RozszerzanieDiety.pl https://rozszerzaniediety.pl/ Sat, 27 Apr 2024 09:44:13 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.4.4 https://rozszerzaniediety.pl/wp-content/uploads/2018/11/230f86f2-0393-4397-b9d5-89d4809df212-75x75.png RozszerzanieDiety.pl https://rozszerzaniediety.pl/ 32 32 Dania na grilla dla dzieci? https://rozszerzaniediety.pl/dania-na-grilla-dla-dzieci/ Sat, 27 Apr 2024 08:49:25 +0000 https://rozszerzaniediety.pl/?p=39691 Robi się coraz cieplej, więc chętniej organizujemy spotkania na świeżym powietrzu z rodziną i znajomymi. Często przy tej okazji rozpalamy grilla i zajadamy się przysmakami z rusztu. Wraz z nadejściem lata, coraz częściej dostaję też pytania o to, jakie dania na grilla dla dzieci wybrać i czy maluchy w ogóle mogą zjeść coś grillowanego. Na […]

Artykuł Dania na grilla dla dzieci? pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Robi się coraz cieplej, więc chętniej organizujemy spotkania na świeżym powietrzu z rodziną i znajomymi. Często przy tej okazji rozpalamy grilla i zajadamy się przysmakami z rusztu. Wraz z nadejściem lata, coraz częściej dostaję też pytania o to, jakie dania na grilla dla dzieci wybrać i czy maluchy w ogóle mogą zjeść coś grillowanego. Na te pytania odpowiem w dzisiejszym wpisie. Poniżej znajdziesz też kilka porad na zdrowe grillowanie.

Grillowanie a rozszerzanie diety niemowlaka

Od razu chciałam zaznaczyć, że najlepszym i najzdrowszym sposobem na przygotowanie posiłków dla niemowlaka jest gotowanie na parze lub gotowanie w wodzie. Mimo że w zaleceniach dotyczących żywienia niemowląt nie ma informacji o potrawach grillowanych, moim zdaniem takie jedzenie nie jest odpowiednie dla niemowląt. Szczególnie jeśli chodzi o kiełbasę, boczek, karkówkę, czy inne tłuste mięsa z grilla.

Dania na grilla dla dzieci powyżej roku

Myślę, że maluchy powyżej 1. roku życia mogą raz na jakiś czas spróbować grillowanych potraw. Podając dziecku dania z grilla, pamiętaj o tym, aby sprawdzić, czy mięso lub ryby są na pewno dopieczone. Surowe mogą spowodować zatrucie pokarmowe. W diecie małych dzieci unikamy także surowych jajek (znajdziesz je np. w domowym majonezie lub kremach do ciast na bazie jajek). Równie niebezpieczne dla maluchów mogą być sery z mleka niepasteryzowanego mleka oraz grzyby leśne. Tych produktów nie proponuj małym dzieciom.

Podczas grillowania często zajadamy się kupnymi słodyczami, chipsami i przekąskami oraz popijamy soki i słodkie napoje. Tych wszystkich produktów też lepiej unikać, jeśli chodzi o najmłodszych. Dla nich możesz wybrać na przykład zdrowe przekąski dla dzieci, które znajdziesz praktycznie w każdym sklepie lub przygotować jakieś domowe słodycze. Do picia dla dzieci zawsze najlepsza jest woda. Jednak dzieci po 1. roku życia mogą napić się też dobrej jakości soku.

 

jakie dania na grilla dla dzieci

Dania na grilla dla dzieci — co można podać?

Jeśli chodzi o mięsa, które zazwyczaj króluj podczas grillowania, dla dzieci (dla dorosłych również 😉) najodpowiedniejsze będą chude mięsa np. z kurczaka lub indyka. Można z nich zrobić np. kolorowe szaszłyki, czy po prostu upiec całą pierś. Ale grillowanie to nie tylko mięso. Na grillu możesz przyrządzić również ryby, czy ulubione warzywa. Świetnie z grilla smakuje papryka, cukinia, pomidorki cherry, bakłażan, czy pieczarki. Na ruszcie można też podpiec pieczywo np. posmarowane ząbkiem czosnku lub ziemniaczki. Niektórzy grillują również owoce takie jak banan lub ananas. Jedzenie na świeżym powietrzu może być dla dziecka świetną okazją do spróbowania nowych produktów!

Oprócz dań z grilla nie zapomnij o świeżych owocach i warzywach, jako dodatku do posiłku. Mogą być w formie sałatki lub pokrojone w słupki, tak aby łatwo można było po nie sięgnąć.

Dania na grilla dla dzieci — czego unikać?

Przygotowując dania na grilla dla dzieci, powinniśmy unikać tłustego i przetworzonego mięsa. Do tej grupy możemy zaliczyć np. karkówkę, boczek, kiełbasę, czy parówki dla dzieci. Tłuste pieczone wędliny poza tym, że są ciężkostrawne, nie są polecane, ze względu na to, że zostały uznane za rakotwórcze. Więcej na ten temat pisałam w artykule: Wędliny bez konserwantów – jak wybierać wędliny dla dzieci?

 

zdrowe grillowanie

Zdrowe grillowanie — najważniejsze zasady

Poniżej spisałam kilka najważniejszych zasad dotyczących grillowania. Mam nadzieję, że będą pomocne 😊

1. Czyścimy grilla

Przed każdym użyciem dokładnie wyszoruj ruszt grilla z zaschniętych resztek jedzenia i tłuszczu. Wysoka temperatura sprawia, że zaczną one się palić i wydzielać szkodliwe substancje. Tak jak patelnię, czy garnek myjemy przed przygotowanie potrawy, tak samo powinniśmy postępować z grillem.

Do grillowania najlepiej używać węgla drzewnego z drzew liściastych. Jeśli używamy podpałki, nie dokładamy jej w momencie, gdy jedzenie jest już na ruszcie.

2. Używamy tacek

Potrawy kładziemy na grilla dopiero wtedy gdy ogień przygaśnie, a węgle będą się jedynie żarzyć. Jedzenie najlepiej grillować na przeznaczonych do tego tackach. Dzięki temu mięso się nie spali, a tłuszcz z niego spływający nie będzie kapał na węgiel. Do grillowania warto wybrać tacki ze stali szlachetnej lub żeliwne. Aluminium w bezpośrednim kontakcie z żywnością może przenikać do jedzenia, jeśli potrawa zawiera kwasy lub sól. Dlatego mięso w marynacie, słone kiełbasy, czy warzywa nie powinny być grillowane na popularnych aluminiowych tackach. Stalowe tacki wielokrotnego użytku, to nie tylko zdrowsza, ale też bardziej ekologiczna opcja.

3. Nie grillujemy tylko mięsa

Pieczona karkówka, czy kiełbaska to klasyka polskiego grilla, jednak nie zapominajmy o tym, że grillować można też ryby, warzywa, owoce, czy pieczywo. Na stole nie powinno zabraknąć także świeżych produktów, takich jak warzywa, owoce, sałatki i surówki.

4. Robimy domowe sosy

Kupne sosy do grillowanych potraw często mają kiepski skład, ze sporą ilością cukru, soli, wypełniaczy i dodatków. Spróbuj przygotować proste domowe sosy np. czosnkowy na bazie jogurtu naturalnego, czy pomidorowy ze świeżych pomidorów lub przecieru ze świeżymi ziołami.

5. Nie kupujemy gotowców „na grilla”

Gotowe mięsa w czerwonych marynatach już od początku maja zapełniają sklepowe lodówki. Gdy przyjrzysz się ich składom, zobaczysz, że ich kolor często wynika z dodania barwników. W marynacie znajdziesz też masę cukru, soli, konserwanty i sztuczne aromaty. Poniżej przykładowy skład piersi z kurczaka w marynacie na grilla:

Skład: filet kurczaka, marynata grillowa: sól, zioła i przyprawy: papryka, pieprz, pietruszka liść, oregano, tymianek, majeranek, imbir, rozmaryn, kolendra, gałka muszkatołowa, wzmacniacz smaku i aromatu E621, warzywa suszone: pomidor, czosnek cebula, dekstroza, cukier, hydrolizat białka sojowego, barwniki : E150c , E160c, olej słonecznikowy, aromaty

Dania na grilla dla dzieci — podsumowanie

Grillowanie nie jest najzdrowszą opcją, jeśli chodzi o przygotowanie jedzenia, jednak raz na jakiś czas nikomu nie zaszkodzi 🙂. Przygotowując dania na grilla dla dzieci, pamiętaj jednak o tych kilku prostych zasadach, aby grillowanie było choć trochę zdrowsze 😊

 

Może Cię zainteresować: Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku

 


Źródła:

