo stresujące. Ale warto podejść do tego na spokojnie i podążać za swoją intuicją. Jeśli wolisz ostrożnie rozszerzać diety niemowlaka, podawaj przez pierwsze kilka dni po jednym posiłku i obserwuj reakcje dziecka (ale nie przedłużaj okresu pierwszych smaków — dziecko potrzebuje pełnowartościowych posiłków, a nie tylko pojedynczych warzyw). Jeśli natomiast masz ochotę podać od razu 2 posiłki dziennie, to też super. Pamiętaj o tym, że maluszek powinien mieć okazję nauki radzenia sobie z różnymi konsystencjami. Po etapie pierwszych papek i przecierów, zaproponuj dziecku miękkie kawałki do samodzielnego jedzenia.

 

Może Cię zainteresować: Co może jeść 7-miesięczne dziecko?

 


Źródło:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
  • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD Standardy medyczne Pediatria 1/2016
  • WHO, Infant and young child feeding, 2018, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding
  • NHS, Your baby’s first solid foods, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/solid-foods-weaning/
  • UNICEF Feeding your baby: 6–12 months, https://www.unicef.org/parenting/food-nutrition/feeding-your-baby-6-12-months?fbclid=IwAR224wCMLjWJ9veQnuIeP7JKi_lXI24Us20H94VI8sEcpGEefrCA_koBFJY
  • APP, Infant Food and Feeding, https://www.aap.org/en-us/advocacy-and-policy/aap-health-initiatives/HALF-Implementation-Guide/Age-Specific-Content/Pages/Infant-Food-and-Feeding.aspx?fbclid=IwAR2Btc4PmXgagbUwbwsH5-cui6f3kWMN0Dm37-2JEFRnPMayW48jfoTHc-M