  • Grillowanie – zalecane techniki i sprzęt, B. Wojda, https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/grillowanie-zalecane-techniki-i-sprzet/
  • EFSA Advises on the Safety of Aluminium in Food, https://efsa.europa.eu/en/press/news/080715-0
  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
  • WHO, Q&A on the carcinogenicity of the consumption of red meat and processed meat, https://www.who.int/features/qa/cancer-red-meat/en/

 

Artykuł Dania na grilla dla dzieci? pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Płatki jaglane na mleku https://rozszerzaniediety.pl/platki-jaglane-na-mleku/ Fri, 19 Apr 2024 11:58:14 +0000 https://rozszerzaniediety.pl/?p=63905 Kasza jaglana to jedna z najzdrowszych kasz. Dobrze smakuje zarówno z owocami, jak i z warzywami. Często jednak rezygnujemy z jej przyrządzania ze względu na dość długi czas gotowania. Rozwiązaniem może być użycie zamiast kaszy płatków jaglanych. Ich czas gotowania to zaledwie kilka minut, dzięki temu z łatwością przygotujesz z nich szybkie śniadanie. Nasz ulubiony […]

Artykuł Płatki jaglane na mleku pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Kasza jaglana to jedna z najzdrowszych kasz. Dobrze smakuje zarówno z owocami, jak i z warzywami. Często jednak rezygnujemy z jej przyrządzania ze względu na dość długi czas gotowania. Rozwiązaniem może być użycie zamiast kaszy płatków jaglanych. Ich czas gotowania to zaledwie kilka minut, dzięki temu z łatwością przygotujesz z nich szybkie śniadanie. Nasz ulubiony przepis to płatki jaglane na mleku z dodatkiem kakao, banana i masła migdałowego. Jest to proste, a zarazem sycące śniadanie, które posmakuje zarówno dzieciom, jak i rodzicom.

Kasza jaglana — od kiedy można ją podać niemowlakowi?

Kaszę jaglaną można z powodzeniem wprowadzić do diety niemowlęcia od początku rozszerzania diety, czyli po ukończeniu 6 miesiąca życia. Kasza jaglana dla niemowlaka to doskonały wybór spośród produktów zbożowych. Zawiera ona wiele składników odżywczych. Wytwarzana jest z prosa, czyli ziarna, które obfituje w mikroelementy takie jak magnez, potas, żelazo, a także witaminy z grupy B oraz kwas foliowy. Co ciekawe, proso jest znacznie bogatsze w składniki odżywcze w porównaniu do większości innych zbóż, jak na przykład pszenica czy żyto.

Płatki jaglane — co to jest?

Płatki jaglane to produkt spożywczy, który powstaje poprzez obróbkę ziaren prosa w celu uzyskania małych, lekko spłaszczonych płatków. Płatki jaglane są również bogatym źródłem składników odżywczych. Dzięki temu, że zostały wcześniej poddane obróbce, gotuje się je znacznie szybciej. Można z nich przyrządzić np. płatki jaglane na mleku z owocami lub dodawać je do pierwszych posiłków dla niemowlaka np. zup, czy przecierów warzywnych.

Płatki jaglane na mleku — przepis

Płatki jaglane na mleku
Print

Płatki jaglane na mleku

Course Drugie śniadanie, Kolacja, Podwieczorek, Śniadanie
Total Time 15 minutes
Servings 2 porcje

Ingredients

  • 1 szklanka mleka krowiego/ napoju roślinnego/ wody
  • 1/2 szklanki płatków jaglanych
  • 1 mały banan
  • 1 łyżka masła migdałowego/ pasty migdałowej
  • 1 łyżeczka ciemnego kakao

Instructions

  • Do garnka wlej mleko, wsyp płatki, wymieszaj i zagotuj.
  • Gotuj na małym ogniu ok. 5 minut (aż płatki staną się miękkie).
  • Pod koniec gotowania dodaj kakao i wymieszaj.
  • Garnek zdejmij z ognia.
  • Pół banana rozgnieć widelcem i wymieszaj z płatkami (możesz też dodać banana i całość zblendować na gładko).
  • Podaj posypane kawałkami banana i polane masłem migdałowym.

Notes

Płatki jaglane na mleku dla dzieci

Może Cię zainteresować: Owsianka dla niemowlaka (przepis)

 

Artykuł Płatki jaglane na mleku pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Domowe lody czekoladowe https://rozszerzaniediety.pl/domowe-lody-czekoladowe/ Tue, 16 Apr 2024 11:01:29 +0000 https://rozszerzaniediety.pl/?p=63922 Jeśli poszukujesz sposobu na ochłodę i pomysłu na zdrowy deser dla swojego malucha, to właśnie trafiłaś we właściwe miejsce. Dziś chcę podzielić się z Tobą moim przepisem, który przynosi uśmiech na twarz każdego dziecka – domowe lody czekoladowe. To nie tylko pyszna przekąska, ale także zdrowa alternatywa dla tradycyjnych lodów, które możecie przygotować w zaciszu […]

Artykuł Domowe lody czekoladowe pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>

Jeśli poszukujesz sposobu na ochłodę i pomysłu na zdrowy deser dla swojego malucha, to właśnie trafiłaś we właściwe miejsce. Dziś chcę podzielić się z Tobą moim przepisem, który przynosi uśmiech na twarz każdego dziecka – domowe lody czekoladowe. To nie tylko pyszna przekąska, ale także zdrowa alternatywa dla tradycyjnych lodów, które możecie przygotować w zaciszu własnej kuchni, a do tego mniej słodka i przygotowana ze świeżych składników. Jeśli szukasz innych pomysłów na zdrowe desery, zerknij do mojego e-booka Słodycze bez dodatku cukru. Znajdziesz w nim ciasta, ciasteczka i inne słodkości bez dodatku białego cukru, syropów, czy słodzików.

Domowe lody czekoladowe bez cukru

Mój przepis na domowe lody czekoladowe przypadnie do gustu nawet najwybredniejszym smakoszom. Te lody są pyszne, kremowe i słodkie. W przepisie nie znajdziesz jednak dodanego cukru, miodu, czy słodzika. Za słodycz odpowiadają jedynie owoce. A kremowa konsystencja to wynik dodania do nich banana i awokado. Lody są na bazie gęstego jogurtu naturalnego, ale jeśli Twój maluch nie może jeść nabiału, jogurt naturalny zastąp roślinnym.

Domowe lody czekoladowe dla dzieci — od kiedy?

Takie domowe lody na bazie jogurtu i owoców można podać nawet starszemu niemowlakowi podczas rozszerzania diety. Nie ma w nich produktów zakazanych dla niemowląt. Podając takie lody maluchowi, obserwuj jego reakcję. Nie każde dziecko lubi aż tak zimne jedzenie 🙂

Domowe lody czekoladowe — przepis

Domowe lody czekoladowe
Print

Domowe lody czekoladowe

Pyszne domowe lody czekoladowe, które zrobisz z kilku składników.
Course Deser
Prep Time 10 minutes
Total Time 4 hours
Servings 4 lody
Calories 150kcal

Ingredients

  • 1 dojrzały banan
  • 1/2 miękkiego awokado
  • 1 szklanka jogurtu greckiego
  • 2-3 suszone daktyle
  • 2 łyżeczki ciemnego kakao

Instructions

  • Wszystkie składniki umieść w pojemniku blendera i zmiksuj na gładką masę.
  • Przelej masę do foremek na lody i wstaw do zamrażarki na kilka godzin.
  • Dla starszych dzieci możesz przygotować polewę czekoladową do lodów rozpuszczając gorzką czekoladę w kąpieli wodnej i maczając w niej gotowe lody.

Może Cię zainteresować: Domowe lody truskawkowe (bez jajek i mleka)

 

 

Artykuł Domowe lody czekoladowe pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Produkty gęste odżywczo – lista https://rozszerzaniediety.pl/produkty-geste-odzywczo-lista/ Tue, 09 Apr 2024 20:10:54 +0000 https://rozszerzaniediety.pl/?p=50337 Odpowiednia kaloryczność i jakość diety jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Rośnięcie i rozwój organizmu naszych maluchów wymaga bardzo dużego nakładu energii, białka, witamin i minerałów. W czasie rozszerzania diety często maluch zjadają niewiele. Dlatego tak ważne jest, aby uwzględnić w ich diecie produkty gęste odżywczo. Czym są te produkty i co je wyróżnia? Czym […]

Artykuł Produkty gęste odżywczo – lista pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Odpowiednia kaloryczność i jakość diety jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka. Rośnięcie i rozwój organizmu naszych maluchów wymaga bardzo dużego nakładu energii, białka, witamin i minerałów. W czasie rozszerzania diety często maluch zjadają niewiele. Dlatego tak ważne jest, aby uwzględnić w ich diecie produkty gęste odżywczo. Czym są te produkty i co je wyróżnia?

Czym są produkty gęste odżywczo?

Produkty gęste odżywczo są prozdrowotną grupą produktów spożywczych. Wyróżniają się bardzo dużą ilość witamin i składników mineralnych w małej porcji. Mogą zawierać też zdrowe kwasy tłuszczowe czy przeciwutleniacze. Sprawia to, że już niewielka ilość produktu dostarcza wielu składników odżywczych.

Produkty gęste odżywczo są swojego rodzaju bombą prozdrowotnych składników. Wybierając produkty gęste odżywczo dla niemowląt i małych dzieci warto wziąć pod uwagę pojemność małego brzuszka. Poza gęstością odżywczą ważna jest również kaloryczność — w innym przypadku produkt może być niewystarczający dla malucha. Niemowlęta oraz małe dzieci rosną i rozwijają się niesamowicie szybko. Zbyt niska podaż energii może przynieść za sobą wiele negatywnych skutków. Warto zatem dodać do diety kaloryczne produkty o wysokiej gęstości odżywczej.

 

produkty gęste odżywczo dla niemowlaka

Produkty gęste odżywczo — dla kogo?

Odpowiednie produkty gęste odżywczo powinny się znaleźć w diecie każdego niemowlęcia i małego dziecka. Stosowanie ich zmniejsza ryzyko niedoborów pokarmowych. Warto zacząć wprowadzanie produktów gęstych odżywczo na etapie rozszerzania diety, bez względu na zastosowaną metodę. Sprawdzą się zarówno przy klasycznym rozszerzaniu diety, jaki i przy metodzie BLW.

Podawanie produktów gęstych odżywczo warto kontynuować po odstawieniu posiłków mlecznych. Zmniejsza to ryzyko niedoborów. Szczególną sytuacją, gdzie produkty spożywcze tym bardziej powinny być gęste odżywczo i kalorycznie jest osłabienie apetytu, wybiórczość pokarmowa, czy neofobia żywieniowa u dzieci. Przykładem są wszelkie infekcje, czy ząbkowanie u niemowląt,  podczas których można się spotkać z odmową spożycia pokarmów. Jeśli zauważalne jest jakiekolwiek zahamowanie bądź spadek wagi u dziecka, dziecko nie chce jeść, produkty te też będą korzystne. Poza wizytą u lekarza warto przyjrzeć się diecie dziecka i od razu reagować.

 

produkty gęste odżywczo lista

Produkty gęste odżywczo — lista

Istnieje wiele produktów gęstych odżywczo i energetycznie, które warto wprowadzić do diety dziecka.

Przykładowe produkty o dużej gęstości odżywczej i energetycznej:

  • tłuste ryby takie jak np. łosoś, śledź – zawierają cenne kwasy Omega-3 w formie DHA, pełnowartościowe białko, żelazo, witaminę B12
  • polędwica wołowa – źródło dobrej jakości żelaza, pełnowartościowego białka, witaminy B12
  • jaja kurze – źródło kwasów Omega-3, białka, żelaza
  • fermentowane produkty mleczne takie jak: jogurt naturalny, kefir – zawierają białko, wapń oraz cenne bakterie probiotyczne
  • olej rzepakowy, oliwa z oliwek – składają się ze zdrowych tłuszczy, w tym Omega-3, witaminy E i przeciwutleniaczy
  • awokado – zawiera dobrej jakości tłuszcze, potas i przeciwutleniacze
  • migdały, pasta migdałowa – źródło zdrowych tłuszczy, witaminy E i wapnia
  • pistacje, pasta pistacjowa – zawierają zdrowe tłuszcze, białko i spore ilości żelaza
  • orzechy włoskie – bomba kwasów Omega-3 i przeciwutleniaczy
  • kasza jaglana – zawiera żelazo, witaminy z grupy B
  • kasz gryczana – zawiera żelazo, witaminy z grupy B, magnez, potas, cynk
  • amarantus – źródło białka, żelaza i wapnia
  • komosa ryżowa/quinoa – zawiera sporo białka, magnezu i potasu
  • nasiona roślin strączkowych np. fasola, soczewica, ciecierzyca – źródła białka, żelaza, magnezu oraz witaminy z grupy B
  • pestki i nasiona np. chia, siemię lniane, nasiona słonecznika, dyni, sezam i pasta sezamowa (tahini) – bogactwo zdrowych tłuszczy, a także żelaza, magnezu i witamin z grupy B.

Podsumowanie

Produkty gęste odżywczo warto włączyć do jadłospisu niemowlaka już od samego początku rozszerzania diety. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że maluch otrzymuje odpowiednio dużą ilość substancji odżywczych oraz kalorii w niewielkiej porcji, którą zjada. Odpowiednie bilansowanie posiłków niemowlaka to klucz do zdrowia i budowania zdrowych nawyków żywieniowych dziecka w przyszłości.

 

Może Cię zainteresować: Gofry z ciecierzycy

 

 

Artykuł Produkty gęste odżywczo – lista pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Potrawy wielkanocne dla dzieci https://rozszerzaniediety.pl/potrawy-wielkanocne-dla-dzieci/ Mon, 25 Mar 2024 07:00:40 +0000 http://rozszerzaniediety.pl/?p=877 Wielkanoc, tak jak na święto przystało, kojarzy nam się z biesiadowaniem i długimi godzinami spędzonymi w towarzystwie najbliższych. Z niecierpliwością czekamy na pyszne domowe potrawy i słodkości. Jeśli przy świątecznym stole towarzyszyć Wam będą niemowlęta, które zaczęły już rozszerzanie diety, warto sprawdzić wcześniej, czy mogą one skosztować wszystkich dań. Potrawy wielkanocne dla dzieci będą różnić […]

Artykuł Potrawy wielkanocne dla dzieci pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Wielkanoc, tak jak na święto przystało, kojarzy nam się z biesiadowaniem i długimi godzinami spędzonymi w towarzystwie najbliższych. Z niecierpliwością czekamy na pyszne domowe potrawy i słodkości. Jeśli przy świątecznym stole towarzyszyć Wam będą niemowlęta, które zaczęły już rozszerzanie diety, warto sprawdzić wcześniej, czy mogą one skosztować wszystkich dań. Potrawy wielkanocne dla dzieci będą różnić się nieco od tych tradycyjnych, jednak dzięki temu będziesz mieć pewność, że jedzenie nie zaszkodzi maluchowi.

Przypomnienie czego nie podawać niemowlakowi:

Najgroźniejsze dla zdrowia niemowlaka mogą być:

  • surowe mięso,
  • surowe ryby,
  • surowe jaja,
  • miód,
  • grzyby leśne,
  • produkty z mleka niepasteryzowanego.

Oczywiście w diecie niemowlaka należy także unikać soli i cukru, a także wysokoprzetworzonej żywności. Jednak jednorazowe spożycie tych produktów nie wiąże się z bezpośrednim zagrożeniem życia tak jak w przypadku zatrucia jadem kiełbasianym, listerią, salmonellą, czy grzybami leśnymi. Więcej na ten temat możesz przeczytać we wpisie: Czego nie podawać niemowlakowi?

Potrawy Wielkanocne dla dzieci poniżej 1 roku życia.

Czyli jak zmodyfikować tradycyjne dania, aby mógł ich spróbować niemowlak.

Jajka

jajko dla niemowlaka

 

Podczas wielkanocnego biesiadowania królują jaja pod różnymi postaciami. Przed podaniem ich niemowlakowi trzeba sprawdzić, czy nie są surowe (jajka na miękko i ledwo ścięta jajecznica na parze odpadają). Surowe jaja mogą zawierać groźne chorobotwórcze bakterie, dlatego nie podawaj małemu dziecku potraw z domowym majonezem, czy ciast z kremem na bazie ubitych białek.

Często jajka podajemy także w formie faszerowanej. Zwróć uwagę wtedy, co zostało dodane do farszu. Jeśli jest to wędzony łosoś, czy surowa szynka, albo grzyby leśne, nie podawaj takiej potrawy maluchowi. Natomiast niemowlak może spróbować jajek faszerowanych np. żółtkiem wymieszanym ze szczypiorkiem i odrobiną jogurtu naturalnego lub jajek faszerowanych pieczarkami lub awokado. Jajka możesz też podać w formie pasty do chleba np. pasty z awokado i jajka.

Jeśli Twoje dziecko nie może jeść jajek ze względu na alergię, sprawdź mój artykuł: Czym zastąpić jajko?

Wędliny, kiełbasy, pasztety

potrawy wielkanocne dla dzieci

 

Na świątecznym stole pojawiają się różnego rodzaju wędliny, kiełbasy i pasztety. Podając niemowlakowi wędliny, zwróć uwagę na ich skład — te ze sklepu nie nadają się dla takiego malucha (zawierają masę soli, cukru, konserwantów, barwników i wypełniaczy). Zamiast stawiać na kupne wędliny, lepiej upiec samemu kawałek mięsa np. pierś z indyka, czy schab. Będziesz mieć wtedy pewność co do składu takiej „wędliny” (możesz skorzystać z mojego przepisu na domową wędlinę z piersi kurczaka.)

To samo tyczy się kiełbasy, jeśli uda Ci się kupić taką z dobrym składem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby maluch jej spróbował. Natomiast, jeśli chodzi o pasztety, to mają one często w swoim składzie podroby, mięso oddzielone mechanicznie czy np. skórki drobiowe. Takich rzeczy najlepiej unikać lub zrobić domowy pasztet np. z warzyw i mięsa z rosołu lub po prostu pasztet warzywny np. z cukinii, fasoli lub ciecierzycy.

Żurek

żurek dla niemowlaka

 

To kolejna tradycyjna potrawa wielkanocna, bez której nie wyobrażamy sobie świąt. Czy żurek możemy podać niemowlakowi? Oczywiście, tylko należy odlać porcję dla malucha przed dosoleniem zupy. Tak jak w przypadku pozostałych dań, najlepiej jeśli będzie to domowa potrawa. Jeśli korzystasz z kupnego zakwasu na żurek – sprawdź jego skład, im prostszy, tym lepszy (powinien zawierać tylko: mąkę, wodę oraz przyprawy).

Tradycyjna sałatka jarzynowa

sałatka jarzynowa dla niemowlaka

 

Klasyka polskich świąt, czyli sałatka jarzynowa, to idealne danie dla dziecka. Pamiętaj tylko, aby nie dodawać do niej majonezu, czy grzybów leśnych. W zamian możesz zrobić sos z jogurtu naturalnego i ziół, a grzyby leśne zastąpić pieczarkami.

Ciasta, babki, mazurki, serniki, makowce

 

Niemowlak nie potrzebuje w swojej diecie słodyczy, ale jeśli chcesz mu podać kawałeczek ciasta, pamiętaj, aby nie było ono zbyt słodkie. Zamiast zwykłego cukru możesz dodać do ciasta daktyle, mus jabłkowy, czy bananowy. Owoce sprawią, że nawet ciasto bez cukru będzie słodkie. Możesz do tego wykorzystać któryś z moich przepisów na słodycze bez cukru.

Potrawy wielkanocne dla dzieci — podsumowanie

Dostosowanie potraw wielkanocnych do niemowląt nie jest zbyt kłopotliwe, a dzięki niemu będziesz mieć pewność, że dania nie zaszkodzą maluchowi. Ważne jest, aby forma posiłków była odpowiednia do możliwości i umiejętności Twojego dziecka.

Będąc dopiero na początku rozszerzania diety, warto podać dziecku tylko te potrawy, których składniki maluch już poznał. Wprowadzanie nowości przy okazji Świąt nie jest najlepszym pomysłem.

Starsze niemowlęta mogą spróbować więcej, ale też należy zachować umiar. Dziecko powinno zjeść tyle, ile je na co dzień. Powinien być także zachowany rytm karmień mlekiem i posiłków stałych. Maluchy lubią rutynę, jeśli coś ją zakłóci, będą niespokojne i nie pozwolą Wam spokojnie posiedzieć przy świątecznym stole 😊

 

Może Cię zainteresować: Grzyby dla dzieci? Czyli czy dzieci mogą jeść grzyby.

 


Źródło:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria. 2021
  • NHS, Foods to avoid giving babies and young children, https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/foods-to-avoid-giving-babies-and-young-children/

 

Artykuł Potrawy wielkanocne dla dzieci pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Jak oszczędzić na jedzeniu? https://rozszerzaniediety.pl/jak-oszczedzic-na-jedzeniu/ Tue, 20 Feb 2024 09:27:09 +0000 https://rozszerzaniediety.pl/?p=60198 W obliczu rosnących kosztów życia wiele osób szuka skutecznej metody, jak oszczędzić na jedzeniu. Dla niektórych oszczędzanie na jedzeniu kojarzy się z kupowaniem gorszej jakości produktów, ale wcale nie musi tak być! Dlatego dzisiaj przygotowałam kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci efektywnie zarządzać budżetem, nie rezygnując przy tym z jakości jedzenia i zróżnicowanej diety. Jak […]

Artykuł Jak oszczędzić na jedzeniu? pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
W obliczu rosnących kosztów życia wiele osób szuka skutecznej metody, jak oszczędzić na jedzeniu. Dla niektórych oszczędzanie na jedzeniu kojarzy się z kupowaniem gorszej jakości produktów, ale wcale nie musi tak być! Dlatego dzisiaj przygotowałam kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci efektywnie zarządzać budżetem, nie rezygnując przy tym z jakości jedzenia i zróżnicowanej diety.

Jak oszczędzić na jedzeniu? 10 prostych zasad

1. Planuj posiłki tygodniowo: planowanie posiłków na cały tydzień to kluczowy krok w oszczędzaniu na jedzeniu. Sporządź listę potraw, uwzględniając główne posiłki i przekąski.  Po sporządzeniu listy posiłków przejrzyj lodówkę i kuchenne szafki. Następnie przygotuj listę zakupów na cały tydzień. Dzięki temu unikniesz impulsywnych codziennych zakupów i ograniczysz marnowanie jedzenia.

 

2. Wykorzystuj produkty sezonowe i lokalne: sezonowe owoce i warzywa są nie tylko świeże, ale także zazwyczaj dużo tańsze. Wykorzystaj to, planując swoje posiłki. Jeśli chcesz cieszyć się różnorodnością w diecie przez cały rok, dobrym pomysłem jest też mrożenie warzyw i owoców w sezonie. Także robienie przetworów latem to świetny sposób na zachowanie smaków sezonowych owoców i warzyw i cieszenie się nimi jesienią i zimą.

 

3. Korzystaj z promocji i programów lojalnościowych: przeglądaj gazetki promocyjne, korzystaj z kuponów rabatowych i śledź oferty specjalne w sklepach spożywczych. Jeśli sklep posiada aplikację bądź kartę lojalnościową, to także może być przydatne w obniżeniu kosztów zakupów spożywczych.

 

4. Kupuj w większych opakowaniach: tam, gdzie to możliwe, kupuj większe opakowania, zwłaszcza jeśli produkt ma dłuższą datę ważności np. mąki, kasze, makarony, suszone owoce, czy orzechy bardziej opłaca się kupować w kilogramowych paczkach niż małych paczuszkach.

 

5. Przygotowuj w domu drugie śniadania i obiady na wynos: gotowanie w domu zamiast jedzenia na wynos, czy kupowania gotowców, to nie tylko zdrowsza opcja, ale również oszczędność finansowa. Przygotowując sobie śniadania i obiady do pracy, czy dzieciom do szkoły zauważysz różnicę w swoim budżecie.

 

Jak oszczędzić na zakupach spożywczych

 

6. Wybieraj tańsze źródła białka: Mięsa są jednym z najdroższych produktów spożywczych. Rozważ zastąpienie niektórych posiłków mięsnych innymi źródłami białka, takimi jak jajka, fasola, czy soczewica. Pamiętaj, że nie musisz codziennie na obiad przygotowywać dania z mięsem. 2-3 posiłki mięsne w tygodniu wystarczą.

 

7. Zaplanuj zakupy raz w tygodniu: Staraj się unikać codziennych wizyt w sklepie spożywczym. Wielokrotne drobne zakupy mogą prowadzić do niepotrzebnych wydatków, kierowanych zachciankami, które pojawią się w sklepie. Zamiast tego, planuj większe zakupy raz na jakiś czas np. raz w tygodniu.

 

8. Eksperymentuj z markami własnymi: produkty marek własnych często są równie dobre jak te znanych marek, ale znacznie tańsze. Często są to też produkty tych samych producentów. Spróbuj kilku i zobacz, które spełniają Twoje oczekiwania. Pamiętaj zawsze by sprawdzić skład produktu — w sklepie łatwo porównać składy dwóch podobnych produktów stojących obok siebie.

 

9. Unikaj Zakupów na Pusty Żołądek: zakupy spożywcze na pusty żołądek mogą skłonić Cię do zakupów impulsywnych oraz kupowania rzeczy spoza planu. Zjedz coś przed wizytą w sklepie, aby nie ulec zachciankom i nie kupować niepotrzebnych produktów.

 

10. Śledź daty ważności: Zawsze sprawdzaj daty ważności na produktach spożywczych. Te z krótką datą staraj się zużyć wcześniej, aby uniknąć marnowania jedzenia. Dobrym sposobem jest też ustawianie w lodówce produktów według daty ważności — te z wcześniejszą datą stawiaj z przodu. Dzięki temu w pierwszej kolejności domownicy będą sięgać po produkty z krótszą datą.

 

Jak oszczędzić na jedzeniu zasady
Jak oszczędzić na jedzeniu — podsumowanie

Zastosowanie tych prostych strategii może pomóc Ci efektywnie zarządzać budżetem domowym, oszczędzając bez konieczności rezygnacji ze zdrowego i smacznego jedzenia. Nie musisz jednak od razu wprowadzać drastycznych zmian, lepiej zacząć od małych kroków i sukcesywnie wdrażać kolejne. Pamiętaj o tym, że małe zmiany w nawykach zakupowych mogą przynieść znaczne oszczędności na dłuższą metę.

 

Może Cię zainteresować: Ciasteczka dla dzieci — porównanie składu

 

 

Artykuł Jak oszczędzić na jedzeniu? pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Jak myć owoce i warzywa? https://rozszerzaniediety.pl/jak-myc-owoce-i-warzywa/ Tue, 20 Feb 2024 09:17:23 +0000 https://rozszerzaniediety.pl/?p=62421 Mycie owoców i warzyw jest bardzo ważne i nie powinniśmy go pomijać. Pomaga usunąć zanieczyszczenia, pestycydy, pozostałości gleby i inne potencjalnie szkodliwe substancje, które mogą znajdować się na ich powierzchni. Jak myć owoce i warzywa, aby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń? W tym artykule przyjrzymy się różnym metodom mycia owoców i warzyw. Odpowiem na pytanie, czy […]

Artykuł Jak myć owoce i warzywa? pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Mycie owoców i warzyw jest bardzo ważne i nie powinniśmy go pomijać. Pomaga usunąć zanieczyszczenia, pestycydy, pozostałości gleby i inne potencjalnie szkodliwe substancje, które mogą znajdować się na ich powierzchni. Jak myć owoce i warzywa, aby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń? W tym artykule przyjrzymy się różnym metodom mycia owoców i warzyw. Odpowiem na pytanie, czy mycie ich samą wodą ma sens i pokażę domowe sposoby na pozbycie się zanieczyszczeń, które są potwierdzone naukowo.

Dlaczego mycie owoców i warzyw jest ważne?

Owoce i warzywa mogą być narażone na różne rodzaje zanieczyszczeń od momentu zbioru do czasu, gdy trafiają do naszych kuchni. Mogą zawierać resztki pestycydów, bakterie, pasożyty i ich jaja, wirusy, resztki gleby, w której rosły, czy substancje, którymi zostały pokryte, aby zabezpieczyć je przed długim transportem. Mycie owoców i warzyw pomaga usunąć te zanieczyszczenia i zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe dla nas i naszych rodzin.

Czy myć owoce i warzywa, które obieramy ze skórki?

Wszystkie owoce i warzywa, nawet te, które obieramy przed zjedzeniem, powinniśmy dokładnie umyć. Dlaczego? Ponieważ wszystkie zanieczyszczenia, które znajdują się na ich powierzchni, mogą przenieść się na wnętrze podczas cięcia lub obierania. Owoców i warzyw nie myjemy krótko i pobieżnie, tylko bardzo dokładnie, szorując ich powierzchnię pod strumieniem bieżącej wody. Te z grubszą skórką można również sparzyć wrzątkiem lub delikatnie szorować czystą szczotką przeznaczoną tylko do tego celu podczas mycia pod bieżącą wodą.

 

mycie owoców w sodzie

Jak myć owoce i warzywa, aby usunąć pestycydy?

Pestycydy to naturalne lub syntetyczne środki używane do celu zwalczania organizmów szkodliwych, lub takich, które są niepożądane w uprawie. Stosowane są głównie do ochrony roślin uprawnych przed owadami, chwastami, czy grzybami. Używanie pestycydów w uprawach jest ściśle regulowane. Rolnicy muszą trzymać się zasad opisanych na etykiecie produktu w tym m.in. terminów stosowania. Nie zmienia to jednak faktu, że po zbiorach w warzywach i owocach znajdziemy pozostałości tych substancji. Niestety pestycydy stosowane w trakcie uprawy wnikają wgłąb rośliny i obecne są nie tylko na skórce, ale także wewnątrz. Dzięki odpowiedniemu myciu warzyw i owoców jesteśmy w stanie pozbyć się tych niekoniecznie dobrych dla naszego zdrowia substancji z powierzchni owoców i warzyw, jednak tych, które dotarły wgłąb rośliny nie sposób usunąć.

Czy mycie owoców i warzyw samą wodą wystarczy?

W sieci można znaleźć wiele sprzecznych informacji na ten temat. Niektórzy twierdzą, że użycie wody jest wystarczające. Inni uważają, że samo płukanie warzyw i owoców bieżącą wodą nie jest w stanie usunąć wystarczającej ilości zanieczyszczeń. Rzeczywistość jest taka, że nawet wśród badań naukowych nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od produktu, sposobu mycia, temperatury wody, czy nawet siły strumienia, którym myjemy owoce i warzywa. Dzięki badaniom wiemy jednak, że samo mycie wodą nie gwarantuje usunięcia 100% zanieczyszczeń z powierzchni owoców i warzyw.

Czy wartko kupować płyny do mycia warzyw i owoców?

Płyny do mycia owoców i warzyw to zazwyczaj produkty ekologiczne o delikatnym działaniu. Pomagają one trochę lepiej usunąć zanieczyszczenia i drobnoustroje z powierzchni mytych produktów, w porównaniu do samej wody. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że płyny do mycia warzyw i owoców mają różne składy. Niektóre będą skuteczniejsze w usuwaniu bakterii, a inne w pozbyciu się pestycydów. Przed zakupem takiego środka, warto przeczytać informacje na opakowaniu.

 

mycie warzyw w sodzie

Jak myć owoce i warzywa? Domowe sposoby

Często w składzie płynów do czyszczenia warzyw i owoców znajdziemy sodę oczyszczoną, sól kuchenną czy kwasy organiczne. Niektóre z tych substancji mamy w swojej kuchni i z powodzeniem możemy z nich korzystać przy myciu warzyw i owoców bez kupowania specjalnych płynów. Istnieją badania, które wskazują na skuteczność soli kuchennej, octu, soku z cytryny, czy sody, w walce z zanieczyszczeniami na powierzchni warzyw i owoców. Poniżej znajdziesz kilka domowych sposobów na mycie owoców i warzyw.

Domowe sposoby na mycie warzyw i owoców:

  • mycie warzyw i owoców sodą oczyszczoną — moczenie owoców i warzyw w roztworze sody oczyszczonej może być skuteczne w celu usunięcia pestycydów z ich powierzchni. Jak to zrobić? W misce przygotuj roztwór z litra wody z dodatkiem 1 łyżki sody. Włóż produkty do roztworu na 10 min, po czym dokładnie wypłucz w czystej wodzie.
  • mycie warzyw i owoców roztworem octu — może być skuteczne w usunięciu  jaj pasożytów, bakterii i niektórych pestycydów. W tym celu należy przygotować roztwór wody i octu (10%) w proporcji 1:1, a następnie moczyć produkty przez około 30 minut. Po tym czasie warzywa i owoce należy opłukać.
  • moczenie warzyw i owoców w wodzie z solą – niektóre badania wskazują na skuteczność roztworu soli kuchennej w pozbyciu się pestycydów z powierzchni owoców i warzyw. Produkty należy moczyć przez 10 min w 2% roztworze soli kuchennej, a następnie opłukać w czystej wodzie.

Pamiętajmy, że umyte warzywa i owoce należy dokładnie osuszyć za pomocą ręczników papierowych lub czystych materiałowych ściereczek.

Jak myć owoce i warzywa — podsumowanie

Podsumowując, czasami surowe owoce i warzywa mogą zawierać szkodliwe drobnoustroje, takie jak salmonella, e. coli i listeria, które mogą doprowadzić do zachorowania. Osobami najbardziej podatnymi na zakażenie są małe dzieci, osoby starsze, osoby z obniżoną odpornością i kobiety w ciąży. Przygotowując posiłki pamiętaj o higienie — zawsze myj owoce i warzywa, nawet jeśli obierasz je ze skórki. Jeśli chcesz się pozbyć pestycydów z powierzchni owoców i warzyw, wypróbuj domowe sposoby, takie jak moczenie w roztworze sody, octu lub soli.

 

Źródła:

  • Reduction of methomyl and acetamiprid residues from tomatoes after various household washing solutions https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10942912.2016.1250099
  • Effects of acetic acid on the viability of Ascaris lumbricoides eggs. Is vinegar reliable enough to clean the vegetables? https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26905351/
  • Comparison of Different Home/Commercial Washing Strategies for Ten Typical Pesticide Residue Removal Effects in Kumquat, Spinach and Cucumber https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6388112/#B4-ijerph-16-00472\%22
  • Mycie owoców i warzyw – o czym należy pamiętać? https://www.gov.pl/web/psse-police/mycie-owocow-i-warzyw-o-czym-nalezy-pamietac
  • Fruit and Vegetable Safety https://www.cdc.gov/foodsafety/communication/steps-healthy-fruits-veggies.html

 

Artykuł Jak myć owoce i warzywa? pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Pierwsza kaszka dla niemowlaka https://rozszerzaniediety.pl/pierwsza-kaszka-dla-niemowlaka/ Wed, 14 Feb 2024 09:56:42 +0000 https://rozszerzaniediety.pl/?p=60551 Jednym z pierwszych pokarmów, który rodzice zazwyczaj proponują niemowlakowi podczas rozszerzania diety jest kaszka. To dobra decyzja, ponieważ kasze stanowią doskonałe źródło witamin i minerałów, więc mogą być podstawą wielu zdrowych posiłków. Jaka powinna być pierwsza kaszka dla niemowlaka? Na co zwrócić uwagę kupując kaszki dla niemowląt? Czy zwykłe kasze są zdrowsze od tych instant? […]

Artykuł Pierwsza kaszka dla niemowlaka pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Jednym z pierwszych pokarmów, który rodzice zazwyczaj proponują niemowlakowi podczas rozszerzania diety jest kaszka. To dobra decyzja, ponieważ kasze stanowią doskonałe źródło witamin i minerałów, więc mogą być podstawą wielu zdrowych posiłków. Jaka powinna być pierwsza kaszka dla niemowlaka? Na co zwrócić uwagę kupując kaszki dla niemowląt? Czy zwykłe kasze są zdrowsze od tych instant? Na te pytania odpowiadam w poniższym artykule.

Od kiedy pierwsza kaszka dla niemowlaka?

Wprowadzenie pierwszej kaszki zależy głównie od gotowości dziecka do rozszerzania diety. Zwyczaj niemowlęta są gotowe na rozszerzanie diety około 6 miesiąca życia. W tym okresie maluch zwykle wykazuje zainteresowanie jedzeniem, potrafi siedzieć z podparciem utrzymać stabilnie główkę. Oznacza to, że kaszki możesz podawać niemowlakowi od początku rozszerzania diety, gdy zaobserwujesz oznaki gotowości do rozszerzania diety.

Pierwsza kaszka dla niemowlaka — na co zwrócić uwagę?

Kupując kaszki, zwróć szczególną uwagę na ich skład. Choć produkty dla niemowląt nie powinny być dodatkowo słodzone, wiele kaszek dostępnych na rynku zawiera dodatek cukru. Takie kaszki omijaj szerokim łukiem. Kaszka w swoim składzie powinna mieć przede wszystkim zboża, z jakich została wyprodukowana. Kaszki smakowe będą zawierały też sproszkowane owoce i aromaty. Niestety owoców w takich kaszkach jest zazwyczaj  niewiele (kilka procent). Dlatego lepszym rozwiązaniem jest kupienie kaszki naturalnej (bez dodatków smakowych) i dodanie do niej świeżych owoców.

Kaszki dostępne w sklepach możemy podzielić na mleczne i bezmleczne. Kaszki mleczne będą miały zdecydowanie dłuższy skład, ponieważ zawierają mleko modyfikowane. Jeśli karmisz piersią, to Twój maluch nie potrzebuje dodatkowej porcji mleka modyfikowanego. Kaszkę dla niego możesz przygotować na wodzie, napoju roślinnym, czy z dodatkiem mleka krowiego. Maluchy karmione mlekiem modyfikowanym również mogą jeść takie kaszki. Można też do nich dodać mleko modyfikowane, które masz w domu.

Wybierając pierwszą kaszkę dla niemowlaka, warto także zwrócić uwagę na fakt, czy jest to kaszka instant, którą wystarczy zalać ciepłą wodą, czy kaszka, którą trzeba gotować. Ta druga jest produktem znacznie mniej przetworzonym, a co za tym idzie, zawiera więcej wartości odżywczych. Kaszki, które należy kilka minut gotować, to po prostu wysuszone i zmielone ziarna. Dzięki temu, że nie są poddawane innym procesom, zachowują więcej witamin, minerałów i innych składników odżywczych.

Może Cię zainteresować: Kasza do picia na noc?

Kleik ryżowy jako pierwsza kaszka dla niemowlaka?

Reklamy produktów dla niemowląt sugerują nam, że na początek rozszerzania diety niemowlaka najlepsze będą kleiki np. ryżowy lub kukurydziany. Kiedyś, gdy rozszerzanie diety po 4 miesiącu było normą, kleik ryżowy dla niemowlaka był uważany za doskonały pierwszy posiłek. Jego gładka konsystencja, lekkostrawność, przyjemny smak oraz to, że nie jest produktem alergizującym sprawiały, że był popularnym wyborem. W dzisiejszych czasach, kiedy zaleca się rozpoczęcie rozszerzania diety dopiero w okolicach 6 miesiąca, odchodzi się od stosowania kleików na rzecz bardziej wartościowych posiłków. Wprowadzając nowe pokarmy po 6 miesiącu życia, można zaoferować niemowlakowi inne produkty zbożowe, bogatsze w składniki odżywcze. Świetnym wyborem są na przykład kasza gryczana, kasza jaglana, owsianka czy kaszki wielozbożowe.

 

kasza manna dla niemowlaka

Zwykłe kasze vs. kaszki instant

Kasze stanowią doskonałe źródło węglowodanów złożonych, błonnika, białka oraz różnorodnych witamin i minerałów. Kasze mogą różnić się między sobą zarówno pod względem zawartości składników odżywczych, jak i stopnia przetworzenia. Jak w przypadku wszystkich produktów spożywczych, im bardziej kasza jest przetworzona, tym mniejszą wartość odżywczą zachowuje. Najzdrowsze zatem są te kasze, które zostały najmniej poddane procesom oczyszczania i rozdrabniania, czyli proste kasze przeznaczone „dla dorosłych”. Co w takim razie z kaszkami instant?

Kaszki instant stanowią wygodną i szybką opcję uzupełnienia diety dziecka pod warunkiem, że ich skład jest prosty, pozbawiony dodanego cukru i innych zbędnych dodatków. Powstały one, aby usprawnić nasze codzienne życie, eliminując konieczność gotowania czy rozdrabniania, a także wymyślania dodatków smakowych, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych kasz. Pamiętaj jednak, że kaszki instant, podczas procesu produkcji, tracą część swojej wartości odżywczej, stąd często wzbogacane są witaminami i minerałami.

Jeśli zależy Ci na tym, aby dziecko spożywało pełnowartościowe posiłki, przygotowuj kasze samodzielnie od podstaw. Jednak jeśli czasami sięgniesz po gotową kaszkę instant ze względu na brak czasu, nie ma w tym niczego złego. Ważne jest, aby włączać różnorodne składniki do diety dziecka i świadomie dbać o zdrową równowagę żywieniową.

Jak ugotować kaszkę dla niemowlaka?

Jeśli szukasz kaszek instant z dobrym składem, na moje stronie znajdziesz ranking kaszek dla niemowląt, w którym przyjrzałam się składom najpopularniejszych kaszek i zaznaczyłam te, po które warto sięgnąć oraz te, które mają kiepski skład. Jeżeli jednak szukasz przepisów na domowe kaszki dla dzieci, to także przygotowałam wiele propozycji, które znajdziesz w zakładce KASZKI.

Zajrzyj również do mojego e-booka, w którym czeka na Ciebie aż 150 przepisów na pyszne posiłki dla Twojego maluszka! 

150 przepisów dla niemowlaka

 

Artykuł Pierwsza kaszka dla niemowlaka pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Pierwszy posiłek dla niemowlaka – co można podać na początku rozszerzania diety? https://rozszerzaniediety.pl/pierwszy-posilek-dla-niemowlaka/ Thu, 08 Feb 2024 08:41:31 +0000 http://rozszerzaniediety.pl/?p=2430 Zazwyczaj, kiedy już zaobserwujemy, że nasze dziecko wykazuje oznaki gotowości do rozszerzania diety, zaczynamy się zastanawiać, od czego zacząć przygodę z jedzeniem. Czy lepiej na początek podać lekkostrawny kleik ryżowy, czy może pełne witamin warzywa i owoce? Czy zacząć od gładkich przecierów, a może od razu od całych kawałków jedzenia? Na te i inne pytania […]

Artykuł Pierwszy posiłek dla niemowlaka – co można podać na początku rozszerzania diety? pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Zazwyczaj, kiedy już zaobserwujemy, że nasze dziecko wykazuje oznaki gotowości do rozszerzania diety, zaczynamy się zastanawiać, od czego zacząć przygodę z jedzeniem. Czy lepiej na początek podać lekkostrawny kleik ryżowy, czy może pełne witamin warzywa i owoce? Czy zacząć od gładkich przecierów, a może od razu od całych kawałków jedzenia? Na te i inne pytania o pierwszy posiłek dla niemowlaka, postaram się szczegółowo odpowiedzieć poniżej.

Pierwszy posiłek niemowlaka — jaka konsystencja?

W zależności od tego, czy stawiamy na tradycyjne rozszerzanie diety, czy wybieramy metodę BLW, konsystencja posiłków dla maluszka będzie się różnić. W tradycyjnym podejściu do rozszerzania diety zazwyczaj najpierw zaczynamy od bardzo gładkich, półpłynnych przecierów. Następnie podajemy dziecku posiłki z grudkami, np. rozcierając je z pomocą widelca. Dopiero na samym końcu maluch dostaje posiłki zawierające większe kawałki jedzenia. Trzeba jednak wiedzieć, że nie ma jednoznacznych badań przedstawiających to, jaki powinien być rodzaj i kolejność wprowadzanych konsystencji pokarmów stałych do diety dziecka. Polscy specjaliści od żywienia zalecają kolejność zaproponowaną przez Światową Organizację Zdrowia (tabela poniżej).

pierwszy posiłek dla niemowlaka

BLW – czyli od początku podajemy kawałki

W metodzie BLW możemy od początku sięgać po różne konsystencje posiłków, ważne jest jednak to, by maluch jadł je samodzielnie. Dlatego najprościej zacząć wtedy od większych kawałków jedzenia, które dziecku łatwiej będzie chwytać dłonią i wkładać do buzi. Półpłynne posiłki takie jak np. zupa czy jogurt podajemy wtedy w kubeczku do picia, a do kaszek, czy gęstych zup proponujemy dziecku łyżeczkę.

Jak widzisz, maluch, który wykazuje oznaki gotowości do rozszerzania diety, czyli m.in. stabilnie siedzi z podparciem lub bez niego, może od początku rozszerzania diety otrzymywać posiłki o różnych konsystencjach.

Umiejętność gryzienia i żucia najszybciej rozwija się w pierwszym roku życia dziecka i zazwyczaj dzieci do 2 roku życia już w pełni ją opanowują. Natomiast okresem bardzo wrażliwym dla nabywania tych kompetencji jest czas pomiędzy 6 a 10 miesiącem życia dziecka. W związku z tym jest to idealny moment na wprowadzanie do diety malucha pokarmów o różnej konsystencji.

 

pierwszy posiłek dla niemowlaka blw

Pierwszy posiłek dla niemowlaka – co wybrać?

Nie ma konkretnych zaleceń mówiących, od jakiego produktu należy zacząć. Pierwszy posiłek niemowlaka zazwyczaj różni się ze względu na kraj zamieszkania, region, czy kulturę. U nas króluje marchewka, ziemniak, dynia, jabłko, a na przykład w Japonii, jako pierwszy posiłek podaje się okayu, w Brazylii jest to sok pomarańczowy. Pierwsze posiłki powinny zawierać produkty lokalne i sezonowe. Te produkty zachowują więcej wartości odżywczych, ponieważ nie są długo transportowane oraz przechowywane. Lokalne warzywa i owoce nie są też tak bardzo konserwowane za pomocą środków chemicznych jak produkty, które przyjeżdżają do nas z drugiego końca świata. Dlatego warto w pierwszej kolejności sięgać po warzywa i owoce krajowe.

Najważniejsze w wyborze pierwszych produktów dla niemowlaka jest to, aby były:

  • wysokiej jakości
  • o dużej gęstości odżywczej i energetycznej (czytaj niżej ⇓)
  • bez soli, cukru, konserwantów
  • sezonowe (warzywa i owoce)
  • lokalne.

Najpierw słodkie, czy wytrawne?

Zalecenia mówią, że najpierw powinniśmy wprowadzać warzywa, następnie owoce, gdyż próbując na początku rozszerzania diety słodkich smaków, dziecko później mniej chętnie będzie jadło wytrawne warzywa. Przeciwnicy tej teori zaraz powiedzą, że przecież mleko, które maluch spożywa także jest słodkie, więc dziecko jest z tym smakiem zaznajomione. Oczywiście to logiczne argumenty.

Jednak z drugiej strony, myślę, że w tej całej teorii o pierwszeństwie warzyw, nie chodzi wcale tylko o to, że dziecko pierwszy pozna smak słodki. Chodzi też o to, że zaczynając od owoców, maluch będzie kojarzył posiłki stałe z czymś słodkim, a co za tym idzie, sprawiającym dużą przyjemność. W związku z tym, w sytuacji, kiedy w drugiej kolejności podamy warzywa o bardziej wytrawnym smaku, dziecko może je odrzucić, ponieważ nie będzie tym, czego oczekiwało (czyli coś słodkiego).

Obecnie Zasady żywienia zdrowych niemowląt mówią o tym, że:

„Ze względu na większe trudności w akceptacji smaku warzyw należy je wprowadzić do diety niemowlęcia (zwłaszcza zielone) przed owocami, a owoce dopiero około 2 tygodnie później, kontynuując podawanie warzyw.”

Niemniej jednak, tak jak pisałam wcześniej, nie ma jednoznacznych danych potwierdzających to, od jakiej konsystencji, czy jakiego konkretnie produktu powinniśmy zacząć. Według mnie warzywa są najodpowiedniejsze na początek drogi z posiłkami stałymi. Więcej o tym możesz przeczytać w moim poradniku Rozszerzanie diety w 6 krokach, gdzie szczegółowo opisałam, jak ważne jest wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych od samego początku rozszerzania diety. W poradniku również, pierwszym krokiem w rozszerzaniu diety jest właśnie wprowadzenie warzyw, jako solidna postawa do późniejszych właściwych wyborów żywieniowych dziecka. Także w moim Jadłospisie dla niemowlaka na pierwsze 30 dni rozszerzania diety zaczynamy od warzyw i po kolei sięgamy po następne produkty. Kliknij obrazek poniżej, aby dowiedzieć się więcej ⬇

 

rozszerzanie diety pakiet premium
 

Produkty o wysokiej gęstości odżywczej i energetycznej

W związku z tym, że małe dzieci mają malutkie żołądki, na początku jedzą bardzo małe ilości pokarmów stałych. Warto więc od początku podawać im takie posiłki, które w małej porcji mają jak najwięcej wartości odżywczych i kalorii (tzw. produkty gęste odżywczo). Mleko matki ma ok. 70 kcal/100 g i do podobnej wartości lub większej powinniśmy dążyć komponując jadłospis 6 miesięcznego dziecka. W związku z tym  nie należy zwlekać z podawaniem dziecku produktów takich jak: dobre tłuszcze, jaja, mięso, ryby, pełnotłuste produkty mleczne, orzechy, nasiona, czy strączki. Oczywiście podajemy je w formie odpowiedniej do aktualnych umiejętności dziecka (orzechy i nasiona tylko zmielone!).

Pewnie pomyślałaś, a co w takim razie z kleikiem ryżowym, który często zalecają pediatrzy jako pierwszy posiłek dla niemowlaka?

Sprawdziłam, że porcja kleiku ryżowego dla niemowlaka gotowanego na wodzie ma ok. 35 kcal/100g, czyli połowę mniej kalorii niż mleko mamy.

Dlaczego więc kleiki często są polecane jako najlepsze na początek rozszerzania diety? Kiedyś funkcjonowało przekonanie, że pierwsze posiłki dla niemowląt powinny być lekkie i delikatne (dietę niemowlaków rozszerzano znacznie wcześniej niż po 6 miesiącu). Jednak najnowsze zalecenia (m.in. WHO) mówią o tym, że owszem, pierwsze posiłki dla malucha powinny być lekkostrawne (np. unikać należy wysoko przetworzonej żywności, smażenia itd.), co wcale nie oznacza, że jedzenie dla niemowląt musi być niskokaloryczne.

Pierwszy posiłek dla niemowlaka — przykładowe propozycje:

Warzywa np.:

  • brokuł
  • burak
  • marchewka
  • szpinak
  • dynia

Produkty zbożowe:

Mięso, jajo, ryby:

  • indyk
  • królik
  • chuda wołowina
  • ryby
  • jajo

Owoce:

  • jabłko
  • gruszka
  • maliny
  • jagody

Pełną listę produktów do wprowadzenia przy rozszerzaniu diety znajdziesz w poradniku Rozszerzanie diety w 6 krokach oraz w moich Planerach do rozszerzania diety. Zebrałam tam ponad 170 (tak, aż tyle!) najpopularniejszych produktów, których większość z nas używa na co dzień do przygotowywania posiłków ⬇

 

lista produktów

 

Może Cię zainteresować: Co może jeść 7-miesięczne dziecko?

 

Źródła:

  • Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Standardy Medyczne/Pediatria, 2021
  • Żywienie niemowląt i małych dzieci, Instytut Matki i Dziecka, 2014
  • Bobas lubi wybór, T. Murkett G. Rapley, 2011
  • Commercial foods for infants and young children in the WHO European Region A study of the availability, composition and marketing of baby foods in four European countries, World Health Organization, 2019, http://www.euro.who.int/en/health-topics/disease-prevention/nutrition/publications/2019/commercial-foods-for-infants-and-young-children-in-the-who-european-region-2019
  • Karmienie Piersią. Stanowisko PTGHiŻD Standardy medyczne Pediatria 1/2016

 

Artykuł Pierwszy posiłek dla niemowlaka – co można podać na początku rozszerzania diety? pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Podnóżek do krzesełka do karmienia- czy potrzebny? https://rozszerzaniediety.pl/podnozek-do-krzeselka-do-karmienia/ Fri, 26 Jan 2024 10:19:51 +0000 https://rozszerzaniediety.pl/?p=61557 Współcześnie rodzice stoją przed różnorodnymi wyborami związanymi z akcesoriami dla niemowląt. Jednym z trudniejszych dylematów, z jakim muszą się zmierzyć, jest decyzja dotycząca zakupu krzesełka do karmienia. Krzesełka dla maluchów różnią się między sobą wieloma aspektami np. stabilnością, regulacją wysokości tacki, czy obecnością podnóżka. W niniejszym artykule zastanowimy się, czy podnóżek do krzesełka do karmienia […]

Artykuł Podnóżek do krzesełka do karmienia- czy potrzebny? pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>
Współcześnie rodzice stoją przed różnorodnymi wyborami związanymi z akcesoriami dla niemowląt. Jednym z trudniejszych dylematów, z jakim muszą się zmierzyć, jest decyzja dotycząca zakupu krzesełka do karmienia. Krzesełka dla maluchów różnią się między sobą wieloma aspektami np. stabilnością, regulacją wysokości tacki, czy obecnością podnóżka. W niniejszym artykule zastanowimy się, czy podnóżek do krzesełka do karmienia jest naprawdę nieodzowny, oraz w jaki sposób wpływa na komfort i bezpieczeństwo malucha.

Na co zwrócić uwagę kupując krzesełko do karmienia?

Wybór odpowiedniego krzesełka do karmienia jest ważny, ponieważ wpływa na komfort dziecka podczas jedzenia posiłków. Jeśli dziecko będzie źle się czuło w krzesełku (będzie mu niewygodnie, nie będzie siedziało stabilnie), to też duże ryzyko, że nie będzie zainteresowane jedzeniem. Dlatego kupując krzesełko do karmienia, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  1. Bezpieczeństwo: krzesełko powinno być przede wszystkim stabilne – maluch będzie się w nim wiercił, próbował wstawać, odpychać się itd. W związku z tym mebel ten musi to wszystko wytrzymać.
  2. Regulacja wysokości: Wybierz krzesełko, które ma regulację wysokości (najlepiej, aby regulacja dotyczyła zarówno siedziska, jak i podnóżka). Dzięki temu łatwiej będzie dostosować je do wzrostu malucha oraz do poziomu stołu lub blatu kuchennego, gdy dziecko będzie większe i nie będzie już korzystało z tacki dołączonej do krzesełka.
  3. Podnóżek: Jest bardzo ważnym element krzesełka. Zapewniając podparcie stóp, co wiąże się ze stabilną pozycją miednicy, a przez to wpływa na właściwe ustawienie pozostałych części ciała u dziecka.
  4. Łatwość czyszczenia: Krzesełko powinno być łatwe do utrzymania w czystości. Wybierz model z łatwo zdejmowanym i mytym pokrowcem lub siedziskiem. Również konstrukcja powinna umożliwiać łatwe dotarcie do trudno dostępnych miejsc.
  5. Komfort dla dziecka: Sprawdź, czy krzesełko jest wygodne dla dziecka. Miękkie siedzisko i oparcie mogą zwiększyć komfort podczas posiłków. Również zwróć uwagę na to, czy jest odpowiednio wyprofilowane, aby wspierać ciało dziecka.
  6. Mobilność: Jeśli planujesz przenosić krzesełko między pomieszczeniami, zwróć uwagę na jego wagę i mobilność. Niektóre modele posiadają kółka ułatwiające przemieszczanie.
  7. Trwałość: Wybierz krzesełko wykonane z trwałych i łatwych do utrzymania w czystości materiałów. Staraj się znaleźć model, który posłuży przez wiele lat i rośnie razem z dzieckiem
  8. Dodatkowe funkcje: Niektóre krzesełka posiadają dodatkowe funkcje, takie jak tacka na jedzenie, poduszka/pokrowiec, czy inne dodatkowe elementy, które można dokupić. Zastanów się, czy te funkcje są dla Ciebie istotne.
  9. Estetyka: Ostatnim, ale nie mniej istotnym elementem jest estetyka. Wybierz krzesełko, które pasuje do Twojego wnętrza i spełnia Twoje estetyczne oczekiwania.

Podnóżek do krzesełka do karmienia — czy potrzebny?

Podnóżek w krzesełku do karmienia pełni istotną rolę. Zapewnia wsparcie dla stóp, a co za tym idzie, wpływa na właściwą pozycję miednicy i pozostałych części ciała dziecka. Dzięki podparciu stóp zyskujemy też poprawne ustawienie głowy, co z kolei wpływa na prawidłowe żucie, połykanie i zmniejsza ryzyko przedostania się pokarmu do dróg oddechowych podczas zakrztuszenia. To wszystko sprawia, że podnóżek powinien być obowiązkowym elementem każdego krzesełka do karmienia, gdyż istotnie wpływa na komfort dziecka podczas rozszerzania diety. Warto też zwrócić uwagę na to, że wysokość podnóżka powinna być regulowana. Dzięki temu dopasujemy wysokość podnóżka do wzrostu dziecka. Jeszcze lepiej, gdy każdy z elementów krzesełka do karmienia ma regulację wysokości.

 

Podnóżek do krzesełka do karmienia

Podnóżek do krzesełka Ikea Antilop

Wielu rodziców zaczynających przygodę z rozszerzaniem diety niemowlaka na pierwsze krzesełko do karmienia wybiera Ikea Antilop. Jest ono łatwodostępne, ma niską cenę, a przy tym jest dość praktyczne – łatwo się je czyści i jest lekkie. Wielkim minusem tego krzesełka jest jednak brak podnóżka, co może przekładać się na nieprawidłową pozycję ciała dziecka w krzesełku. Jak można sobie z tym poradzić? Obecnie można zamówić podnóżek do krzesełka Ikea w wielu różnych sklepach z artykułami dla najmłodszych. Można również samemu wykonać podnóżek do krzesełka Ikea, korzystając z tutoriali dostępnych w internecie.

Pozycja dziecka podczas karmienia?

Jedną z oznak gotowości do rozszerzania diety jest stabilne siedzenie z podparciem lub bez. Oznacza to, że podczas jedzenia maluch powinien mieć stabilną pozycję siedzącą. Nie należy rozszerzać diety w leżaczkach czy fotelikach samochodowych. Pozycja półleżąca zwiększa ryzyko zadławienia się pokarmem. Jeśli maluch posadzony w krzesełku do karmienia chwieje się na boki, do przodu lub do tyłu, oznacza to, że jego pozycja nie jest stabilna. Można wtedy posadzić dziecko bokiem na swoich kolanach, stabilizując jego tułów i miednicę i w ten sposób podawać pierwsze posiłki. Można również spróbować ustabilizować pozycję dziecka w krzesełku do karmienia, wkładając zwinięty ręcznik w miejsce pomiędzy tułowiem malucha a oparciem krzesełka lub bokami — w zależności od potrzeb. Pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie wszystkie maluchy wraz z rozpoczęciem rozszerzania diety siedzą stabilnie, niektóre potrzebują więcej czasu, by nabyć tę umiejętność.

 

Podnóżek do krzesełka do karmienia czy potrzebny

Podnóżek do krzesełka do karmienia — podsumowanie

Podsumowując, regulowany podnóżek w krzesełku do karmienia jest niezbędny, by maluch stabilnie i komfortowo siedział podczas pierwszych posiłków. Pamiętaj, że rozszerzanie diety trzeba rozpocząć w pozycji siedzącej, nawet gdy dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie siadać. Można rozpocząć od posadzenia dziecka na swoich kolanach podczas posiłku lub spróbować ustabilizować pozycję dziecka w krzesełku do karmienia z pomocą zrolowanego ręcznika/kocyka. Pozycja siedząca podczas posiłku jest bezpieczniejsza dla dziecka niż pozycja w leżaczku, czy foteliku samochodowym.

 

Może Cię zainteresować: Jak karmić dziecko, które nie siedzi?

 

 

Artykuł Podnóżek do krzesełka do karmienia- czy potrzebny? pochodzi z serwisu RozszerzanieDiety.pl.

]]>